Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Harman Professional Ürünleriyle Times Meydanı'nda Yılbaşı
Harman Professional Ürünleriyle Times Meydanı'nda Yılbaşı
25.02.2019 18:35

New York City Times Meydanı’nda her yıl yapılan yılbaşı gecesi kutlamasının yayını gibi bir milyar izleyicinin evlerinden seyrettikleri etkinlik sayısı çok değil. Geçtiğimiz gösteriye Maryland Sound International (MSI) firması Harman Professional’in JBL Professional, Crown ve Studer ürünlerini tedarik etti. 

Efsanevi 100 yıllık kutlamayı MSI son 20 yıldır destekliyor. Maryland Sound’ın açık hava kurulumunda dikkat çeken bir kısım, özel hoparlör kuleleri. Askılar için çok sayıda cıvata deliği bulunan bu sistemler son derece az yer kaplıyor. Bunların sekiz tanesini kullanarak ekip tüm alana özenle seçilen JBL hoparlörleri stratejik noktalara yerleştirebiliyor. 

Her bloğun köşesinde yer alan bir kule, özel amaçlı bir jeneratörden yerel olarak enerjisini alıyor. Tüm yükseltme ve sinyal işleme donanımı güvenli kasa içerisinde. Ana askıları oluşturan iki asılı JBL VerTec VT4880 bas hoparlörünün altına dört adet VerTec VT4889 üç yönlü kutu hoparlör var. 4880 çift 18 inç kutu tipi hoparlör. 4889 ise iki adet on beş inç çift ses bobinli bas hoparlörü, dört adet 8 inç çift ses bobinli orta ölçekte sürücü, ve üç tane 1.5 inç boğaz çaplı yüksek frekans sıkıştırma sürücüsü içeriyor. 

İzleyiciler sesin özel olarak odaklanıldığı ve yerel olarak kurulduğu, önceden belirlenen ve tam denetlenen alanlarda duruyorlar. Bu sayede meydanın her santimini kapsamaya çalışırken hoparlörler sonsuz miktarda yansıtıcı yüzeylere yönlendirilmeleri ve sesin gereksiz sıçraması önleniyor. 

Ses kapsama alanındaki boşlukları doldurmak için alanda F35 gibi ek kabinler kullanıldı. Kontrol kulesinin köşelerine asılan VTX V20 hoparlör gruplarının akıllıca yerleşimi, meydanda sınırlı olan binaların çok iyi kullanılmalarını sağladı. 

Ayrı performans sahneleri, ama miks denetimi, sistem mühendisliği ve diğer bir dizi rol, uyum içerisinde çalışan özel amaçlı ekiplerce yürütüldü. 

W43 ve W44 caddelerinin arasındaki kontrol kulesinden başlayan ağ, ilk kuleler setine giden iki zıt yöne ayrılıyor, caddenin iki yakasındaki kulelere geri dönmeden önce 47. Caddedeki her ardışık kuleye devam ediyor. Faklı yönlerden gelen bu ana ve ikincil ağların döngüsü, bir noktada oluşan kopuk kablo veya enerji kesilmesi gibi sorunların ağın diğer kısımları etkilemesini azaltmaya yardımcı oluyor. 

Bu ağla kontrol kulesi tüm sistem takibini, denetimini ve yapılandırmasını yürütebiliyor. Gelen ve giden tüm ses trafiğinin yönlendirilmesi ve sinyale ihtiyacı olan PA sistemi, yayın tırları ve diğer hedeflere key miksler sağlamak gibi işlerin tümü, ağ yardımıyla gerçekleştiriliyor. Her kulenin tabanında yer alan Crown 4x3500HD yükselteçleri denetleyebilme ve yapılandırabilme yeteneği, sistem mühendislerine tek merkezden etkinlik boyunca sistemin çıkışını izlemek için gerçek zamanlı veriler sağlıyor. 

Kullanılan ana konsol Studer Vista 5 SR, bu ölçekte bir etkinlik için yaşamsal önemde olan mükemmel yönlendirme, grup ve matris yönetimi özellikleri nedeniyle seçildi.

Her performans sahnesinde o sahnenin tüm seslerini yönetmek ve mikslemek için oraya ait bir MSI ekibi yer alıyor. Yerel konsollar, monitörler, kablolar, kablosuz mikrofonlar, kulaklık monitör sistemleri, her sahnenin altına gizleniyor. Her sahne için yerel aydınlatma ve diğer yapım kontrol pozisyonları bu sınırlı ama çok önemli “sahne arkası” yapısını paylaşıyor. Ardından her sahne Dante ağı aracılığıyla yeniden kontrole bağlanarak, her noktada hangi sinyaller gerekirse gereksin yönlendirmede esneklik sağlanıyor. 

Harman Professional ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.