Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Genç Yetenekler IBC’de
Genç Yetenekler IBC’de
17.10.2019 18:51

Amsterdam’daki IBC’den bir kez daha geri dönmenin ardından, medya endüstrisinin, özellikle de yayıncılığın geleceği konusunda artık biraz daha iyimserim. Bence bu yıl fuara bol miktarda yeni kan geldi ve yeni bir kuşağın müjdecisi oldu. Benim gibi dinozorlar bu hızla gelişen sektörün ağır sorumluluklarını miras bırakmadan önce bilgimizi ve deneyimlerimizi paylaşmak için bu yeni kuşak ile uzun zamandır tanışmak istiyorduk. 

Karel, genç ekibiyle

IBC 2019 fuarının toplam katılımcı sayısı, 55.884 kişi olan IBC 2018’e göre artarak 56.390 oldu. En önemlisi, 35 yaş ve altında katılımcı sayısının geçen yıla göre %10 oranında artması, organizatörlere göre rekor bir yükseliş. Bu istatistik eğilim, endüstrideki donanımdan yazılıma geçişle yakından ilgili olup, modern dershanelerin aksine artık tarih derslerinde geçen PAL ve SECAM gibi eski terimleri geride bırakmak gerektiğini gösteriyor. Geçen yüzyılda yetişen teknik uzmanlar gözlerimizi yanıltmak ve daha fazla bant genişliği tasarrufu yapmak için neden geçmeli kareler gibi eski teknikleri hala kullandığımızı keşfetmek için elbette birkaç tarih dersine katılabilirler. 

IBC organizatörlerinin bu gelişmeyi anlamaları ve hoş karşılamaları övgüye değer, ve bu yıl ilk olarak, gelecekte sürekli olacak IBC Young Pioneer Award ödülünü başlatmaları, desteklerinin bir göstergesi. Bu ödülün amacı, endüstride parlak bir yetenek dalgasının gelişinin hoş karşılandığını belirtmek. IBC’nin niyeti, endüstride tutkusu, azmi ve kararlılığı ile gerçek bir etki ile sıra dışı katkı yapan genç bir profesyoneli ödüllendirmek. İlk Young Pioneer Award ödülünü kazanan Broadcast Academy mezunu Vera Bichler, Avusturya’daki ORF için futbol programlarının ilk kadın yönetmeni. Walt Disney Co Ltd Avrupa, Afrika, Birleşik Krallık, İrlanda Çocuk programları Başkan Yardımcısı ve jüri panelinin başkanı David Levine şunları söyledi: “Adaylardan beklediklerimizin en önemlisi, endüstride gerçek bir fark yaratan, sıra dışı bir yetenekti. Genç yetenekten ayrıca bugünün lideri ve geleceğin medya uzmanı olarak uzun vadeli bir varlık da bekliyorduk.

Karel Votroubek

Bu yılki fuarda yeni kanın varlığı net fark edildi ve beraberinde genç profesyoneller ordusunu getiren otuzlu yaşlardaki Provys Ticaret Müdürü Karel Votroubek tarafından mükemmel bir şekilde ortaya kondu. Karel gözlemlerini aktardı: “IBC 2019’un kesintisiz iletişim ağı, verimli toplantıları, gece konuşmaları, ilginç ürün duyuruları ve değerli konferans oturumları, fikir ve görüşlerin öğrenilmesini ve paylaşılmasını kolaylaştırdı. 2019 ayrıca tanıştığımız yayıncılık sektöründen üst düzey yönetici sayısını da yükseltti. Bu yıl, gerektikçe genişletilebilecek ve isteğe göre düzenlenebilecek standart bir platform tabanlı, yayıncılara daha fazla bağımsızlık sunan, hevesle beklenmekte olan dört yeni ürünü tanıttık. Portföyümüzün yeni üyeleri: geniş bant operasyonları için genişletilebilen bir iş akışı yönetim temeli sağlayan Provys Everywhere; tek bir bütünleşik pakette tüm trafik işlevlerini sunan Provys Traffic Drive; uluslararası doğrusal operasyonların merkezi yönetimine ve her ülkede ayrı ayrı özelliklerin uygulanmasına imkan veren Provys Network Pilot; ve VoD (isteğe bağlı görüntü) iş akışı otomasyonu sağlayan Provys OnDemand Bridge.”

Gençlerin dümenin başına geçmesiyle birlikte gelecek için biraz daha iyimser olabilir, medya ve eğlence endüstrisindeki zorlu gelişmeler ve fırtınalı sular için yeni rotalar planlamakta onların etkilerini dört gözle bekleyebiliriz. 

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi