Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Imagine Communications Selenio Medya Birleştirme Platformu
Imagine Communications Selenio Medya Birleştirme Platformu
16.01.2018 12:32

Dünya çapında en yaygın kurulan dijital karasal televizyon sistemi, yüzden fazla ülkenin benimsediği  DVB-T. Bugün bu standarda geçmekte olan analog yayıncılar, DVB-T’ye ya da doğrudan bu popüler dijital standardın yeni kuşağı DVB-T2’ye geçiyorlar. 

Her iki standart da yayıncılar ve tüketiciler açısından analoğa göre daha fazla potansiyel taşıyor olsa da, DVB-T2 DVB-T’den çok daha güçlü bir sinyal sağlayarak karasal spektrumun yüzde 30-35 daha verimli kullanılması sonucunu veriyor. Bu yükselen verimlilik kamu ve özel yayıncılara hem sabit hem de mobil tüketici aygıtlarına çok sayıda ve zengin yeni dijital hizmetler ulaştırma fırsatı sunuyor. 

Yayıncılar analogdan dijitale aşamalı olarak geçtikleri için, hızlı geçiş için iyi planlanmış bir altyapı önemli. Bir dijital görüntü yayın merkezi (video headend) biçimindeki bu altyapı ile yayın aşamasına kadar çeşitli görüntü işleme ve ağ bağlantı işlemleri yürütülüyor.

Karasal DVB-T/T2 görüntü yayın merkezlerinde beş ayrı iş akışı işlevi veya blok yer alıyor:  

Yönlendirici blok: Görüntülerin uydudan veya stüdyolardan gelip kodlarının çözülerek SDI formatında yayın merkezine aktarıldığı kısım.

Kodlayıcı blok: Görüntü sinyalleri H.264 veya MPEG-2 kodlama ile sıkıştırılır.

Çoğullayıcı (mux) blok: Kodlayıcı bloktan gelen tüm sinyalleri istatistiksel çoğullama biçiminde birleştirip izleyicilere dağıtıma hazırlar.

DVB-T/T2 uyarlama bloğu: Tek frekanslı bir ağda (SFN) GPS teknolojisiyle senkronizasyon verisi eklenir.

Modülasyon bloğu: Yayının nasıl yapılacağına bağlıdır. Çoğunlukla uydu kullanılır ama taşıma akışı (TS) IP, kablo veya mikrodalga aracılığıyla da taşınabilir.

Tüketicilerin taleplerinin gittikçe artması ve medya modellerinin evrilmeye devam etmesiyle, tüm dünyadan yayıncılar rekabet güçlerini yükseltmek için DVB-T/T2’ye geçmenin yollarını arıyorlar. Yayıncılar bir DVB-T/T2 sistemi kurarken bazı zorluklarla da karşılaşıyorlar:

 • Yeni hizmetleri hızlı başlatma
 • Toplam maliyeti düşürme
 • Kurulumu kolaylaştırma
 • Operasyonel verimliliği yükseltme

Çözüm

Imagine Communications Selenio medya birleştirme platformu, çok noktaya dağıtımlı dijital iş akışlarını basitleştirerek, yayıncıların DVB-T/T2 sistemlerine geçerken yüzleştikleri zorlukları hedefliyor. 

Selenio klasik taban bant görüntü ve ses işleme, sıkıştırma ve IP ağ özelliklerinin tamamını, tek bir 3RU kasada birleştiriyor. Platformda dahili bir DVB-T2 ağ geçit yolu ve bütünleşik bir tek frekanslı ağ (SFN) adaptörü var. Bu benzersiz birleşim, aslında “Video Headend in a Box” yaklaşımı ile yerel ve ulusal yayıncılara etkin maliyetli, küçük boyutlu ve eksiksiz işlevli bir DVB-T2/T2 sistemi kurma imkanı veriyor. 

Selenio tek ve yüksek yoğunluklu bir 3RU platform içerisinde DVB-T2/T2 VHE iş akışı kurabilmek için gereken her şeyi sunuyor:

 • SDI, HD-SDI, ASI, IP, 3Gbps gibi her türlü ses/görüntü sinyalinin yönlendirilmesi
 • SD’den 3D, 3Gbps ve mobile kadar MPEG-2 ve H.264 sıkıştırma standartları desteği
 • Ses ve görüntü çoğullama
 • Dahili DVB-T2 ağ geçit yolu çözümü
 • Dahili SFN adaptörü
 • Yedek denetim donanımlı gömülü ağ yönetim sistemi (NMS)

Ayrıca Imagine Communications, Maxiva UHF ve Platinum VHF aileleriyle DVB-T, DVB-T ve diğer küresel dijital karasal standartlar için eksiksiz bir vericiler serisi sunarak , iş akışlarında baştan sona karşılıklı çalışma uyumluluğunu garantiliyor. 

Sonuç olarak tamamen bütünleşik, enerjiyi verimli kullanan, uçtan uca VHE ve yayın çözümü, DVB-T ve DVB-T2’nin kazanç üreten fırsatları, her yayıncı için erişilebilir hale geliyor.

Selenio farkı

DVB-T/T2 yayın merkezi kurmanın iki yolu var. Biri ayrık yaklaşım; uzun zamandır uygulanan yöntemde her aygıt tek bir işleve hizmet ediyor. Bugün en iyi strateji olan “platform yaklaşımı”, kurulumu büyük oranda basitleştiriyor, kurulum masraflarını azaltıyor ve toplam sahip olma maliyetini düşürüyor. 

Örneğin tipik bir 2 mux, 18+2 SD DVB-T2 VHE uygulamasında geleneksel ayrık yaklaşım yerine Selenio medya birleştirme platformunu seçen bir yayıncı, şu tasarrufları yapabiliyor:

 • 16RU daha az yer kaplama: %72 daha az fiziksel alan
 • 4.700 Watt daha az güç - %88 enerji tasarrufu
 • 54 gereksiz kablo  - %87 daha az kablo

Her tür sabit veya mobil yapım ortamı, yayın tesisi, ATSC veya DVB-T/T2 karasal yayın merkezi, kablo veya uydu ağına uygun Selenio, hizmet sağlayıcılara birden fazla kaynaktan gelen içerikleri destekleme ve değişik iletim ortamlarından dağıtma imkanı veriyor. Bu medya birleştirme platformu mevcut altyapılara uyum sağlarken, müşterilere kendi istedikleri hızda IP dünyasına erişmek için bir basamak sunuyor.

Önemli kullanıcı avantajları arasında IP ve taban bant sinyallerin verimli yönetimi ve denetim karmaşıklığının azaltılmış olması var. Tek kutulu tasarım, az yer kaplayarak kolay yerleştirme ve zengin işlevler sunuyor. İşletime yönelik avantajı ise, yeni özelliklerin altyapı değişikliği gerektirmeden, hızla eklenebilmesi.


Ürün Selenio Medya Birleştirme Platformu
Marka İmagine Communications
Firma Bilgipark
Telefon 0212 283 54 39
Web www.bilgipark.tv

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.