Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > SES, IBC 2019 Fuarında OTT ve Bulut Tabanlı Çözümlerini Tanıttı
SES, IBC 2019 Fuarında OTT ve Bulut Tabanlı Çözümlerini Tanıttı
24.09.2019 09:26

Aralarında sabit yörüngeli (GEO) ve orta yörünge (MEO) uyduları bulunan 70’i aşkın uydu filosuyla dünyanın lider uydu operatörü SES, iki farklı iş birimi olan SES Video ve SES Networks aracılığıyla çok farklı ve geniş bir müşteri kitlesine, küresel video dağıtımı ve veri bağlantısı hizmetleri sunuyor. SES Video bugün dünya çapında, doğrudan eve yayın (DTH) platformları ve kablo, karasal ve IPTV ağları aracılığıyla, 355 milyondan fazla TV hanesine ulaşmaktadır. SES Video portföyü, hem doğrusal hem de dijital dağıtım için eksiksiz bir uçtan uca katma değerli hizmetler paketi sunar ve Avrupa’nın en büyük DTH televizyon erişimine sahip olan ASTRA uydu sistemini içerir. SES Networks; telekomünikasyon, denizcilik, havacılık ve enerji gibi çeşitli sektörlerdeki insanların yanı sıra dünya çapındaki devlet ve kurumları birbirine bağlayan ve küresel yönetilen veri hizmetleri sunmaktadır. SES Networks portföyü ayrıca, SES ve Lüksemburg hükümeti arasındaki 50/50 kamu-özel ortaklığı olan GovSat ve bugün fiber benzeri geniş bant hizmetleri sunan tek coğrafi olmayan sistem olan O3b’yi kapsamaktadır. 

13-17 Eylül tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenen IBC fuarında dünyanın hemen her yerinden gelen misafirlerini ağırlayan SES, aynı zamanda OTT ve bulut tabanlı çözümlerini demolar ve seminerle tanıttı. Tanıtılan bu iki yeni çözüme ait bilgiler şöyle:

SES Uydu ve OTT Senkronizasyonu ile Canlı Yayınları Yeniden Tanımlıyor

SES’in en yeni çözümü, gelişmiş canlı görüntüleme deneyimleri yaratmak için OTT platformlarına IP sinyallerini uydu kadar hızlı bir şekilde ulaştırarak OTT ve uydu yayınlarını senkronize ediyor. ‘Uydu ve OTT uyumlu’ olarak adlandırılan yeni çözüm, yayıncılara, TV yayınları ve OTT servisleri arasındaki gecikmeyi ortadan kaldırarak, herhangi bir ekranı veya hatta birden fazla ekranı görüntüleyen izleyicilere daha tutarlı bir deneyim sunma gücü veriyor.

Farklı ekranlar arasındaki birkaç saniyelik gecikme bile canlı etkinlik deneyimini bozabilir ve bu ortadan kaldırılması zor bir iştir. İşte SES’in yeni ve benzersiz çözümü bu senkronizasyonu gerçekleştirerek, yayıncılara izleyicilerinin unutulmaz anların tadını çıkarabileceklerine dair güven veriyor.

SES’in Uydu ve OTT senkronizasyon çözümü kaynak sinyalini uyduya giderken alıyor ve IP üzerinden uydu ile birlikte eşzamanlı olarak dağıtabiliyor. Çözüm, düşük gecikmeli kodlama uygulayarak ve kaynaktaki IP akışına ayarlarken içeriği de uydu sinyaliyle senkronize şekilde OTT platformlarına ulaştırıyor. Bu teknik, geleneksel bir televizyon yayını ve diğer düşük gecikmeli OTT çözümleri veya normal OTT yayınları arasındaki gecikme saniyelerini ortadan kaldırıyor.

SES Video Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Ferdinand Kayser konuyla ilgili şunları söyledi: “Bugünün yayıncıları, özellikle bazı seçkin spor etkinliklerinin canlı yayınları sırasında mümkün olan en iyi deneyimi sunarak işlerini korumak ve büyütmek istiyorlar. Bir taraftar, bir OTT platformunda önemli bir maç izlerken golü daha görmeden barda tezahürat yapan kalabalığın sesini duyarsa, hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Karma bir video distribütörü olan SES, videoyu hem uydu hem de OTT dağıtımı için kaynağında işleyerek yayıncıların, benzersiz, tutarlı ve tatmin edici bir son kullanıcı deneyimi sunmalarına yardımcı oluyor.

Bulut Tabanlı Çözümler 

SES, yayıncılar için yeni Microsoft Azure tabanlı medya hizmetleri sunacağını ve uzak, kırsal, az hizmet ulaşan yerlerdeki işletme ve hükümet alanlarını Azure’a bağlamayı planladığını duyurdu.

Bu çözümlerin SES’in bulut ölçeği döneminde uydu ve kara şebekelerini dönüştürme stratejisinin bir parçası olduğu belirtiliyor. Dünyanın önde gelen uydu operatörü SES bu çözümlerle, uydu özellikli ağların ve servislerin küresel iletişim ekosisteminin kesintisiz bir uzantısı olan açık ve yazılım tanımlı bir ortamı kullanma taahhüdünü yerine getirecek. Bu stratejinin bir diğer kısmıysa 2019 Ağustos’unda SES, Amdocs’un ağ fonksiyonları sanallaştırma (NFV) teknolojisini Azure’da kullanarak Açık Ağ Otomasyon Platformu (ONAP) kullanan ilk uydu operatörü olacağını açıkladığı zaman gerçekleşmişti. SES, ONAP’ı kullanarak, tamamen otomatik ve standartlara dayalı bir çalışma ortamında, SD-WAN, sanallaştırılmış Geliştirilmiş Paket Çekirdek (vEPC), güvenlik ve daha fazlası gibi yeni hizmetlerin yaratılmasını ve sunulmasını yönetebilecek. 

SES, aşağıdakiler dahil olmak üzere yeni bulut tabanlı yönetilen hizmetler, doğrudan bulut bağlantısı ile akıllı ağ otomasyonu ve hizmet düzenleme girişimleri sunmayı planlıyor:

• Azure Yayıncılık Sınıfı Yönetilen Video Hizmeti Uydu video dağıtımında endüstri lideri olan SES bu hizmet kapsamında, Azure’da yayın düzeyinde yönetilen bir video sunumu oluşturuyor. Yeni bulut hizmeti, yayıncıların çeşitli cihazlarda birinci sınıf görüntüleme deneyimi için tüketici talebine ayak uydurmalarına yardımcı olarak içerik alımından yayınlamaya kadar tüm video dağıtım değeri zincirine ölçek, esneklik ve kalite güvencesi getiriyor.

• Azure ExpressRoute Uydu Bağlantısı — Azure ExpressRoute bağlantılarının bir ortağı olarak SES, çok yörüngeli uyduları, küresel ağ geçidi ağı ve dünya çapındaki ana karasal ağ altyapısı sunarken küresel erişim ve fiber benzeri performans sağlıyor. Azure ExpressRoute’un, GEO uyduları ve MEO takımuydu portföyüne sahip ilk uydu ortağı olan SES, Azure müşterilerinin erişimini büyüterek bulut hizmetlerini kurumsal ve hükümet sitelerine getirmeyi amaçlıyor.

SES Yönetim Kurulu Başkanı Steve Collar konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “SES ve Microsoft, akıllı bulut, medya ve ağ çözümlerinin gücünü, şu ana kadar birbirine bağlı olmayan iş dünyasına kazandırma vizyonuyla bir araya geldi. İş birliğimizin büyümesi ölçüsünde güçlü yönlerimizin birleşimine daha da çok tanıklık ediyoruz: SES’in global uydu erişimi ve performansıyla Microsoft Azure ve Microsoft AI platformunun birleşim gücü. Azure’a bağlanmaktan, ağ işlevlerini düzenleme ve otomatikleştirmeye ve bulut tabanlı yönetilen hizmetleri sunmaya kadar, işimizin her yönünü bulut ölçeğinde etkin kılarak müşterilerimize tam hizmet sunmak amacıyla Microsoft ile birlikte çalışıyoruz. Bu genişletilmiş ortaklığın bir sonucu olarak yönetilen çözümlerimizin esnekliği ve ölçeklenebilirliği ile müşterilerimizin iş verimliliğine ne büyük bir katkıda bulunacağımızı bilmek beni heyecanlandırıyor.

SES ayrıca, müşteri ve ortakları için kesintisiz bir hizmet deneyimi sunmak amacıyla müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) platformunu Microsoft Dynamics’e taşıyor. Bulut tabanlı bir satış ve hizmet çözümüne dönüşüm, SES ile ortakları arasında verimlilik ve iş birliğinin arttığı sonucuna dikkat çekiyor.

SES, dünya çapında 355 milyondan fazla TV hanesine ve 1 milyar insana ulaşarak sektöre öncülük ediyor ve 8.200’den fazla kanalı uydu üzerinden dağıtıyor. SES’in, sahibi olduğu video hizmetleri kuruluşu MX1’in SES Video iş birimi ile birleşmesi, SES’in 525 kanalı yönettiği ve 620 saatin üzerinde spor ve etkinlik canlı yayınları dahil olmak üzere günde 8.400 saatten fazla çevrimiçi video akışı sağladığı anlamına geliyor. Video altyapısı ve hizmetleri için birleşik bir çözümle pazara gitmek, SES’in hibrid doğrusal ve doğrusal olmayan içerik dağıtım hizmetleri ve benzeri görülmemiş küresel erişime sahip çözümlerinin piyasaya sürülmesini hızlandıracağı anlamına geliyor.


SES
www.ses.com

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.
En Çok Okunanlar
Dergi