Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sony VENICE İstanbul’da Tanıtıldı
Sony VENICE İstanbul’da Tanıtıldı
28.03.2018 13:13

2017 sonlarında tanıtımı yapılan ve eklenen yeni özellikleriyle Şubat 2018’de satışına başlanan Sony VENICE Full-Frame sinema kamera sistemi 27 Mart 2018 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Boshporus Hotel’de tanıtıldı.

İki seans halinde organize edilen etkinliğin konuşmacısı Sony Avrupa Sinematografi Ürün Müdürü Sebastian Leske idi. Leske, Sony VENICE’i yakından tanımak için etkinliğe katılanlara ilk elden doğru ve ayrıntılı bilgiler verdi.

Sony VENICE Version 1.0’ın özellikleri içerisinde Full-Frame 24x36mm kayıt desteği yer alıyor. Müşterilerinden aldığı geri bildirimleri değerlendirme yaklaşımını sürdüren Sony, bu şekilde “Dual Base ISO” modu da dahil olmak üzere yeni kameraya birçok yeni özellik ekledi. 15+ duraklı pozlama enlemiyle VENICE, sensörünün eşsiz fiziksel özelliklerine eklenen 2500 High Base ISO ile de desteklenecek. Sony’nin benzersiz sensörü, 6’dan 9 pozlama durağına kadar uzanan %18 orta griliğin altında olağanüstü dinamik aralığıyla mükemmel düşük ışık performansı gibi avantajlar sağlıyor. Böylece karanlık ortamlarda en iyi çekimlerin yapılabilmesini sağlıyor.

Bu yeni özellik, gece dış çekimler, karanlık iç mekanlar, daha yavaş merceklerle çalışmak veya içeriğin Yüksek Dinamik Menzil içinde derecelendirilmesi gerektiği durumlarda, daha yüksek ISO’larda pozlama sağlıyor. Bunu yaparken de gölgeler gibi tüm ayrıntıların korunmasına imkân veriyor. 

VENICE’e özgü tasarlanan diğer bir önemli özellik de içine yerleştirilen 8 adımlı optik ND filtreli yardımcı mekanizma. High Base ISO 2500 özelliği farklı ISO çalışma noktalarından daha iyi sonuçlar ortaya koyarken, VENICE sensörünün gürültü düzeyini oldukça düşük seviyelerde tutuyor. Bu yeni esneklik sayesinde yapım sektöründeki profesyonellerinin yaratıcılık olanakları büyük oranda genişletiyor. 

VENICE, sunduğu yeni renk tekniği sayesinde; gölgeler, orta tonlarda doğal yansıma ve vurguları koruyan dinamik aralığıyla yumuşak bir tonda film görünümü sunmayı hedefliyor. Sony bu yeni ürünüyle birlikte VENICE kamera menü simülatörünü de geliştirdi. Bu kullanıcı dostu tasarım şık bir menüyle, kamera operatörlerine, iş akışı sırasında kameralarını daha iyi tanıma fırsatı sunmak üzere hazırlandı.

Ücretsiz yazılım güncellemelerine dahil olarak yılın ilerleyen dönemlerinde sunulması planlanan Version 2.0’da aşağıdaki özellikler yer alacak:

  • 6K Full-Frame modunda 25p, Versiyon 2.0’a eklenecek.
  • “Yanlış Renk”, Versiyon 3.0’dan Versiyon 2.0’a taşındı.