Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Profesyoneller İçin Memnuniyet ve Motivasyon
Profesyoneller İçin Memnuniyet ve Motivasyon
15.08.2019 13:10

Son on beş yılda büro tasarımında yaşanan değişiklikler, şirketlerin kar ve zarar hesaplarında sonuçları iyileştirmek için çalıştırılan uzmanların az bulunan ve aşırı stres altındaki düşünce yeteneklerini şımartmak için iş dışı ekstralar getirdi. Bu tip ekstralar muhtemelen Google’ın ünlü dinlenme salonu ile başladı ve hemen ardından masa ve bilgisayar paylaşımı, doğal tasarım, fıskiye, akvaryum, tropik bitki gibi su dekorları, özel amaçlı görev alanları, gelişmiş otomatik kahve ve yiyecek makineli tam donanımlı eğlenceli mutfaklar, oyun salonları, minyatür kütüphaneler gibi diğer yenilikler geldi. Bu nedenle bazı çalışkan ama anti-sosyal kişiler işe dinlenmeye gidiyorlar.


IT uzmanları yaşamlarının geri kalanında eğleniyorlar.

Modern teknolojilere bağımlılığıyla ünlü medya dünyasının üzerinde yoğunlaştığımızda, bu sektöre hizmet veren yayıncılık işletmeleri ile yazılım ve donanım geliştiriciler arasında ilginç zıtlıklar görebiliyoruz. Yayıncılar istisnai olarak 7 gün 24 saat eğlence, yaratıcılık, heyecan ve neşeyle dolu, benzersiz bir ortamda çalışıyorlar, ve bu nedenle çalışanların yoğun ve baskı altında iş yükleriyle başa çıkabilmek için dinlenip gerçeklerden uzaklaşma yolları aramaya daha az eğilimli oldukları gözleniyor. Öte yandan medya sektörünün teknolojik ve üretim tarafındaki yüksek nitelikli uzmanlar belki Google düzeyinde gelişmiş olmasa da stres atıp dinlenmelerine yetecek tüm üst düzey eğlenceleri bekleme eğilimindeler.

Örnek olarak ünlü marka Provys’e ve sürekli değişen, hızlı hareket eden bir ortamda programcılarını, IT danışmanlarını, geliştiricileri, satış personelini nasıl sürekli motive tuttuğuna bakalım. Provys Halkla İlişkiler İstihdam Müdürü Monika Zabadalova şunları söylüyor: “En iyilerini seçmemizi ve iş-yaşam dengesinin daha da fazla baskı altında olduğu ortamda mutlu ve motivasyonlu tutabilmemizi garantilemek için şirketimiz içerisinde bir dizi strateji benimsedik. Şirketimizdeki çalışmalar asla sıkıcı değil ve ‘rutin’ kavramı kesinlikle yok. Personelimiz sık sık dünya çapında seyahat ederek karmaşık projeler ve çözümler üzerinde görüşme, analiz, geliştirme, uygulama, eğitim ve destek çalışmaları yapıyor, her türden ilginç meslektaşlarıyla tanışıyor, farklı dillerde haberleşiyor, her zaman olumlu yaklaşımını ve mutlu gülümsemesini koruyor. Elbette iş yaşamları sık sık sınırları zorlayan düzeylerde yoğun adrenalin içeriyor, yine de sık yaşanan beklenmedik durumlarda %100 güvenilirlik ve profesyonel sakinlik gerektiriyor.


Monika Zabadalova, Halkla İlişkiler İstihdam Müdürü

Yirmi yıl kadar önce Provys yeni başlayan bir girişimden sadece bir adım daha öndeydi, şirketin içerisindeki sosyal alan, sadece vazgeçilmez kahve makinesi, buzdolabı ve bulaşık makineli bir mutfaktan oluşuyordu. Süre giden projeler arasında konuşmalar burada yapılıyordu ve az sayıda personel sayıları artana dek buradan nispeten mutluydu. Daha gelişmiş kahve olanakları içeren ek bir mutfaktan sonra yeni bürolar kuruldu, çok ekranlı televizyonlar, koltuklar, kanepeler, daha da fazla otomatik içecek ve yiyecek makineli, daha da iyi mutfaklar eklendi. Kendi entelektüel kapasitelerini zenginleştirmek için uzmanlar karmaşık parçalı yapbozlar getirmeye başlayıp mutfaklarda eğlenceyi arttırdılar. Bu durum yönetime düşünce yeteneğinin yanı sıra saatlerce yoğun ve yaratıcı çalışmalardan yorgun iken bile daha fazla ve alternatif teşviklerle uyarımların gerektiğini gösterdi. Bunun soncunda mantıklı olarak şirkette rahat koltuk ve kanepeler, geniş ekranlı televizyonlar, Formula 1 dahil çok çeşitli oyunların olduğu bir Playstation, dart tahtası, bazıları şirket içerisinde tasarlanan inanılmaz karmaşıklıkta desenlere sahip parçalı yapbozlar ile donatılmış dinlenme salonları kuruldu. İyi şeyler zeki akılları eğlendiriyor.

Yayıncılık sektöründe bu zeki akılların giderek artan taleplere sahip uzmanlıklarda daha fazla çalıştırılmaları, doğal olarak dinlenme ve yeniden şarj olma ihtiyacını getiriyor. Bu gereksinimi dikkate almamanın getireceği psikolojik yıpranma, sistemde kararsızlığa, hatta personelde eksilmeye neden olabilir. İyi yöneticilerin en iyi personeli belki de yaşamlarının geri kalan süresi boyunca elde tutabilmeleri için her psikolojik numaradan yararlanmaları gerekiyor ve sihirli değneklerinin bir parçası dinlenme ve deşarj odası olmalı.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi