Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Canlı IP Yayınları Sony Live Element Orchestrator ile Zenginleşiyor
Canlı IP Yayınları Sony Live Element Orchestrator ile Zenginleşiyor
13.07.2019 12:52

Sony’nin ilk sistem düzenleme ve denetleme çözümü Live Element Orchestrator, kaynakların kullanım verimliliğini ve performansını yükseltirken, sistem kesinti sürelerini kısaltarak içerik yapımcılığında üretkenliği arttırıyor. Sony’nin iki yeni SDI-IP çevirici kartı NXLK-IP50Y ve NXLK-IP51Y, HDR uyumluluğuyla SMPTE ST 2110 standartlarını destekliyor. NXLK-IP51Y ayrıca 12G-SDI standardını da destekliyor. Sony bu yeni çözümleriyle IP tabanlı çözümlere aktif olarak yatırım yapıp yayıncılara daha fazla verimlilik, esneklik ve karşılıklı çalışma uyumluluğu sağlama yönünde ilerlemeye devam ediyor. 

Farklı yerler arasında kaynak paylaşımı

Live Element Orchestrator IP tabanlı bir prodüksiyon sisteminin genel sistem yönetimini sağlıyor. Başlıca endüstri protokollerini desteklediği için, hem Sony hem de üçüncü firmaların çözümleri aynı şekilde destekleniyor. Kaynakların birçok farklı yer arasında paylaşılmalarını, yapılandırmaların merkezden gerçekleştirilmelerini, tüm aygıtlar üzerindeki işlemlerin takip edilmelerini sağlayan çözüm, sistem performansını mümkün olan en iyi duruma getiriyor. Sony Live Element Orchestrator’u Belçika firması Skyline Communications ile işbirliği yaparak geliştirdi ve çekirdek teknoloji olarak firmanın DataMiner adlı uçtan uca yönetim ve denetim çözümünü uyarladı. Küresel ölçekte çok sayıda medya şirketi ve kuruluş tarafından benimsenen DataMiner, bu son işbirliğiyle IP tabanlı canlı prodüksiyon alanında yatırım yapmakta olan yayıncılara daha fazla değer ve işletilebilirlik sunuyor.

HD ve 4K çözünürlüklerde SMPTE ST2110 destekli eksiksiz sistem

Endüstrinin IP’ye geçmesini teşvik eden Sony, açık standartları ve sistemler arası karşılıklı çalışma uyumluluğunu desteklemeye devam ediyor. Sony’nin 100G IP arabirim kartlı profesyonel anahtarlama masaları, HKCU-4001 içeren HDCU-4300 ve yeni HDCU-5500, HDCU-3500, HDCU-3170,  HDCU-3100 kamera kontrol üniteleri, NXLK-IP50Y ve NXLK-IP51Y SDI-IP çevirici kartlarının tamamı, SMPTE 2110 standardını destekliyor. 

NXLK-IP50Y çift yönlü sekiz adet 1.5/3G-SDI port yedekli ağ bağlantısı için 2 adet SFP28 port sağlarken, NXLK-IP51Y alternatif olarak her ikisi de çift yönlü 2 adet 1.5/3G-SDI port, 2 adet 12G-SDI port sağlıyor. İki çeviricinin de gelecekte çıkacak model yükseltmeleri, opsiyonel yukarı/aşağı çevrim ve/veya HDR/SDR çevrim sunacak. 

NMOS IS-04 ve NMOS IS-05 destekli IP Live System Manager

Sony NMOS IS-04 ve NMOS IS-05 desteği için AMWA ile birlikte çalışıyor. Sony IP Live System Manager bu sayede 2.2 sürümüyle artık hem NMOS IS-04 hem de NMOS IS-05’i destekliyor. Böylece NMOS’a hazır üçüncü firma aygıtları IP Live System Manager yoluyla denetlenebiliyor. Sony’nin yeni kamera kontrol üniteleri HDCU-5500, HDCU-3500, HDCU-3170 ve HDCU-3100 de NMOS IS-04 ve NMOS IS-05’i destekliyor. 

eSports turnuvalarının uzaktan yapımı

Gerçek zamanlı video oyun turnuvaları IP yoluyla uzaktan yapılabiliyor. Uzak yapım sinyalleri Century Link’in sağladığı 10GbE WAVE yoluyla SMPTE ST 2110 standardında iletilebiliyor. İki yapım noktası arasında geçiş yapılırken Live Element Orchestrator her bir yapım kaynağının yapılandırmasını değiştirebiliyor ve IP ağlar ile sistem formatları arasında kesintisiz geçiş yapabiliyor.

Sony IP Live Production System’a küresel ölçekte yatırım

Sony IP Live Production System dünya çapında birçok kuruluş tarafından benimseniyor ve elliden fazla OB tırında ve stüdyoda kendini kanıtladı.

Avrupa

Portekizli ticari yayıncı SIC (Sociedade Independente de Comunicação), Sony ve Telefonica ile çalışarak Portekiz’in ilk IP canlı yapım tesisini kurdu. Lizbon ve Porto yapım merkezleri için Sony Media Backbone Hive haber sistemini tercih etti. 

Japonya

  • FUJI TELEVISION NETWORK, INC (FUJI TV) Fuji Dağı’nın eteklerindeki Fuji kentinden kadın bayrak yarışı turnuvasını canlı yayınladı. 
  • Hokkaido Cultural Broadcasting Co., Ltd. (UHB) Sony IP canlı yayın teknolojisi Networked Media Interface tabanlı bir yeni IP ağı yönlendirme sistemiyle kaydedilen kaynakları dosya tabanlı sistemine aktarıyor. 

Çin

  • Guizhou il televizyonu 34 kameralı bir 4K IP OB tırı kurdu. Sistem SMPTE ST 2110 standardını destekleyen IP tabanlı altyapıyla 4K/HDR yapımlar gerçekleştirebiliyor. IP teknolojisiyle güçlü denetim ve kolay sistem yapılandırma, kurumun Sony’yi seçmesinde ana değerler oldu. 
  • GUANGDONG RADIO AND TELEVISION büyük ölçekli canlı stüdyo yapımları için master stüdyo salonuna IP tabanlı bir stüdyo sistemi kuruyor. GUANGDONG RADIO AND TELEVISION kanalları genişletme esnekliği, endüstri standardı SMPTE ST 2110 desteği, etkin maliyetli ve piyasada yaygın bulunan (COTS) sistemi ve garantili karşılıklı çalışma uyumluluğu nedenleriyle Sony IP Live Production System’ı seçti. 
  • Çin’in ulusal yayın istasyonu CHINA CENTRAL TELEVISION (CCTV) Sony’nin sağladığı IP, SMPTE ST 2110 destekli ve yüksek kare hızlı 28 kameralı yeni bir 4K IP OB tırı donatıyor. OB tırı haber ve diğer programların tüm ülke çapında canlı yayınları için kullanılacak.
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.