Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ARRI Media ile Rohde & Schwarz İşbirliği
ARRI Media ile Rohde & Schwarz İşbirliği
24.03.2018 12:02

ARRI Media; film post prodüksiyon, ortak film yapımı ve uluslararası satış alanlarında önde gelen bir Avrupalı yayın, yapım ve hizmet sağlayıcısıdır. ARRI Media, 1917 yılında kurulan ARRI Group’un bir parçasıdır. Camera Systems, Lighting, Rental ve Medical ile birlikte ARRI Group’un beş farklı hizmet sunan bir medya kuruluşudur. ARRI dünya çapında yaklaşık 1.500 çalışanıyla sinema medya endüstrisi içerisinde global bir şirkettir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) ARRI mühendislerinin endüstriye katkıları 19 adet bilimsel ve teknik ödül ile onurlandırmışlardır. 

Tüm Almanya’da büroları olan Münih merkezli, uluslararası ödüllü ARRI Media, Almanya’nın en büyük post prodüksiyon tesisine sahip ve ulusal ve uluslararası film, TV yayın ve dijital medya yapım firmalarına prodüksiyon hizmetleri sağlıyor.

ARRI Media birçok bakımdan uluslararası film ve TV endüstrilerine yaratıcı ve teknik hizmetler sağlamakta öncü bir şirkettir. Yapım öncesi hazırlıktan, yapıma ve post prodüksiyona ve hatta dağıtıma, senaryodan ekrana kadar hizmet sağlamada geniş bir yelpazeye sahiptir. 

Tüm Almanya, Avrupa ve dünyanın her yerinde ARRI Media; müşterilerini rakiplerinden belirgin bir şekilde farklı kılan yollarla destekliyor. ARRI Media’nın geçmişi, bir hizmet sürecinin tümünün tek bir kuruluş tarafından karşılandığını ifade eden “one-stop shop” terimiyle adeta eş anlamlı. 

Bir futbol sahasında Bayern Munich, yarış pistinde Sebastian Vettel, tenis sahasında Roger Federer; sporun önde gelen isimleri aynı sorunla karşılaşıyor; rakiplerinin önünde kalmak için sürekli değişmek ve gelişmek. ARRI Media’nın uluslararası yayıncılık endüstrisinde birçok önde gelen içerik yaratıcısının tercih ettiği hizmet sağlayıcı konumunu koruması için, gelişmeye ve müşterilerinin farklı gereksinimlerine kendini uyarlaması çok önemli.

ARRI Media Mühendislik ve Kalite Kontrol Başkanı Günther Bornkessel şunları söyledi: “One-stop shop” yaklaşımlı eksiksiz bir post prodüksiyon hizmet sağlayıcı olarak ARRI Media açısından müşterilerimizin yüksek beklentilerini karşılamak için güvenilir, kabul edilebilir, en ileri teknolojileri kullanmak son derece önemli. Çalışmalarımızda her zaman en yüksek kalite standartlarıyla mükemmel hizmet vermeyi hedefliyoruz.

ARRI Media bu nedenle son on üç yıldır Rohde & Schwarz ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. Operasyonlarına Rohde & Schwarz yapım araçlarını bütünleştirdi ve yeni Rohde & Schwarz ürünleri ve sistemleri çıktığında genellikle ilk benimseyen şirket oluyor. İki şirket destekleyici ve yakın bir çalışma ilişkisi geliştirdi. Bornkessel açıkladı: “Bizim için en önemlisi teknik destek. Eksiksiz bir hizmet sağlayıcı olarak birbirinden farklı çok sayıda görevle karşılaşıyoruz. ARRI Media’daki teknik personelimiz bu ilişkiyi her iki tarafın da birbirinin deneyim ve operasyonlarından avantaj sağladığı bir çözüm ortaklığı olarak tanımlıyorlar.

Rohde & Schwarz – Yılların Öncü Teknolojisi

2004 yılında ARRI Media’nın ilk satın aldığı Rohde & Schwarz post prodüksiyon aracı R&S® CLIPSTER oldu. Bu iş istasyonu ARRI Media’nın post prodüksiyon iş akışının merkezinde, ağırlıklı olarak master oluşturma aşamasında yer alıyor. Eksiksiz donanım ve yazılım anahtar teslimi görüntü tamamlama sistemi R&S® CLIPSTER, kullanıcılara her türlü zorluğu aşmak, film ve yayın projelerinin post prodüksiyonunu zenginleştirmek için güçlü bir araç seti sunuyor.

R&S® CLIPSTER çeşitli dijital dağıtım formatlarında çekimden master oluşturmaya kadar geniş çeşitlilikte post prodüksiyon aşamalarına uygun bir platformdur. Geleceğin zorluklarını bugünden gideren; dijital formatta iş teslimlerini, IMF (Interoperable Master Format), AS-02, AS-11 paketleri gibi ara formatların yaratılmasını, 3D dahil DCI sinema projelerini, gerçek zamanda sıkıştırmasız 4K verilerin onay ve kurgulanmalarını destekler. İş istasyonu HDR aralıkta UHD ve HD iş akışlarını desteklediği için, ARRI Media operasyonları geleceğe uygun. Günther Bornkessel yorum yaptı: “Burada DCP/IMF master ve sürüm oluşturma dahil dosya çevrimi iş akışları için en çok R&S® CLIPSTER kullanıyoruz. 4K piyasası geliştikçe R&S® CLIPSTER’ın 4K QC yazılımı bizim için giderek daha fazla önem kazanıyor. Kısa süre önce hazır VoD işlerini yüksek çözünürlüklü ve yüksek kare hızlı dosyaları oynatarak onaylamamız gereken QC operasyonlarında R&S® CLIPSTER’ı kullanmaya başladık. En iyi performans, esneklik ve kullanım sağlayan, en güvenilir sistem olduğu için R&S® CLIPSTER’ı kullanıyoruz.

R&S® SpycerBox

Post prodüksiyon ve yayın stüdyosu çalışmalarında konu bellek olunca iki nokta önemli; hız ve güvenilirlik. Rohde & Schwarz’ın paylaşımlı bellek çözümü kullanıcılara değerli kaynaklar üzerinde tasarruf etme ve zamanlarını önemli olan şeyler üzerinde harcama imkanı veriyor. Sık yaşanan altyapı sorunlarını ortadan kaldırdığı için iş akışlarındaki tıkanıklıkları gideriyor. UHD, 4K ve 8K’ya kadar çok yüksek performans ve hız sunuyor. Hepsinden önemlisi sistemler boyut, kapasite, ölçeklendirilebilirlik ve hız bakımından çok yönlü.

2016 yılının ortasında R&S® SpycerBox kullanmaya başladı. Onarım (HS-Art Diamant), renk derecelendirme (Resolve) ve master oluşturma (R&S® CLIPSTER 5 ve 6) için 4K ve UHD projelerde yüksek performanslı bir SAN olarak kullanılıyor. 

Günther Bornkessel açıkladı: “Çoğunlukla RAW verilerle çalıştığımız için ARRI Media’da bellek hızı çok önemli. Dosyaların otomatik indekslenmesi ve zaman kaybettiren birleştirme ile formatlama işlerinden kurtulmak, üretkenlikle geçen zamanımızı uzatmaya yardımcı olan en önemli özelliklerden birisi. R&S® SpycerBox’ın az bakım gerektirmesi de bizim için çok iyi bir yanı.

13 yıllık bir sürecin ardından işletme operasyonlarımızda gerçek bir fark yaratan yapım araçları geliştiren Rohde & Schwarz, güvenilir yayın medya teknoloji çözüm ortağımız haline geldi. Bu süre içerisinde ARRI Media gelişerek evrildi; Rohde & Schwarz başarımıza katkıda bulundu ve bu ilerici ilişkinin gelecekte de sürmesini istiyoruz.

Günther Bornkessel,
ARRI Media Mühendislik ve
Kalite Kontrol Başkanı

R&S® VENICE

R&S® VENICE 4K çözünürlüğe kadar dosya tabanlı TV yapım iş akışlarına göre iyileştirilmiş, geleceğe hazır bir görüntü sunucusudur. R&S® VENICE 4K-HD-SDI kayıt ve stüdyo playout gibi klasik görüntü sunucu görevleriyle birlikte dosya kaydı, dönüştürme ve medya aktarım işlemleri gibi akıllı dosya tabanlı özellikleri sunuyor. İçerik kaydı ve dağıtımı ile stüdyo yapımlarını kolaylaştırmak için ideal. 

ARRI Media 2014 Ağustos ayında R&S® VENICE kullanmaya başladı ve QC ile I/O bölümlerine kurdu. Bornkessel şunları söyledi: “Bizi R&S® VENICE’ye en çok çeken iki özellik ve işlev; aynı anda, birbirinden bağımsız olarak dört adede kadar kanalla I/O işlemleri gerçekleştirebilmek, ve kolay kullanımlı R&S® VENICE UI ile içerik kod dönüştürme yeteneği.

Bornkessel ekledi: “R&S® VENICE sunucu en çok gerçek zamanda bant tabanlı görüntü formatlarını kaydetmek için kullanılıyor. Bant dolu arşive sahip bir post prodüksiyon şirketi olarak operatörlerimiz ve genel yapım iş akışımız için bant kaydetme taleplerine hızlı yanıt vermemiz çok önemli. İş akışımızdaki farklı ihtiyaçlar için R&S® VENICE’in hemen her tipte dosya tabanlı medyayı kaydedebilmesi önemli. Sezgisel bir kullanıcı arayüzü ve güçlü Rohde & Schwarz desteğiyle, R&S® VENICE personelimize I/O işlemlerinde büyük destek sunuyor.

ARRI Media tamamlanan master dosyaları müşterilere teslim etmeden veya dünya çapında yayın istasyonlarına dağıtmadan önce izleyip kontrol etmek için QC işlemlerinde de kullanıyor.


En Çok Okunanlar
Dergi