Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?
Reklam Metinleri Nasıl Yazılır?
22.10.2019 16:29

Televizyon reklamlarındaki kampanya, duyuru gibi kısa reklam filmlerindeki metinler “reklam metni” kapsamına girerken, senaryo gerektiren reklam filmleri için ‘reklam senaryosu’ terimini de kullanıyoruz. Ancak radyo reklamları için yazılan metinlere sadece “radyo reklam metni” adını veriyoruz.

Reklam metinleri, medya üretimi sektöründe; ürün, hizmet veya markanız için hazırladığınız video reklamların sesli anlatımında kullanılacak metinlerdir. Reklam metninin amacı, tüketicilere bir ürün veya hizmeti satmak için gereken bilgiyi vermektir. İyi bir bilgi, tüketicilerin dikkatini çeker, marka bilinirliği yaratır ve izleyiciyi reklamı yapılan ürünü veya hizmeti satın almaya teşvik eder. Çoğu reklam kısadır - yaklaşık 15 ila 30 saniye.- O sebeple bir reklam metni yazarken, kelimeleri uzatmak için fazla zamanınız olmaz.

Reklam metinlerinin yazılması için anlaşılan ajans, müşteriden alacağı detaylı brief doğrultusunda markanın vermek istediği mesaj ve hissettirmek istediği duyguya yönelik, uygun olacak farklı tarzlarda -kurumsal anlatım, masalsı anlatım gibi- bir metin hazırlar ve müşterinin beğenisine sunar. Metinlerde önemli olan, ürün, marka veya hizmetin reklam filmi ya da radyo spotunda vurgulanması gereken kısımlarının en kısa şekliyle yazılması olacaktır.

Reklam Metni Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam metinleri, özellikle ticari projeler için farklı stratejilerin de gözetilmesi gereken yazılardır. Biz de dikkat edilmesi gereken stratejiler hakkında şunları söyleyebiliriz;

Kısa ve öz anlatım;

Reklam metni yazımındaki en önemli esas, verilmek istenen mesajın kısa ve öz sözcüklerle anlatılmasıdır. Aşırı derecede ayrıntılı olan reklamlar, izleyici dikkatinin dağılmasına sebep olur. O nedenle metinde tüketici ile ürününüz arasında bir bağlantı kurarak, etkileyici ürün özelliklerinizi reklamınız için ayrılan zaman dilimi içinde, gereksiz olan tüm açıklamalardan kaçınarak, öne çıkarmak için özen göstermelisiniz. Ayrıca metnin kısa olması, reklamın daha etkili olmasını, sıkmadan dinlenmesini veya izlenmesini sağlayacak olmasının yanında reklamın yayın bütçesini de etkileyecektir. 

Etkileyici reklam metinleri;

Reklam metnini hazırlarken, profesyonel bir metin yazarının hedefi, insanların dikkatini çekecek, bahsedilen ürün veya hizmeti düşünmelerini sağlayacak bir çalışma ortaya çıkarmak olacaktır. Örneğin YouTube’da video reklamı yapıyorsanız, bu gerçekten önemlidir. İnsanlar pazarlama stratejisi olarak reklamınızı izlemeye zorlanıyorsa, “reklamı atla” seçeneği üzerinde bekliyor olacaktır. O sebeple onların dikkatini çekmek için sadece beş saniyeniz var demektir ve bu süre akıllıca kullanılmalıdır. Görüntüleyenleri 5 saniyede kaybederseniz, en azından biraz markanızı gösterme fırsatına sahip olursunuz, ancak gerçekçi olalım, insanların reklamınızı gördükten sonra her şeyi izlemelerini ve ürününüzü satın almalarını daha çok tercih edersiniz. O sebeple etkileyici bir metne sahip olmak savaşmanın yarısıdır diyebiliriz. İnsanlar reklamın başından itibaren yakalanmazsa, gerçekten iyi olsanız bile içeriğinizin geri kalanını göremezler. Müşterilerinizin harekete geçme çağrınızla meşgul olmalarını istiyorsanız, metinlerinizi ilginç hale getirin. Müşterinizin reklamınızın sonunda ne yapmasını istediğini düşünün ve sonra bunu söylemenin yaratıcı bir yolunu bulun.

Müşterileriniz için eylem çağrısı;

Fiyatlandırma, iletişim bilgileri ve ürün bulunabilirliği ile reklamı sonlandırabilir, izleyicilere ne yapması gerektiğini açıkça belirten bir eylem çağrısı ekleyebilirsiniz. Örneğin mağazalarınıza yönlendirebilir veya ürün incelemeleri ve indirmeler için web sitenize yönlendirebilirsiniz. Unutmayın tüm reklamların son amacı, insanları bir tür karara bağlamaktır, bu nedenle reklamlarınızda insanların izlemek istedikleri sahneleri kullanın ve daha sonra ne yapmaları gerektiğini bilen insanlarla reklamınızı sonlandırın.

Sonuç olarak, video reklamları, insanlar izlemek istemiyorsa asla etkili olmaz. Reklamlarınızı gerçekten işe yarayacak bir araç olarak kullanmak istiyorsanız çok sağlam bir içeriğe ve merak uyandıran bir sona ihtiyacınız var. Bunlardan herhangi biri ile ilgili yardım almak istiyorsanız, yorumlarda bana bildirebilirsiniz.

Radyo Reklam Metinleri Çeşitleri

Radyo reklam metinleri tiyatral ve düz metin şeklinde yazılırlar. Tiyatral metinler belli bir senaryoya sahip, görsel anlatım olmamasından dolayı doğallığı yakalamak adına diyaloglu yazılan ve genelde birden fazla seslendirme sanatçısının okuma yapması gereken metinlerdir. Metni okuyan ses haricinde, reklam ‘dış ses’ini de unutmamak gerekir. Dış ses, marka, ürün ve hizmet ismini ve sloganı son olarak okur ve tiyatral metinli reklam filmi biter. Düz metinler, TV reklamlarında da sıkça kullanılan, genelde bir kişi tarafından hem tüm metnin okunduğu hem de packshotların okunduğu metinlerdir.

Hazır Radyo Reklam Metinleri

“Uyarlama metinler” olarak da adlandırdığımız hazır radyo reklam metinleri, metin yazarlarının markanın talebine bağlı olarak sektördeki kalıplar dışına çıkmamak için veya özellikle kolay yolu tercih ederek farklı markalar için yazılmış reklam metinlerinde bir iki ufak değişiklikle yeni bir reklam metni oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu yöntem olabildiğince düşük bütçeli reklam projeleri için de kullanılabilen bir yöntemdir. Ancak markanızı özgün olmaktan uzaklaştıran ve muhtemelen dinleyicilerde büyük bir etki göstermeyecek projeler yapılmasına sebebiyet verecektir.


Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

 

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
BiberSA Prodüksiyon | Owner | birolberber@gmail.com
En Çok Okunanlar
Dergi