Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Afişlerde Kullanılan Makyaj Tasarımı
Afişlerde Kullanılan Makyaj Tasarımı
20.04.2019 09:28

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği 35. ve 38. İstanbul Film Festivali afişlerinde modellere makyaj sanatı uygulanmış. 

Her iki afiş de bu yönü ile özellikle korku filmlerinde başvurulan makyajlı oyuncuların fotoğraflarının yer aldığı dikkat çekiciliğe sahipti. Korku filmlerinin afişlerinde sıklıkla rastladığımız oyuncunun makyajlı görünümü potansiyel seyircinin ilgisini çekmek için kullanılmaktadır.

Ancak, hedef kitlenin dikkatini çekmek için kullanılan etkileyici afişlerin tasarımını yapan afiş tasarımcıları ve aynı şekilde özellikle korku filmlerinde uygulanan makyaj teknikleri ile farklılığı yaratan makyaj sanatçılarının adı çok nadir olarak afişlerde yer almaktadır.

Bir mesleğin bilinirliliğinin arttırılması ve söz konusu meslek dalının toplum içinde saygın bir yere gelmesi o mesleği gerçekleştiren kişileri görmezden gelerek mümkün değildir. Buna ilave olarak, kostüm ve dekor tasarımına ödül verilen festivallerde makyaj tasarımcılarının görmezden gelinmesi de mesleğin istenilen düzeye gelmesinde olumsuz etki yaratmaktadır.

AFİFE JALE TİYATRO ÖDÜLLERİ

Ülkemizin en önemli tiyatro ödüllerinden biri olan Afife Jale Tiyatro Ödülleri; Yılın En Başarılı Oyunu, Yılın En Başarılı Yönetmeni, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı, Yılın En Başarılı Sahne Müziği, Yılın En Başarılı Işık Tasarımı, Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı alanlarında verilmektedir. Ne yazık ki çok başarılı makyaj uygulamalarının gerçekleştirildiği tiyatro eserleri olmasına rağmen makyaj alanında ödül için bir başlık açılmamıştır. Oyuncuların yer aldığı her sanat alanında bir makyaj uygulaması yapılıyorsa ödül verilmesi planlanan ana başlıklarda makyaja da yer verilmesi hem bu sanat alanındaki makyaj sanatçılarının motive olmasını sağlayacak hem de oyuncunun karakter yaratımında en büyük destekçilerinden olan makyajın daha fazla önem verilerek uygulanması gereğini ortaya koyacaktır.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü