Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Bu Yıl Ülkemizden Rekor Düzeyde Katılımcı ve Ziyaretçi IBC 2019 Fuarındaydı
Bu Yıl Ülkemizden Rekor Düzeyde Katılımcı ve Ziyaretçi IBC 2019 Fuarındaydı
24.09.2019 10:23

Bu yılki IBC 2019 fuarı, son 10 yılın en kalabalık katılımcı ve ziyaretçilerine ev sahipliği yaptı.  21 yıldır kesintisiz IBC fuarına gidiyorum, ilk yıllarda fuara ilgi çok fazlayken, teknolojinin her şeyi parmak ucumuza taşımasıyla fuara ilgi de her geçen yıl biraz azalıyordu. Bu düşüşte global olarak yaşanan ekonomik daralmaların da mutlaka bir etkisi vardır. Bu yıl hem ülkemizden hem de diğer ülkelerden katılımcı ve ziyaretçiler rekor düzeyde sayıya ulaştılar. Fuarın içeriğinde her yıl yenilikler göze çarpıyor. Bilgiyi paylaşmanın yollarını artırmak için organizasyonu yapan firma yoğun çaba harcıyor. 14 salon ve dış mekanlar yanında geçiş alanlarını da hareketlendirmek için ellerinden geleni yapmışlar. Ayrıca ziyaretçilerin her noktadan fuara dair bilgiye ulaşmaları için etkileşimli ekranlar, mobil uygulamalar ve danışma yerleri oluşturmuşlar.

Geçtiğimiz yıl Türk katılımcılar köşesini yazarken önümüzdeki yıl da katılım bu düzeyde olur mu diye merak içerisindeydim (geçtiğimiz yıl 12 firma katılmıştı). Son iki yıldır sayı sevindirici bir şekilde artıyor. Bu sayının daha da artarak 25-30’lara ulaşabileceğini adım gibi biliyorum. Ama her ne hikmetse üreticilerimiz kendilerini yetersiz gördüklerinden mi, yoksa bürokratik nedenler mi veya devlet teşviklerinin yetersizliğinden mi nedir bilinmez, ürünleri Avrupa standartlarında olan onlarca üreticimiz katılmıyor bu tür uluslararası fuarlara. 

Bu yıl katılan firmalarımız için yine özel bir bölüm oluşturduk. Öncelikli olarak onların ürünlerini tanıtalım istedik. Katılan firmalara alfabetik olarak yer verdik: 


AIrTIes

AirTies Yenilikçi Teknolojiler Geliştiriyor

“Kablosuz Ağ Teknolojileri” alanında pazar liderliği hedefiyle ABD Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye dönüş yapan idari ve teknik bir ekip tarafından 2004 yılında kurulan AirTies, uzman Ar-Ge ekibiyle, aynı ev içerisinde birden fazla TV, notebook, PC ve oyun konsoluna kablosuz, yüksek çözünürlüklü veri ve medya aktarımı konusunda kendi ürünlerinin donanım ve yazılımlarını tasarlamaktadır.

Ürün portföyünde geniş bant internet cihazları, yerel ağ ürünleri, internet üzerinden telefon, aksesuarlar ve internet tabanlı televizyonlar için set üstü kutular (set top box) yer almaktadır. Kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunabilmek için, ürünlerinde ileri teknoloji ve özellikleri barındıran AirTies, tek bir tuş ile kablosuz entegrasyon sağlayan ödüllü teknolojisinin yanı sıra ev içi kablosuz internet erişiminde yüzde 100 kapsama alanı sağlamaktadır. AirTies’ın dünya çapında kullanımda olan 9 milyondan fazla ürünü bulunmaktadır.

Yıllardır IBC fuarına katılan AirTies yeni platformunu tanıttı:

AirTies Cloud Bulut Yönetim Platformu

Küresel olarak servis sağlayıcılara denetimli ev Wi-Fi çözümleri veren en yaygın firma AirTies, işletmecilerin müşterilerine daha iyi hizmet vermelerine yardımcı olacak yeni yetenekler ve güçlü bir “Wi-Fi Experience Index” izlenme oranı ölçeği içeren zenginleştirilmiş bulut yönetim platformunu sunuyor. Esnek bir yönetim platformu olan AirTies Cloud, ağı sürekli optimize ediyor ve servis sağlayıcıların abonelerinin W-Fi performanslarını gerçek zamanda görmelerini sağlayarak uzaktan tanı ve sorun giderme imkanı veriyor. Evlerdeki bağlı aygıtlar ve veri tüketim modelleri üzerinde derin bilgi ve analizler sağlayarak, ileriye dönük öneriler de sunuyor. Bu uygulamalar müşteri ilişkileri, ağ operasyonları, kurulum ekipleri ve işletme stratejisi üzerinde karar vericiler için avantajlar getiriyor. AirTies Cloud mimarisinin ana unsuru olan veri destekli kanal planlama, ağ koşulların sürekli değerlendirilmesiyle dinamik Wi-Fi optimizasyonu sağlıyor. Bu yaklaşımda geçmiş bulut verileri ile evlerdeki gerçek zamanlı ortam bilgileri birlikte kullanılıyor. Devamlı Wi-Fi hız testleri ve kapasite tahminleri yapılması, müdahaleli hız testleri yapmak veya müşteri aygıtlarına hız testi yazılımı yüklemek zorunda kalmadan Wi-Fi bağlantı hızlarının doğru ve tam ölçülmelerini sağlıyor. Bu ölçümler raporlama ve yeni hizmet eklemenin etkilerinin tahmini için kullanılabiliyor. GDPR uyumlu bir çözümle son kullanıcının gizlilik hakları gelişmiş şifreleme ve anahtar verilerin isimsizliği ile korunuyor.

www.airties.com.tr


 

EMS

Easy Media Suite İhtiyaçlarınıza Esnek, Modüler Çözümler Sunuyor

EMS (Easy Media Suite), bir Devtek markası olarak 2006 yılında, dünya çapında global satış noktalarına sahip uluslararası bir şirket olarak kuruldu ve aynı yıl ilk sistemini teslim etti. EMS, mühendisler, geliştiriciler ve sistem mimarları olmak üzere kendi içinde özel ekiplere sahip ve herhangi bir TV yayın gereksinimi için uçtan uca çözüm sağlayabilir. 

EMS, müşterilere mümkün olabilecek en iyi deneyimi sağlamak için dünya çapındaki iş ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalışır. EMS, pazar ihtiyaçlarındaki değişiklikleri görerek 2014 yılında ilk 4K sistemini piyasaya sürdü. 

Easy Media Suite, yayın uygulamaları için TV yayın otomasyonu ve diğer özel ısmarlama çözümlerin yanı sıra playout, CG, ingest, medya varlık yönetimi, DVB analizörü, IP çoklu görüntüleyici gibi çok geniş yelpazede çözüm üreten, önde gelen üreticilerinden biridir. 

Değişen pazar gereksinimlerine hızlı çözümler üreten EMS, kullanıcılarının daha çekici içerikler üretmeleri için yeni formatlar ve prodüksiyon tekniklerini altyapılarıyla bütünleştirmeleri amacıyla 4K ve I/P temelli çözümlerde modül tabanlı yazılım çözümleriyle kolay kullanım sağlıyor.

Easy Ingest Profesyonel Kayıt Yazılımı

Yüksek kalitede sürekli kayıt almak isteyen televizyon kanalları, medya takip merkezleri, prodüksiyon firmaları veya güvenlik amaçlı yüksek kalitede kayıt yapmayı düşünen kuruluşların görüntü kayıt ihtiyaçlarını karşılayan Easy Ingest 7/24, profesyonel görüntü ve ses kartlarını kullanarak sürekli kayıt oluşturulmasını sağlayan güçlü ve güvenilir bir kayıtçı yazılımdır. Video ve ses kaynağından gelen görüntüyü gerçek zamanlı olarak, yüksek çözünürlük ve kalitede kaydeden Easy Ingest kolay, güvenilir ve güçlü yapısıyla video ve ses kayıt ihtiyacınızı profesyonel olarak karşılar. 

Easy Multiviewer Ön İzleme Çözümü

Easy Multiviewer, kullanıcıların çok programlı transport stream’lerini (MPTS) veya tek programlı transport stream’lerini (SPTS) izlemelerini, analiz etmelerini ve kontrol etmelerini sağlar. IP kaynağı, SDI, HDMI, DVB-S, DVB-T ve DVB-C’nin yanı sıra şimdi NDI kaynakları da görüntülenebilir. Yayın sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, Easy Multiviewer oluşan hatanın tespitinde ve bunun uydu kapasite sağlayıcısından mı, uplink kısmından mı yoksa stüdyo kısmından mı kaynaklandığının raporlanmasında yardımcı olmaktadır. Ses düşüklüğü ya da yüksekliği, görüntüde donma veya kararma olması durumunda, Easy Multiviewer’ın hata raporlama özelliği sayesinde, hata anında sesli uyarı ve ilgili kişileri e-posta aracılığıyla bilgilendirme, otomatik olarak gerçekleştirilebilir. 

Easy CG 4K/HD/SD Karakter Jeneratörü

Easy CG çok sayıda grafik ve multimedya oluşturma, görüntüleme ve kontrol etme imkânı sunan uygun fiyatlı, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu bir KJ uygulamasıdır. Yayın grafiklerinizi gerçek zamanlı veya offline olarak tasarlayabilir, isterseniz Fill ve Key ile senaryoları kullanabilirsiniz. Easy CG şimdi dahili NDI desteğiyle IP tabanlı kurulumlar için uygundur. Easy CG, haber kanalları, müzik kanalları ve tematik kanallar için ideal çözümler sunar. Hava durumu raporlamaları, spor, seçim programları gibi ekrana hızlı bir şekilde çeşitli bilgilerin ve istatistiklerin verilmesinin gerektiği çalışmalarda, Easy CG hızlı ve göz alıcı grafiklerle ekranını markalamak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır.

Easy MAM Medya Varlık Yönetim Yazılımı

Easy MAM, kurum için değeri olan ses, video, resim gibi bütün dijital verilerinizi arşivlemek ve kolayca bulabilmek, kategorize edebilmek, istediğiniz zaman ve yerde kullanabilmek için geliştirilmiştir. Easy MAM, kolay kullanımlı, ölçeklendirilebilir ve ekonomik bir çözüm sağlar. Merkezi bir multimedya içerik kataloğu sunan Easy MAM, kolay ve gelişmiş arama, kategoriye göre arama veya kriter değiştirme, yetkilendirme yönetimi, güvenli ve hızlı paylaşma, veritabanı desteği ve üçüncü firma ürünleriyle bütünleşme gibi özelliklere sahiptir. Easy MAM, bir televizyon kanalı için eksiksiz bir dijital arşiv yönetimi çözümü olmasının yanı sıra, yayın merkezlerinin, Telekom, Web TV, IP TV işletmelerinin, eğitim kurumlarının, yapım firmalarının, kamu kurumlarının, askeri ve güvenlik ajanslarının medya varlıklarını yönetmede de kullanışlı ve güçlü bir çözüm sunar.

Easy IP Encoder Profesyonel Encoder Çözümü

Easy IP Encoder kompakt, yüksek performanslı, yüksek çözünürlüklü MPEG-4, MPEG-2 ve H.264 stream kodlama çözümüdür. Yayıncılıkta görüntünün bir noktadan uzak noktalara iletilmesi için sıkıştırılması gerekir. Easy IP Encoder’la HD veya SD çözünürlüklerde MPEG-4 veya MPEG-2 olarak video görüntü encode edilebildiği gibi, yine HD ve SD çözünürlükte H.264 kodek ile de görüntü encode edilebilir. Unicast ve Multicast IP desteği bulunur. Bu sayede ihtiyaç duymanız halinde multicast çıkış alarak, stream çıkışlarını kaydedebilir veya Easy IP Multiviewer ile ön izlemesini yapabilirsiniz. Easy IP Encoder’a sosyal medya opsiyonu eklediğinizde, aynı anda yayınınızı, uplink merkezine ve Youtube, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya ortamlarına gönderebilirsiniz. NDI desteği sayesinde bütün gerçek zamanlı prodüksiyonlarınızı ağ üzerinden kolaylıkla saniyeler içerisinde yayına veya başka cihazlara gönderebilir ve alabilirsiniz. 

Easy OnAir 4K/HD/SD Playout Çözümü

Facebook, Youtube gibi sosyal ağlar üzerinden canlı yayın yapabilmek için 4K destekli yayın yazılımıdır. Easy OnAir ile 4K videolarınızı, PAL, HD, SD dosyalarınızı aynı playlist’te oynatabilirsiniz. 7/24 stabil uygulama ve kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Easy OnAir, HD/SD çok sayıda farklı formatı oynatabilir. Farklı çözünürlükte görüntü dosyalarını farklı ses dosyalarıyla bir arada oynatabilirsiniz. Şimdi NDI özelliği ile ağ bağlantınız üzerinden yüksek kaliteli video akışı gönderebilir veya alabilirsiniz. Önceden hazırlanıp sisteme kaydedilmiş klipler yanında canlı yayınlar ya da ağ ve internet ortamından gelen IP ve NDI stream kaynaklarını da playlist’e ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Fuarda EMS’nin tanıttığı diğer ürünleri de şöyle:

Easy Stream; DVB uyumlu stream kodlayıcı

Easy CDN Encoder; sosyal medya ve medya serverlar için kodlayıcı yazılımı

Easy NetControl; EMS ürünlerini kontrol eden Client yazılımı

Easy Live Delay; sansür ve ses - görüntü geciktirme işlemini yapan yazılım

Easy Wall; video wall sistemlerinde ekranda farklı çözünürlükte ve görünüş oranında çıkış veren yazılım

Easy QC; dosyaların kalite kontrolünü yapan yazılım

Easy FS; dosyaların ve klasörlerin yönetilmesi amacıyla geliştirilmiş yazılım

Easy DVBControl; DVB kaynakları analiz etmeye yarayan yazılım

Easy Multiplexer; SPTS kaynakları MPTS olarak gönderilmesi için kullanılan yazılım

Easy CatchUpTV; birden fazla kaynağın kaydedilmesi ve bu kaynakların, canlı veya geriden tekrar izletilmesi için geliştirilen yazılım

Easy CIAB; Tek bir server üzerinden direkt olarak uyduya çıkacak şekilde IP çıkış sağlayan ve bir kanalın ihtiyaç duyduğu IRD, IP Encoder, Playout, KJ ve Kayıt sistemlerinin hepsini bir arada sunan çözüm

Easy Monitoring; IPTV’ler, büyük izleme merkezleri, playout merkezleri gibi yerlerde kaynakların izlenmesini sağlayan çözüm

Easy RePlay; aynı anda 16 HD kaynağın kaydedilmesi ve yeniden oynatılmasını sağlayan çözüm

Easy RTUK; RTÜK kayıt çözümü

Easy NRCS; haber otomasyon çözümü.

www.easymediasuite.com


FORTINGE

FORTINGE Ürün Yelpazesini Genişletiyor

Akratek Elektronik tarafından üretilen FORTINGE marka ürünler dünyada 30’un üzerinde ülkede tanıtılmakta ve satılmakta. Dünyanın bir çok ülkesindeki fuarlarda stand açan Akratek, uluslararası arenada başarısını kanıtladı. Bu yıl IBC fuarında daha önce NAB fuarında tanıttığı Tablet prompter’i satışa sundu. Ayrıca teleprompter yazılımının yeni versiyonu da fuarda gösterildi. Yeni tasarlanmış kablosuz el kumandaları ise IBC fuarında ilk kez tanıtıldı.

Bu yıl IBC fuarında, geçtiğimiz senelerden daha büyük bir stand açan Akratek satış ekibini de genişletti. Pazarlama faaliyetlerini sektörün yakından tanıdığı Ceyhun Karabağ ile İngiltere merkezli yürüten FORTINGE markası, Avrupa satışını ise uzun yıllardır uluslararası broadcast satış tecrübesine sahip Uğur Kavalcı ile Macaristan merkezli olarak yürütmeye başladı.

Akratek, yerli üretim yeni ürünleriyle ürün yelpazesini genişleterek uluslararası fuarlara katılma konusunda oldukça kararlı. Fuarda tanıtımını yaptıkları ürünler:

ERA Stüdyo Prompter 

Hafif ve uygun fiyatlı ERA stüdyo prompter serisi zarif, işlevsel ve profesyonel. Büyük stüdyoların taleplerini karşılamak için SDI giriş-çıkışı ve tally içeriyor. Kolayca kurulan ERA’nın “ters ayna” işlevi otomatik olarak ters görüntü sağlıyor. Profesyonel ENG kameralarına uygun ürünün ergonomik tasarımı, dengeleme için karşı ağırlık gereksinimini azaltıyor. Ek opsiyonlar olarak Timer ve MOS Integration özellikleri de var.

NOA Tablet Prompter

Aletsiz kurulabilen, hafif tasarımlı NOA Tablet Prompter kullanım kolaylığı sayesinde istenen her yerde konuşma yapma özgürlüğü sunuyor. 7 inçten 11 inçe kadar boyutlu Apple tabletlere tam uyumlu NOA, 2.5 kilograma akadar DSLR ve mini ENG kameralarla birlikte çalışıyor ve 3.5 metre mesafeden okunabiliyor. Her türlü Bluetooth klavye ve fareyi destekleyen prompter, esnek bir tripod montajlı tasarıma ve hızlı çıkarılabilen kamera platformuna sahip. Dikey konumlandırılması ve ayarlanabilen ekran yüksekliği, dikkat çekici özelliklerinden.

PRO Stüdyo Prompter

Ergonomik, hafif tasarımlı, çok net ekranlı Pro serisi, stüdyolar için ideal. Kullanıcı dostu menüsüyle, aletsiz ve kolayca kurulabiliyor. “Ters ayna” işlevi otomatik olarak ters görüntü sağlıyor. Mini DV’den ENG/HD’ye her boyutta kameraları ve tüm stüdyo sistem kameralarını destekliyor.

PRO173 LCD Stüdyo Monitörü

Televizyon yapımları, OB van araçları ve açık havada kullanıma uygun PRO173, uygun fiyat ile yüksek kalite arasında iyi bir denge kuruyor. 17.3 inç boyutlu paneli ve 1920x1080 Full HD çözünürlüklü ekranı sayesinde, doğru en/boy oranıyla yüksek kaliteli görüntü sunuyor. Butonlarıyla tüm işlevleri denetlenebiliyor. Odak yardımcısı, saha denetimi, kamera modu işlevi ve merkez işareti, öne çıkan özelikleri arasında. DB-9 arabirimi 3 renkte tally ışıklarını denetliyor. Standart olarak kabin rafı kitlerle birlikte teslim ediliyor. Uzun ömürlü V-mount pili, arazide kullanım için ideal. Opsiyonel bir sehpa da alınabiliyor.

PROT156 Dokunmatik Ekran

Günümüzün yayıncılık dünyasındaki taleplerin hepsini bir arada karşılamak üzere geliştirilen PRO156 10 farklı kapasitif hassas dokunma noktasıyla oldukça tepkisel. PC donanımı çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Profesyonel yayınlarda kullanım için özel olarak tasarlanan ürün, TV/denetim odası ana denetleyici, dokunmatik ekran ve dijital reklam ekranı çözümü olarak da ideal. Güvenli nakliye için güçlendirilmiş kasa içerisinde teslim ediliyor.

www.fortinge.com


LIBERO SYSTEMS

Çözümlerinde Yılların Deneyimi Var...

20 seneden fazladır yayıncılık sektöründe operasyon yönetimi görevlerinde bulunmuş olan kişilerin oluşturduğu Libero Systems firması bu pazarda bulunan yazılımların faydalı özelliklerini bir araya getirerek eşsiz bir sistem halinde yayın kuruluşlarına sunmaktadır. Geliştirilen kayıtçı (Libero Ingest), oynatıcı (Libero Play), karakter jeneratörü (Libero CG) çözümleri birçok video server ile doğrudan çalışmakta olup playlist oluşturma, reklam trafik yazılımları entegrasyonu, uzaktan yönetim, tam yedeklilik gibi birçok önemli özelliği barındırmakta olup iş akışları, bulut bilişim gibi yeni teknolojiler ile uyumluluğu ile ilgi çekmektedir. 

Şirket kadrosunun uzun seneler çeşitli büyük TV ve radyo istasyonlarında çalışmış olmaları bu sistemlerde istenen, düşünülen birçok özelliği barındırmasına yardımcı olmuş ve farklı yedeklilik platformlarında bağlı olma durumunu ortada kaldırmıştır. Libero Systems, yayıncılık sektörüne cesur yatırımları ile kararlı bir giriş yapmış olup birçok TV istasyonunda sistem bağımsız eksikleri anahtar çözüm olarak sunmak amacı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu yıl yeni çözümleriyle ürün portföylerini daha da genişleten Libero Systems’in ürünleri şöyle:

LIBERO PLAY

Libero Play, yazılım tabanlı, sunucu-istemci mimarisiyle çalışan, güçlü, esnek ve kullanıcı dostu bir playout otomasyon sistemidir. Libero Play yayın planlamadan, oynatmaya kadar bütün süreçleri yönetebilen ve yayın listesi ile canlı kaynaklar arasında otomatik geçiş yapabilen bir yazılımdır. Libero Play’in oldukça geniş bir dosya formatı uyumluluğu vardır. Ayrıca ana ile yedek  sunucular arasında kare hassasiyetinde senkronizasyon sağlayabilmektedir. Libero Play sistem çalışır durumda iken neredeyse sınırsız sayıda kanal ve sunucu eklenebilme özelliğine sahiptir.

LIBERO REPLAY

Libero Replay birden çok SDI kaynağını kaydetmeye ve aynı anda kullanıcı dostu bir arayüzde görüntülemeye izin vermektedir. Libero Replay kayıtları değiştirilebilir üstveri alanları yardımıyla kategorize etmeye yardımcı olur. Libero Replay ön tanımlı hızlı etiketleme butonları aracılığıyla devam eden kayıtları etiketleme veya herhangi bir üstveri tanımlanmasını kolayca girme imkanı tanımaktadır. Kullanıcılar görüntü ön izlemesinde büyütme veya küçültme yaparak görüntünün istenilen parçasını kaydedebilir, basit kırpma işlemleri yapabilir ve devam eden kayıtları dışarıya aktarabilir. Libero Replay herhangi bir harici platformda seçilen kaynağı izleyebilmek için SDI/NDI veya WebRTC olarak dışarıya iletebilir.

LIBERO MULTIVIEWER

Libero Multiviewer birden fazla ses veya görüntü sinyalinin gerçek zamanlı olarak izlenmesine imkan veren çoklu görüntüleme ve izleme yazılımıdır. Sistem bir veya daha fazla ekran için esnek ve kullanışlı yerleşim planları sunmaktadır. Seçilen video kaynağının konfigürasyon penceresinde ön izlenmesi mümkündür; böylece hangi kaynaktan hangi görüntü sinyalinin geldiği görülebilmektedir. Ekran düzenleri ihtiyaç ve senaryolara göre düzenlenebilmektedir. Yerleşim planı tasarım ekranında, görüntü kaynağı veya saat gibi dinamik ve statik unsurlar mevcuttur. Her bir giriş sinyali önemli teknik parametrelere göre sistem tarafından izlenilmekte ve uyarı/hata mesajları oluşturularak e-posta gönderilmektedir.

LIBERO MAM

Libero MAM ölçeklenebilir ve esnek bir platformda dijital varlıkların saklanması, aranıp bulunması ve paylaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Basit arayüzü sayesinde varlıklarınızın kolayca eklenmesine ve gelişmiş etiketleme seçenekleri ile de gerekli görülen bilgilerin doğru olarak tanımlanmasına imkan verir. Arama kriterlerine göre, güçlü arama motoru ile varlıklarınıza kolayca erişim sağlar. Libero MAM istemci-sunucu mimarisiyle uçtan uca yedeklilik sunar. Libero MAM dijital arşiv kullanıcıları ve yayıncılar için tasarlanmıştır. Libero MAM, esnek yapısı sayesinde harici sistemlerle kolayca entegre edilebilir.

LIBERO INGEST

Libero Ingest güçlü özelliklere sahip esnek, çok kanallı ve kullanıcı dostu bir kayıt,  yazılımıdır. Libero Ingest esnek komut gönderebilme yeteneği ve REST API bağlantısı sayesinde harici sistemlerle kolayca entegre olabilir. Libero Ingest tek bir ekrandan bütün kayıt operasyonlarının yürütülmesine ve kontrol edilmesine imkan tanır. Libero Ingest’in geniş dosya formatı ve video kartı uyumluluğu bulunmaktadır. Ayrıca doğrudan VTR kontrolüyle kayıt yapılabilmesini sağlar. Donuk kare, siyah kare ve sinyal kaybı algılanarak kayıt işlemleri otomatik olarak başlatılıp bitirilebilir. 

LIBERO HYBRID

Libero Hybrid birden fazla IP kaynağını SDI/NDI video sinyaline çevirerek mevcut sisteme entegre edilebilmesini sağlayan bir yazılımdır. Libero Hybrid giriş kaynağı hakkındaki; video formatı, kare hızı ve bant genişliği gibi bilgileri görselleştirerek kullanıcı tarafından rahatlıkla anlaşılmasına yardımcı olur. Libero Hybrid birden fazla kaynağın görüntü ve ses ön izlemesine de imkan verir. Kullanılan kayıt ve okuma kartlarına bağlı olarak her bir port için farklı format seçilebilmesini sağlar. 

www.liberosystems.com


 

METUS

Metus Yeni Teknolojileriyle Bilgilerinize Sahip Çıkıyor

Kurulduğu günden bugüne oldukça yol kat eden ve uluslararası marka bilinirliği açısından çok etkin bir konuma gelen Metus, dosya tabanlı yönetim, kod dönüştürme ve video yakalama çözümleri sunan lider geliştiricilerden biridir. Metus’un güçlü çözümleri şu anda 71 ülkede, 850’den fazla müşteride kullanılıyor. Metus’un dünyanın değişik yerlerindeki müşteri gurupları arasında TV kanalları, ibadethaneler, mahkemeler, meclisler, askeri birimler, eğlence kuruluşları, post prodüksiyon evleri, medikal birimler, hükümet binaları, kurumsal yapılar, eğitim kurumları ve uydu – internet işleri yapanlar sayılabilir. 

Yetenekli yayın mühendisleri, yazılım geliştiricileri ve ağ uzmanlarından oluşan Metus ekibi, medya kaynaklarınızı bulma ve koruma konusunda kullanımı kolay, güvenli bir yol sunuyor. Metus çözümleri, elinizin altında bulunan yaratıcı işinize odaklanmanızı sağlar. Şirketin temel ürünleri, video, ses ve görüntülerin kaydedilmesi, arşivlenmesi, düzenlenmesi ve dağıtılması için yeni nesil araçlar sunar. 

Metus Archive Box Bant Arşivi Yöneticisi

Bir medya varlık yönetim yazılımı olan Metus Archive Box, 84TB LTO ve sınırsız offline kapasite sunan, eksiksiz bir LTO-8 arşiv sistemi. Gelişmiş ILM (Information Lifecycle Management) özelliğine sahip Metus Archive Box offline ve online varlıkları otomatik olarak yönetiyor. Kolay kullanımlı bir kullanıcı arayüzü sunan Metus Archive Box, banttaki varlıklara web erişimi sağlıyor. Arşiv sistemi tamamen offline alınmış sınırsız sayıda LTO bant kartuşunu yönetebiliyor. Böylece arşivin kapasitesi etkin olarak sınırsız hale gelmiş oluyor. Veri tabanındaki varlıklar ait tutulan kartuş kimlik adları (ID) veya üstverilerle arama yapılarak istenen varlıklar kolayca bulunabiliyor. 

Metus INGEST Görüntü Kayıt, Dönüştürme, Akış Yazılımı

Geniş format desteği, anında tepki, kare kayıpsız çalışma ve mükemmel güvenilirlik. Metus INGEST SD ve HD televizyon sinyal operasyonları ile uyumlu. Dünya çapında stüdyoda canlı etkinlik kaydı, ingest odasında 7 gün 24 saat sinyal kaydetme ve yayın kod dönüştürme gibi alanlarda kullanılıyor. Masaüstü multimedya kayıt, kod dönüştürme ve akış yazılımı olan Metus Ingest, çeşitli kaynaklardan ve formatlarda içerik almak için geniş bir kayıt modülü seti sunuyor. Yazılımın kullanımı kolay. Manuel çalışma için gereken her kontrol ve pencere tek ekran üzerinde. 

Metus MAM Medya Varlık Yönetim ve Arşiv Çözümü

Televizyon şirketleri MAM’ın endüstri standardı formatlar desteği, kurgu ve diğer yayın sistemleriyle bütünleşme, kurgu hızı, esnek kurulum, güçlü yönetim seçenekleri, sürekli erişilebilirlik ve yedekleme özelliklerini beğeniyor. Metus MAM TV istasyonları ve yayın merkezleri için ideal bir varlık yönetim aracı. Varlık yönetim ve kod dönüştürme araçları, çalışma gruplarına her varlık ve projeyi kataloglama, paylaşma ve korumada yardımcı oluyor. RDX destekli Metus MAM, kullanıcı dostu grafik kullanıcı arayüzü ve uyarlamalı akış oynatıcısı sunuyor.

Metus Wall Görüntü Duvarı Çözümü

Yazılım tabanlı Metus Wall çözümü, bir görüntü duvarı üzerinde birden fazla kaynağı görüntülemeye yönelik. Esnek giriş seçenekleri ve basit yönetimiyle görüntü duvarı gösteriminde tam denetim sunuyor. Televizyon stüdyolarından sergi salonlarına, etkinlik mekanlarından konferans salonlarına, denetim odalarından resepsiyon ve lobilere kadar her yerde Metus Wall en küçüğünden karmaşığına kadar her türlü görüntü duvarını yönetebiliyor. Birden fazla kaynağı tek veya birkaç bir ekran düzeninde görüntüleyen Metus Wall, kırpma, boyut değiştirme, z-index değiştirme, gösterim sırasında efektlerle kaynakların görünürlüğünü etkileme gibi özelikler sunuyor. Ekran düzenleri arasında geçiş yaparken siyah kare olmuyor.

www.metus.com


NETPA 

Netpa Yılların Deneyimini Yeni Ufuklara Açıyor

1987 yılında kurulmuş olan Neta Elektronik’in pazarlama firması olan Netpa, ana faaliyet alanı televizyon yayınlarının alımı ile ilgili ev elektroniği ürünlerinin tasarım, imalat ve satışını gerçekleştirmektir.

 Kurulduğu ilk günlerden bu yana, Neta Elektronik tüm ürünlerini, dışarıdan hiçbir üretim lisansı veya know-how kullanmaksızın, kendi AR-GE’si ile geliştirmiştir. Başlangıçta TV dağıtım santralleri ve TV anten kuvvetlendiricileri ile başlayan üretim aşaması, günümüzde ileri teknoloji ürünü dijital yüksek çözünürlüklü (HD) set üstü kutularla devam etmektedir. 

Neta 1998 yılında Türkiye’de ilk dijital uydu alıcısı tasarımını başarıyla tamamlamış ve alanında öncü şirket konumuna gelmiştir. Tasarım yapan bir üretim firması olarak ön plana çıkan Neta, AR-GE yatırımlarını her zaman öncelikli tutarak, piyasa talepleri ve müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap vererek büyümeyi sağlamıştır. 

Kendi geliştirdiği mobil uydu anten teknolojisiyle alanında Türkiye’de üretim yapan tek şirket olan Neta, ürünlerini, yalnız iç piyasada değil, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede kullanıcıları ile buluşturmaktadır. 

Neta ürün yelpazesi üç gruptan oluşur: 

  • Hareket halindeki kara araçları için anten sistemleri, 
  • Hareket halindeki deniz araçları için anten sistemleri, 
  • Özellikle karavanlar için durağan anten sistemleri. 

Fuarda tanıttıkları ürünler:

DRX9200 Verici-Alıcı

Profesyonel, MPEG-4/MPEG-2 ve DVB formatlarda çıkış verebilen IRD (bütünleşik alıcı-verici) serisi ürünler, yayıncılar için son kullanıcı gereksinimlerine göre düzenlenebiliyor. Aygıtlar TV, radyo yayın sistemleri, CATV yayın merkezi dağıtımı ve IF dağıtımı, taşıma akışı çoğullama için DVB-CI şifreleme, taşıma akışı çıkışı için ASI DVB ara bağlantısı, DSGN uygulamalarında kullanılabiliyor. LCD, Ethernet veya RS232 yoluyla denetlenebilen ürünler, DVB altyazı desteği veriyor.

MTA65 Küçük Uydu Anteni

Küçük boyutlu, tam otomatik uydu sinyali anten sistemi yüksek verimli bir çözüm. Özel boyutlu çanak anten yerden tasarruf ettiriyor ve özellikle küçük kamp arabaları, karavanlar ve kamyonlar için kolay kurulumlu. Aracın ateşlemesiyle aktif hale gelen otomatik park, güvenli saklama sağlıyor. Standart bir özellik olarak sağlanan SIS (Satellite Identificatin System) uydu tanıma sistemi, Digital Satelite Signal Processor işlemci ile uydu verilerini analiz ederek uyduları tanıyor. 

Neta VSAT Uydu Anten Sistemi

Hedefe otomatik yönelen uydu anten sistemi Neta VSAT, durağan koşuldaki her türlü yapılandırılmış uydu üzerinden doğrudan geniş bantlı erişim için kullanılıyor. Bir taşıt aracının üzerine monte edilebilen sistem, Neta VSAT Controlbox ile kesintisiz çalışarak hızlı uydu sinyal alımı sağlıyor. Sistem zorlu ortamlarda güvenilir ve uzak bağlantı gerektiren her türlü uygulama için uydu haberleşmesine hızlı erişim sağlayacak biçimde kolayca yapılandırılabiliyor. Yeni kuşak VSAT terminali internet yoluyla geniş bantlı yüksek hızlı erişim, IP üzerinden görüntü ve ses, dosya aktarımı, e-posta ve web tarama hizmetleri sunuyor. İnşaatlar, madencilik, petrol ve gaz arama, askeri haberleşme, felaket sonrası onarım, SNG, acil haberleşme yedeği, sahadan merkeze hücresel bağlantı gibi endüstriler için ideal donanımlı.

www.neta.com.tr


PALS 

Mühendislik ve danışmanlık firması PALS, ticari ve profesyonel uydu haberleşmesi alanında 20 yıllık deneyime sahip. Yayıncılık endüstrisindeki ve kamu kurumlarındaki müşterilere üst düzey, uygun maliyetli ağ çözümleri sunuyor. SNG anten sistemlerinden denetleyicilere, kablo makaralarından enerji dağıtım panellerine kadar ürünlerini kendi tesisinde tasarlıyor, geliştiriyor, üretiyor ve isteğe göre dizayn ettiği DSNG araçları, özel amaçlı araçlar ve açık hava yayın (OB) van araçlarının içerisinde bütünleştiriyor. Tüm gereksinimleri karşılayan, etkin maliyetli ve yüksek performans veren çözümler sağlamak için en son teknolojileri kullanıyor. 

