Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Ravenna SMPTE ST 2110 Etkinliği
Ravenna SMPTE ST 2110 Etkinliği
20.07.2019 18:11

Ravenna ile Ravenna topluluğu üyeleri Genelec, Lawo ve Meinberg’in Londra’da düzenledikleri SMPTE 2110, ilgili standartlar ve en iyi uygulamalar konulu eğitim etkinliği büyük ilgi gördü.

Bir gün boyunca süren SMPTE ST 2110 Standard for Media Transport over Managed IP Networks adlı seminerde odaklanılan konular, senkronizasyonun altında yatan ilkeler ile görüntü ve ses verilerinin taşınması idi. Görüntünün özellikleri, ses taşıma ve yönlendirme işlevlerine özel önem gösterildi. SMPTE ST2059 ve yaklaşan IEEE 1588 (PTP) V2.1 standart revizyonu konularını kapsayan ayrı bir oturum yapıldı.

Eğitim kısmını bugünkü ve yakında çıkacak NMOS teknik şartnameleri hakkında genel bilgiler tamamladı. Günün sonunda ise bazı güncel proje etkinlikleri anlatıldı ve ST2110 ile NMOS teknik şartnamelerinin uygulanabilirlikleri tartışıldı.

Seminere katılan Merging Technologies’den Chris Hollebonne’ye göre etkinlik çok başarılı oldu. “SMPTE ST 2110’un kesinleşen özelliklerinin ve NMOS’un daha az kesin ilerleyişinin açıklandığı, gerçekten bilgilendirici bir gün oldu. Sunumların hepsi, bazen canlı tartışmalarla zenginleşen, standardı yüksek oturumlardı. Son derece değerli bir etkinlik oldu.”

Sunum yapanlardan birisi olan Ravenna üstadı ve ses ağları uzmanı Andreas Hildebrand şunları söyledi: “Özellikle karmaşık ve hızla evirilen IP ağları ve iş akışları dünyasında hizmetleri geliştirmek için eğitimin anahtar rol oynadığına her zaman inandım. Bundan sonra yapacağımız her şey olumlu olmak zorunda. Etkinlik o kadar başarılı oldu ki, şimdiden tekrarlanması için taleplerimizi iletiyoruz. Sonbaharda kesinlikle bir başka etkinliğe ev sahipliği yapacağız; talepler net ortada olduğu için umut ediyorum daha fazla kişiyi alacak, daha büyük bir mekânda.

Ravenna IP tabanlı ağ ortamlarında seslerin ve diğer medya içeriklerinin gerçek zamanlı dağıtımına yönelik bir teknoloji. Standartlaşmış ağ protokollerini ve teknolojilerini kullanan Ravenna, düşük gecikme, tam sinyal şeffaflığı ve yüksek güvenilirlikle profesyonel ses piyasasının sıkı gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlandı. Ana hedefi profesyonel yayın piyasası olsa da, Ravenna canlı ses, sabit kurulumlar ve kayıt gibi diğer profesyonel ses piyasalarında da kuruluma uygun. Olası uygulama alanlarından bazıları yayın şirketlerinde tesis içi sinyal dağıtımı, tiyatrolar, konser salonları ve diğer sabit kurulumlar, performans mekânlarında ve canlı etkinliklerde esnek kurulumlar, OB van aracı desteği, WAN (geniş alan ağı) hatları üzerinde tesis içi bağlantılar, prodüksiyon ve kayıt uygulamaları.

Çoğu diğer ağ çözümünden farklı olarak Ravenna patentli bir lisans politikası olmayan, açık bir teknoloji standardı. Ravenna AES67 ve ST2110 standartlarıyla tam uyumlu. AES, AIMS, AMWA, SMPTE ve diğer standart kuruluşları ve endüstri birlikleriyle işbirliği, Ravenna teknolojisinin endüstride bugünkü eğilimlerle tam uyumlu olmasını garantiliyor.