Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Panasonic Kameralar Slovenya Parlamentosunda
Panasonic Kameralar Slovenya Parlamentosunda
28.03.2019 11:48

RTV Slovenija, Millet Meclisi oturumlarını yayınlamak için Panasonic kameralar kurdu. Uzaktan kumanda ile yönlendirilen kameralar Parlamentodaki etkinlikleri milletvekillerini hiç rahatsız etmeden çekip yayınlarken, devlet televizyonu haber programlarının yapımcılarına bu yayınlara erişim imkanı sunuyor. 

Projede Panasonic AW-HE130 kameralar ile bu modele özel olarak uyarlanmış duvar montaj elemanları kullanıldı. Kameralar Slovenyalı TSE firmasının geliştirdiği kontrol sistemiyle uzaktan kumanda ediliyor. Temel ayarlar ve kameraların birbirleriyle eşleştirilmeleri için kullanılan dahili web arayüzü, kameraların Ethernet yoluyla ayarlanmalarını sağlıyor. 

Parlamento oturumlarını yayınlayan iki adet kamera yönlendirmeli kurulum, uzaktan kumandalı olarak RTV Slovenija tesisinde yer alıyor ve iki fiber optikle Parlamentoya bağlanıyor. Diğer görüntü ve ses bağlantılarıyla birlikte hem CWDM hem de DWDM dalga boyu aralığından elliden fazla dalga boyu kullanılıyor. 

Üç salonun ve iki toplantı odasının duvarlarına monte edilen Panasonic kameralar, yönlendirme odasından uzaktan kumanda edilebiliyor. Kameraların yatayda +/- 175 derece, dikeyde -30 - +210 derece hareket aralıkları, Slovenya Parlamentosundan etkinlikleri yayınlamak için fazlasıyla yeterli açılar sunuyor.

Panasonic kameralar Parlamento kurulumu için gereken tüm parametreleri sağlayan tek marka oldular. Panasonic kameraların seçilmesinde en etkili olan etkenler, hassasiyet (2000 lükste F8), iyi bir sinyal/gürültü oranı (-60 dB), ve görülür ek resim gürültüsü olmadan en az 3 dB güçlendirme kullanımına imkan veren dahili hibrid gürültü giderici oldu.

Üç stüdyoda yer alan görüntü duvarlarından küp tipi olan ikisini Eyevis üretti, üçüncüsü ise Retop tarafından üretilen 60 metrekare bir LED görüntü duvarı olup piksel aralığı 1,925 milimetre, çözünürlüğü 2x4 K. Tüm görüntü duvarlarında içerik hazırlamak ve yayınlamak için uygun yazılımlara sahip Orad grafik istasyonları kullanılıyor.

Organizasyonel, kavramsal ve kısmen de teknik konular düşünülerek TV yapımları kısa ve uzun yapımlar olarak ikiye ayrılıyor. Kısa yapımlar olimpiyatlar, dünya şampiyonları gibi spor etkinlikleri ve haber programları. Bu programlardaki çok miktarda malzeme, içeriğin tek bir yapım sisteminde yeniden birleştirilmesini gerektiriyor. Kullanılan Quantel sQ yapım sistemi, 12 adet HD-SDI ingest kanalı, 20 tane HD-SDI outgest kanalı, 20 adet 100 Mbps kayıt kanalı, 18 yüksek çözünürlüklü montaj ve 120 düşük çözünürlüklü montaj içeriyor.

Uzun programlar (belgeseller, canlı aksiyon programları, eğitim programları vb.) için başka bir yapım sistemi kullanılıyor. Post prodüksiyon sürecinde DDN SAN, Adobe montajlar ve grafik elemanları ile IMC tarafından üretilen bir PAM kullanılıyor. Yapımcılar dokuz montaj ve 400 TB kapasiteli bir disk grup kapasitesinden seçim yapabiliyorlar.

Dört senkronizasyon stüdyosunda Avid Pro araçları ses kurgu donanımı var. NRCS için iNews kullanılıyor. Master denetim odası, Riedel tarafından üretilen bir intercom/4W sistemi ile Trinix HD matris (GV) tabanlı.

Spor, kültür ve etkinlik programlarının çoğunun prodüksiyonu sahada yaratılıyor. Dış yapımlar için biri sekiz, diğeri on üç kameralı  iki adet HD yayın aracı kullanılıyor. Her iki dış yayın aracı da Sony tarafından bütünleştirilip yapılandırıldı. Ses işleme için Lawo ses prodüksiyon miks konsolları kullanılıyor. 

Kablosuz bağlantı için bir DSNG aracı (bir kamera ve gereken stüdyo donanımlı), bir Ka-band aracı, ve bir 4G ağ üzerinden canlı haber raporları sırasında kullanılan portatif donanımdan yararlanılıyor. Yayın aracı raporlamada MPLS sistemi, optik bağlantılar ve bir DSNG aracı kullanılıyor.

Kaydedilen içeriklerin saklandığı NOA sistemi tabanlı kalıcı bir arşiv, malzemelerin eklenmelerine, arşivlenmelerine, envanterlenmelerine ve aranmalarına imkan veriyor. RTV Slovenija’nın önceki arşivler için kendi geliştirdiği, programlar üzerinde yakalama, envanterleme ve arama yapan SW Adam uygulamasını üç yüzden fazla kişi kullanıyor. Her iki arşiv sistemi de Xendata HSM sistemini ve LTO Qualstar kütüphanesini kullanıyor.

İstasyonun içeriklerinin önemli bir kısmı Slovenya Cumhuriyeti Millet Meclisinde (Parlamento) olan bitenlerle ilgili. Halkı Parlamentoda olanlar konusunda haber programlarıyla bilgilendirmenin yanı sıra, Parliament Programme adlı televizyon programı oturumları yayınlıyor. İstasyon RTV tesislerine ve Parlamentoya buna uygun teknolojileri kurdu.

Panasonic ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 17 00 numaralı telefondan Başarı’yı arayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.