Özel amaçlı mühendis ekipleri klasik yayıncılık veya veri haberleşmesi için büyük yer istasyonları kuruyor ve kesintisiz hizmetleri garantilemeyi hedefleyen eksiksiz prodüksiyon stüdyoları oluşturuyor. 

Fuarda tanıttığı ürünler:

KA Band Antenler

PALS KA Band antenlerle kolay, hızlı ve kesintisiz bağlantı sağlanıyor. Hızlı ve uzun soluklu hareket etmek gerektiğinde PALS antenler tek dokunuşla canlı yayına geçmeniz için hazır. Acil durum ve kritik haberleşmeler için anahtar teslimi bir çözüm sunan antenler, geniş bantlı erişim için yüksek güvenilirlik ve uygun maliyet sağlıyor. Hafif ve güçlü terminallerin hem drive-away hem de fly-away kurulumlarının nakliyeleri kolay. Bir enerji kablosu ve yeni kuşak denetleyiciye tek dokunuşla çalıştırılabiliyorlar. 

PDA-150MIL  Anten Sistemi

Askeri haberleşmelerde en çok kullanılan tipte anten olan ve kalitesi Eutelsat tarafından onaylanan PDA-150MIL, düşük hatalı hassas otomatik yönelme doğruluğu, yüksek EIRP sağlayan x-pol ve co-pol performansı, asansör motoru kasası üzerindeki uzun ömürlü, kör noktasız ufuk çizgisi sunuyor. Uydudan otomatik sinyal alım paketi çok az eğitimle çalışılabilecek yapıda tasarlandı; kolaylığı ve sinyal alım hızı sayesinde hiçbir etkinlik veya haber fırsatının kaçırılmayacağını garantiliyor. Bu PAC-550 ACU otomatik sinyal alım sistemi tek dokunuşla çalışmaya başlayarak, sahada her türlü koşul altında çok hızlı ve güvenilir yayın veya veri haberleşmesi kurulumu sağlıyor. 

PFA-120 Motorlu Flyaway Anten

Küçük ve hafif motorlu flyaway anten çözümü PFA-120, dünya çapında SNG piyasaları için uygun. IATA ağırlık yönetmeliğine uygun karbon fiber uçuş çantasında kolayca taşınarak yolcu uçaklarıyla gereken her yere götürülebiliyor. Modüler tasarım sayesinde PFA-120’yi kurmak için alet gerekmiyor ve kullanıcı özel bir eğitime ihtiyaç duymuyor. Tek bir kişi hafif ve sağlam karbon fiber çantaları taşıyabiliyor ve sistem 10 dakikadan kısa bir sürede yayına hazır hale geliyor. Çift optik offset PFA-120 anten sisteminde 6 parçalı 1.2m parabolik ana yansıtıcı, hızlı kurulan bir besleme kolu, besleme boynuz sistemi ve üç eksenli motorlu pedestal sistemi var. her şey havayolu nakliyesine özel tasarlanan iki adet IATA uyumlu kutunun içerisine sığıyor. 

PMS-100 İzleme ve Denetleme Yazılımı

PALS’in anahtar teslimi yazılım çözümü, sistemlerde kurulu tüm taban bant donanımın ve her türlü anten istasyonunun takibi ve denetimine uygun. PMC-S sistem cihazlarının durumlarını izlemenin ve yayını yönetmenin en kolay yolunu sunuyor. Kolay kullanımlı grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sayesinde her türlü alarm ve bildirim anında alınıyor. Uydu istasyonunu uzaktan yapılandırmak, denetlemek ve gözlemlemek mümkün. Geniş kapsamlı işlevlere sahip PMS-100 ile karmaşık sistemler en etkin şekilde yönetilebiliyor. Kolayca ölçeklenebilen yazılımla mevcut sistem geniş bölgesel operasyonlar için genişletilebiliyor. 

www.pals.com.tr


PROFEN

İlk grup şirket PROFEN İletişim Teknolojileri, 1995 yılında İstanbul’da küçük bir grup tarafından kuruldu ve Türkiye ile çevresinde en çok yayın ve uydu haberleşmeleri alanında hizmet vermeye başladı. Şirket zamanla etkinliklerini haberleşmenin farklı alanlarına genişletti ve Aralık 2007’de 150’den fazla çalışanıyla yedi şirketten oluşan PROFEN Grup’u kurdu. 

  • Yayın ve satcom alanında PROFEN İletişim Teknolojileri
  • Kamu ve savunma alanlarında PROFEN Savunma Teknolojileri
  • Geniş bant internet ve uydu kapasitesi yönetimi uzmanı ICT Telekomünikasyon
  • CATV, SMATV ve güvenlik sistemlerinde Proaktif (CCTV, yangın tespit sistemleri, akıllı ev, erişim denetimi, interkom vb.)
  • Geniş bant internet konusunda SatNet
  • Uluslararası proje yönetimi ve satışı için PROFEN UK
  • Mühendislik, tedarik ve yapılandırma alanında PROFEN Mühendislik

PROFEN Grup İstanbul merkezli olup, Ankara ve Birleşik Krallık’ta büroları var. 

Fuarda tanıttıkları ürünler:

KyWay Go Mobil Uydu Terminali

Bağlantı kritik olarak ihtiyaç duyulduğunda kesilebilir. İhtiyacınız olduğunda, uzak bir olaya yanıt verirken, mevcut altyapının işlevini yerine getiremediği şehir ortamında ya da operasyonların güvenilir iletişimler gerektirdiği dünyanın başka yerlerinde Kymeta bunu sizin için kolaylaştırıyor. KyWay Go ürün serisi devrimsel KyWay mobil uydu terminalini taşınabilir ve sağlamlaştırılmış kasalarla entegre ediyor. Bu, KyWay Go terminalin ticari uçaklar ya da nakliye araçlarında taşınmasını sağlıyor. Birçok farklı platforma kolayca sabitlenebiliyor ve beş dakika içinde çalışır hale geliyor.

MPT-65Ka ManPack Terminali 

PROFEN’ın Ka-band satcom terminali, uzaktaki askeri birlikler, acil yanıt sistemleri, muhabirler ve herhangi bir iletişim altyapısı olmayan, uzak ve zorlu koşullarda çalışan izole işçiler için hızlı, hafif, portatif bir manpack uydu iletişim çözümü sunuyor. Sıra dışı RF performansının yanı sıra MPT-65Ka, rakiplerine nazaran çeşitli operasyonel ve lojistik avantajlar sunuyor. Kompakt tasarım ve akıllı paketleme konseptleri, tek kişiyle kurulum ve işletimi kolaylaştırıyor. Terminal ticari uçak uyumlu bir taşıma sırt çantasına toplanabiliyor, ayrıca isteğe bağlı bir IATA uyumlu sağlamlaştırmış sert kılıf ile birlikte teslim edilebiliyor. 

Satellite Spectrum Monitoring Spektrum Takip Çözümü

Ulusal bir varlık ve sınırlı bir kaynak olan uydu spektrumu yetkisiz kullanım, girişimler ve diğer tehditlerden korunmalıdır. Bu nedenle yetkisiz kullanıma karşı korumak ve lisanslı kullanımı garantilemek için oluşabilecek tehditleri öngörmek gerekiyor. Profen Satellite Spectrum Monitoring düzenleyici kurumlara yetkili ve yetkisiz uydu haberleşme sinyallerini belirlemekte, ilgili ülkelerdeki uydu spektrumunu yönetmekte, diğer telekomünikasyon düzenleyici ajanslarla işbirliğini geliştirmekte yardımcı olmak için özel olarak geliştirilen bir uydu izleme ve coğrafi yer belirleme çözümü. İzleme, yer belirleme, ağ takip ve denetim yazılımlarından oluşan çözüm, özellikle Profen’in yer istasyonlarını izlemek için donatıldı. 

EagleEye Yönetim Sistemi

Profen EagleEye yayıncılar, teleport ve telekom işletmecileri, veri merkezleri ve her türlü denetimli tesis için yeni kuşak hizmet düzeyinde yönetim yetenekleriyle NMS (ağ yönetim sistemleri) teknolojisinde yeni bir dönemin yolunu açıyor. EagleEye izleme ve denetleme sistemi bir yer istasyonu veya tesisi eksiksiz çalışır durumda tutuyor ve tüm günlük işleri ve iş akışını ele alıyor. Çok istemcili, çok düzeyli ve çok görevli kullanıcı yapılandırmalarına ve yetkilendirmelerine imkan veren EagleEye, coğrafi olarak dağınık yer istasyonları, teleportlar, veri merkezleri, uzak tesisler üzerinde hem gerçek zamanlı hem de çevrim dışı kayıtlı verilerde sinyal takibi, hata tespiti, alarm korelasyonu, grafikli sinyal analizi gerçekleştiriyor. Olaylar ve alarmla tercihlere göre e-posta ile bildirilebiliyor. Bir tesisteki kapılar, klimalar, yangın önleme donanımı gibi çevre ve güvenlik sistemleri yönetilebiliyor ve otomasyonlu hale getirilebiliyor.

www.profen.com


 

SRTEK

SRTEK Mini OBVAN Aracını Tanıttı

SRTEK’in bir şirket olarak yolculuğu 2009 yılında profesyonel ses ve görüntü endüstrisine cihaz sağlayıcı olarak başladı. Geçen yıllar boyunca tedarik çözümleri sunmaya başladı ve sonunda bu çözümlerden kendi fabrikasında kendi tasarımlarına kadar ilerledi. SRTEK bugün tüm üretim sürecini denetlediği tesisinde tüm tasarım ve üretimlerini gerçekleştiriyor. 

SRTEK’in ana ürün portföyü küçükten büyüğe canlı yayın araçlarının tasarım ve imalatı oluşturmakta. Bununla beraber mobil komuta merkezleri ve mobil kriz yönetim merkezleri üzerine de AR-GE çalışmaları yapmakta. Fabrika, Kocaeli Dilovası İMES OSB’de 4000 metre kare arsada 2000’i imalata ait, 800’ü ofis ve destek alanları olmak üzere toplam 2800 metre kare kapalı alana sahip olacak şekilde inşa edildi. Fabrika tasarım aşamasından itibaren çok çeşitli yayın araçlarını imal edileceği düşüncesi ile özel olarak tasarlandı.

SRTEK, fabrikada her şeyden önce kendi “Tasarım Birimi” ve AR-GE’sini oluşturdu. Bu birim ilk günden itibaren tüm tasarımları 3 boyutlu olarak yapacak şekilde kurgulandı. Bu sayede imal edilecek her yayın aracı için her parçayı ve bütün içindeki yerini 3 boyutlu ortamda prova ederek tasarımlar gerçekleştiriliyor.  Devamında tasarımlar imalat ekibi tarafından gerçek nesnelere dönüştürülüyor.

Uluslararası arena artık Türk üretimi ürünlere daha olumlu bakıyor. Bu da onlarca senedir çok özenli ve adanmış bir şekilde çalışan pek çok yerli firmanın emeğinin sonucu. SRTEK kendi üretim macerasına sundukları ürünlerin en az Avrupa standartlarına denk veya daha iyi olması şartını koyarak başladı. 

IBC fuarına dış mekandaki alanda katılan SRTEK, Avrupa standartlarında ürettikleri Mini OBVAN yayın aracını tanıttı.

Mini OBVAN Yayın Aracı

Genişletilebilir bir araç olan Mini OBVAN toplam 8 metre araç uzunluğu ve 8 operatör konumu sağlıyor. Rahat kullanım için 8 kamera ya da daha karmaşık yapımlar için 10 kamera yerleştirilebiliyor. Jeneratör aracın kendi motoruyla çalışıyor ve gizlendiği kaportanın altından üç fazlı 20 KVA sağlıyor. İki adet 10 KVA yedekli UPS, canlı yapımlarda kesintisizliği garantiliyor. Klima özel olarak yedekli tasarlandığı için ne olursa olsun cihazların olduğu yerler serin kalıyor. Soğuk günler için araçta dizel yakıtlı ısıtma sistemi var, böylece kış mevsiminde operasyon alanı ısıtılırken cihaz alanı serin kalıyor. Isı ve ses yalıtımına özen gösterilerek rahat bir çalışma alanı sağlanıyor. 

www.srtek.tv


 

TÜRKSAT

Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş., Türksat uyduları ve diğer uydular üzerinden her türlü uydu haberleşmesini gerçekleştiren dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden biridir. Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada uydular üzerinden ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri sağlayan Türksat, karasal altyapının olmadığı bölgelerde müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik esnek çözümler sunuyor. 

Uydu haberleşmesi alanındaki küresel çözümleriyle farklı dilleri ve kültürleri birbiriyle buluşturan Türksat, sahip olduğu kablo altyapısı üzerinden yurtiçindeki abonelerine kablo yayıncılık hizmetleri de sağlıyor. Türksat ayrıca, bilişim hizmetleri kapsamında e-Devlet Kapısı’nı işletir ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamdan sunumuna yönelik projeler yürütüyor.

Türksat, IBC 2019 fuarında uydu hizmetleri alanında yürüttükleri faaliyetlerin tanıtımının yanı sıra, katılımcılara yeni haberleşme uyduları Türksat 5A ve Türksat 5B ile SOTM anten hakkında bilgilendirme yapıldı. Türksat standında ayrıca çeşitli uydu operatörleri ile işbirliği görüşmeleri gerçekleştirildi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve beraberindeki heyet de Türksat standını ziyaret ederek hizmetler hakkında bilgi aldı.  

Türksat AŞ Uydu Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, IBC fuarına her yıl katıldıklarını belirterek, “Temel amacımız bu fuarda kendimizi göstererek varlığımızı hissettirmek ve yeni işbirlikleri üzerine imkanlar araştırmak. Burada yenilikleri takip ederek birlikte çalıştığımız firmalar ile toplantı yapma imkanımız oluyor ve onlarla yeni anlaşmalar imzalamak için altyapılar oluşturuyoruz.” ifadesini kullandı.

Ertok, Türksat uydu tarafı ile ilgili şu anda devam eden 3 önemli proje olduğunu ifade ederek, “Bunlardan birincisi Türksat 5A uydusu, ikincisi Türksat 5B uydusu. Şu anda ikisi de üretim aşamasındalar. 5A uydusunu 2020’nin ortalarına doğru, 5B uydusunu ise 2021 yılının başında fırlatmayı hedefliyoruz. Bir diğeri de yerli haberleşme uydumuz olan 6A uydusudur. Bunu da 2021 yılında üretimi bittikten sonra inşallah 2022 yılında fırlatmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

www.turksat.com.tr


 

YEKA TV

YEKA, Kimliğinizi Öne Çıkarıyor

1998 yılından beri yayıncılık sektörüne hizmet veren YEKA, titiz çalışması ve renkleri sanata dönüştürmesiyle hem ülkemizde hem de uluslararası pazarda önemli bir yere sahip. Televizyon ve radyo kanallarının yanında prodüksiyon firmalarının ve teknolojinin yeni mecralar yaratmasıyla sosyal medyada yayın yapan kişi ve kuruluşların dış çekimlerde ses kayıtlarının sağlıklı olmasını sağlarken logolarının öne çıkmalarına da yardımcı oluyor. Özel üretim mikrofon süngerlerini mikrofon üreticilerinin modelleri doğrultusunda şekillendiriyorlar ve ses kalitesini bozmayacak tekniklerle renklendiriyorlar.

Dış çekimlerde ses kaydı özellikle rüzgarın etkisinden dolayı zor ve kalite olarak düşük olabilmektedir. Bu olumsuz etkiyi azaltmak ve kaliteli ses kaydı sağlamak için özel üretilmiş mikrofon süngerleri en güçlü aksesuarlardır. Özel üretilen mikrofon süngerlerinin hammaddesinde kullanılan bazı metal partiküller çok yönlü dış ortamlarda sesi verimli bir şekilde toplayarak rüzgarın etkisini en aza indirmektedir.

Mikrofon süngerlerini kaliteli dış çekim ses kayıtlarınızda kullanmanın yanında; YEKA’nın uzman kadrolarının süngerin üzerine özel grafik – baskı teknikleri kullanarak titizlikle işledikleri logolarınız çalıştığınız kurumun tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Uluslararası fuarlara katılan YEKA, geçmiş yıllarda katıldığı IBC fuarına, uzun bir aradan sonra tekrar katıldı ve ürünleri büyük ilgi gördü. Dünyanın hemen her yerine ürünlerini gönderen YEKA, daha kaliteli ses kaydı ve markanızın öne çıkması için dünyanın en iyisi olan mikrofon süngerleriyle her zaman yardımınıza hazır…

www.yeka.com.tr


 

Zero Density

Zero Density Birçok Üreticiyle Ortak Çalışmalar Yürütüyor

Zero Density; yayıncılık, post prodüksiyon, artırılmış gerçeklik, e-spor gibi sektörler ve canlı etkinlikler için yaratıcı ürünler geliştiren uluslararası bir teknoloji şirketidir. Gerçek zamanlı görsel efektlerle sanal prodüksiyonu geleceğe taşıyan Zero Density, tamamen Unreal Engine teknolojisini kullanan, gelişmiş gerçek zamanlı kompozisyon araçları ve özel “keying” teknolojisiyle Reality Engine ürününün yaratıcısıdır. Reality Engine, sektördeki en gerçek zamanlı foto-gerçekçi 3D sanal stüdyo ve artırılmış gerçeklik platformudur.

Kısa süre içinde uluslararası camiada oldukça bilinen bir marka haline gelen Zero Density, IBC’de çok yoğun ziyaretçi trafiği yaşadı. Bir yandan yeni ürünlerini anlatırken diğer yandan stand içindeki sanal ortamda demolarla canlı anlatımlar gerçekleştirdiler. Ayrıca pek çok üretici ürünlerine Zero Density çözümlerinin özelliklerini ekleyerek çalışma ortamlarını zengileştirdiler.

Fuarda tanıtılan çözümler şöyle:

Reality Engine 2.9 3D Sanal Stüdyo ve AR Platformu

Zero Density gerçek zamanlı görsel efektlerle sanal stüdyo yapımcılığının düzeyini yükseltiyor. Unreal Engine platformu Reality Engine, gelişmiş gerçek zamanlı birleştirme araçları ve patentli bindirme teknolojisi sunuyor. Reality Engine endüstrideki fotoğraf gerçekçiliğine en yakın gerçek zamanlı 3D sanal stüdyo ve arttırılmış gerçeklik platformu. Üstün gerçek zamanlı düğüm tabanlı birleştirici Reality Engine, gerçek zamanda, tek bir yazılımda görüntü giriş-çıkışı, bindirme, birleştirme ve sunma sağlayan gerçek zamanlı görsel efektler sunuyor. Reality Engine kullanıcılara mümkün olan en etkileyici içerikleri yaratma olanağı veriyor ve yayın, medya, sinema endüstrisinde öykü anlatımında çığır açıyor.

Reality HUB Hava Durumu Çözümü

Ekosistem bağlantıları, otomasyon ve iş akışı bütünleşmesi getiren Reality HUB, iş akışlarına kolaylık ve geniş bağlantılar getirmek için gelişmiş ama sade bir platform sunuyor. Hava durumu, sosyal medya, özel web uygulamaları ve veri kaynaklı uygulamalar yayın iş akışına kolayca eklenebiliyor. HTML5 teknolojisi yoluyla kullanıcı arayüzü web destekli her türlü masaüstü veya mobil aygıt üzerinde çalışabiliyor. Görüntü çıkışı web arayüzü üzerinde gerçek zamanda izlenebiliyor. Çevrim içi kaynaklardan dinamik hava durumu bilgileri akışı sağlanıyor ve mobil aygıtlara canlı görüntü çıkışı yapılabiliyor.

www.zerodensity.tv