Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > LiveU ile İlk 5G Akıllı Telefon Spor Yayını
LiveU ile İlk 5G Akıllı Telefon Spor Yayını
08.02.2021 11:42

LiveU, Sky Deutschland yapımı ilk 5G çok kameralı spor yayınına LU-Smart akıllı telefon kitleriyle destek verdi. Almanya’nın Flensburg kentinde canlı yapımın yer aldığı Flens-Arena’da, Telefonica birinci ligdeki bir hentbol maçının canlı internet akışı için özel amaçlı bir 5G ağı kurdu. Taraftarlar evlerinde Sky’ın online platformu skysport.de sitesinde tüm maçı yüksek kalitede ve sıfıra yakın gecikmeyle izlediler. 

LiveU’nun uzun süredir Almanya’daki çözüm ortağı olan Netorium tarafından desteklenen Sky, hentbol sahasında canlı maçı çekti ve aynı anda sinyalini canlı olarak yayınladı. Alman televizyon yayıncısı çoklu kamera açılı görüntülerin yayınında gerçek zamanlı kodlama ve yükleme için LiveU’nun patentli yazılımını içeren çok sayıda akıllı telefon kurdu. Görüntü verileri yapım noktasında Telefonica’nın yüksek performanslı 5G ağından yararlanılarak maksimum bit hızlarıyla iletildi. 

Sky Deutschland Spor Yapımları Birinci Başkan yardımcısı Alessandro Reitano açıkladı: “Yeni teknolojileri erken benimseyen bir firma olma ünümüzü pekiştiren Sky, skysport.de sitesinde Avrupa’daki ilk uçtan uca 5G yayını başarıyla tamamladı. LiveU’nun en son IP yayın teknolojisi ve Netorium’un büyük desteği sayesinde hentbol maçının kusursuz 5G akışını yaptık ve internet izleyicilerimizi dinamik ve ilgi çekici bir seyir deneyiminin parçası haline getirdik.

 Sky görüntü akışı, LiveU Reliable Transport (LRT) teknolojisinin avantajından yararlandı. Canlı sinyalleri, Sky’ın spor tesisinin dışındaki mobil denetim odasında bulunan fiziksel LiveU sunucuları aldı. Her sunucunun dört adet SDI çıkış kanalı sağladığı çalışmada, kamera sinyalleri bir mikser donanımına aktarıldı ve yapım noktasında kurgulandı. Denetim odası ile saha arasında kusursuz çift yönlü iletişim için LiveU’nun IFB özelliği (Audio Connect) ses omurgası olarak hizmet verdi.

LiveU Avrupa, Orta Doğu, Afrika Satış Başkan Yardımcısı Zion Eilam ekledi: “Bu ortak girişim, dört teknoloji öncüsünün güçlerini birleştirdikleri zaman ortaya çıkan müthiş gücü gösteriyor; LiveU ile Netorium IP görüntü iletim uzmanlıklarını bir araya getirdiler, Sky Deutschland üstün canlı yapım yetenekleriyle katkıda bulundu, ve Telefonica yarının O2 hücresel ağını sağladı.

Netorium CEO’su Peter Frantz yorum yaptı: “Bu çığır açan projeyle 5G internet akışına en iyi pratik kaynağı sağlama misyonumuzu başardık. LiveU’nun üstün teknolojisi sayesinde, yayın kalitesinde bir internet akışı sağlamak için büyük ve pahalı teknolojik kurulumlara gereksinim duyduğumuz günler geride kaldı.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.