Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DVB’den Hedefe Yönelik Reklam Şartnamesi
DVB’den Hedefe Yönelik Reklam Şartnamesi
30.01.2018 10:57

Bir süre önce hedefe yönelik reklam (Targeted Advertising, TA) üzerine Study Mission Report’u yayınlayan DVB Yönetim Kurulu, raporun önerilerini uygulayacak olan özel amaçlı bir TA grubunun kurulmasını onayladı. CM-TA Group, Vincent Grivet (TDF) ve Angelo Pettazzi (Mediaset) eşbaşkanlığında yönetilecek.

Grubun bu yıl Haziran ayında bir dizi ticari gereksinim (Commercial Requirements, CR) üzerinde görüş birliğine varacağı öngörülüyor. Teknik şartnamenin taslağı önce onay için DVB Yönetim Kurulu’na gidecek, onaylandıktan sonra da 2020 itibariyle ilk piyasa uygulamalarının önü açılacak.

CM-TA eşbaşkanları ortak bir yorum yaptılar: “Klasik yayın televizyonu için hedefe yönelik reklamların yapılabilir hale gelmesi yönünde büyük bir istek var. Bunun yanı sıra çok fazla sayıda teknik çözümün piyasada yaratabileceği parçalanmanın ilerlemeyi aksatacağı yönünde bir endişe de var. İşte burada DVB açık yayın televizyonculuğunda TA’nın tüm potansiyelini açığa çıkarmaya yardımcı olabilir.

Study Mission Group’un yayınladığı raporda şu konular yer alıyor:

  • Hedefe yönelik reklamcılık, açık yayın yapan televizyon dünyasında büyük olasılıkla yüksek bir ticari önem kazanacak. Bu yüksek önceliği sayesinde yayıncılar reklam veren müşterilerine bu tip modeller sunabilecek.
  • Yatay yayın televizyonculuğunda henüz tatmin edici, eksiksiz, açık teknolojili bir çatı yok, ama HbbTV güçlü bir başlangıç temeli olarak görünüyor.
  • Yüksek ticari önemi ama uygun teknik çerçeve bulunmaması nedeniyle, DVB’nin yatay yayıncılık işletme modellerine odaklanan özel amaçlı bir DVB-TA teknik şartnamesi üretmesi önerilir.
  • Bu DVB-TA çatısı HbbTV ile yakın işbirliği içerisinde, ilgili mevcut HbbTV varlıklarının yeniden kullanılması gözetilerek oluşturulmalıdır.

Ardından DVB Yönetim Kurulu Study Mission Group’un raporunu ve TA SMG önerilerini uygulayacak özel amaçlı bir CM-TA ticari alt grubunun kurulmasını onayladı. Onayladı. HbbTV ile DVB, çalışmada yakın işbirliği yapmak üzere anlaşmaya vardılar.