Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sahalardan Ekranlara Uydu Farkı
Sahalardan Ekranlara Uydu Farkı
15.02.2018 14:50

Bugünlerde Güney Kore’de gerçekleşen Kış Olimpiyatları milyonlarca izleyiciyi ekranları başına toplarken, aylar sonra gerçekleşecek 2018 FIFA Dünya Kupası, futbol taraftarlarına adrenalin hissettirmeye başladı bile! Rusya'da düzenlenecek turnuvanın hiçbir dakikasını kaçırmak istemeyen taraftarlar bu heyecanı ekranları başında yaşamak için şimdiden plan yapıyorlar. Spor etkinliklerinin canlı yayınları televizyon izleyicilerinin favorisi olmaya devam ederken, dünya genelindeki ücretli TV operatörleri için de büyük önem arz ediyor.

Dünyanın en çok izlenen televizyon yayını olarak spor etkinlikleri hiç kuşkusuz yayıncıların daha fazla izleyici kazanması için önemli fırsatlar sunuyor. Ancak etkinliğin yapıldığı yerden nerdeyse yarım küre uzakta bulunan yerlere yayını ulaştırmak da çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Örneğin Latin Amerika’da yayın yapan bir TV kanalı, Rusya’da gerçekleşen spor aksiyonunu eş zamanlı olarak izleyicileriyle buluşturmak için öncelikle mevcut alt yapısının bunu destekleyip desteklemediğini düşünmek zorunda.

İşte noktada uydu konusu devreye giriyor. Uydu, yayıncıların mevcut kapasitelerini tamamlamak ve canlı yayınla spor etkinliğini izleyiciyle buluşturmaları için en ideal teknolojinin adresi. Bu iddiayı destekleyen örnekler ise şöyle sıralanıyor:

Uydu, etkinliğin canlı yayını için hayati olan kesintisiz iletim bağlantısını sunuyor

Haberleri toparlamaktan içerik hazırlığı ve son dağıtıma kadar uydu, canlı yayınların iletilmesini kolaylaştırıyor. 2016 yılındaki Rio Olimpiyatları sırasında, toplam 23.000 saatlik SES uydu kapasitesi, 10 yayıncı tarafından, Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'daki izleyicilere canlı yayın ulaştırmak için kullanıldı.

Uydu sayesinde HD ve Ultra HD içerikte olağanüstü görüntü kalitesi sağlanıyor

Bir spor müsabakası veya başka herhangi bir etkinliğin canlı yayınını gerçekleştirirken görüntü kalitesi en önemli unsurdur. Uydu, izleyicilerin beklediği kapsamlı izleme deneyimini sunmak için en ideal altyapıdır. Örneğin, Rio Olimpiyatları sırasında gerçekleşen Ultra HD spor etkinliği yayını büyük yankı uyandırmıştı. Dünyanın lider uydu operatörü SES, bunu mümkün kılan yayın ekosisteminin bir parçasıydı ve İskandinav izleyicileri Viasat Ultra HD kanalı üzerinden 120 saat boyunca Ultra HD yayın ile buluşturdu.

Her zaman, her yerden içeriğe erişim

Günümüz izleyici kitleleri her zamankinden daha çok birbirine bağlı. Herhangi bir cihazdaki içeriğe her zaman erişebilme kolaylığı da hızla yayılıyor. Bir uydu şirketi olarak tam kapsamlı çözümler sunan SES’in video platformu aracılığıyla canlı yayınlar yalnızca TV ekranlarından değil, aynı zamanda çevrimiçi video platformlarından da izlenebiliyor. Bu gibi çözümler sayesinde yayıncılar da daha fazla görüntüleme seçeneği talebini karşılayabiliyorlar.