Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Stüdyo Sistemleri ve Naklen Yayın Araç Projelerine Odaklandık “
“Stüdyo Sistemleri ve Naklen Yayın Araç Projelerine Odaklandık “
24.03.2020 11:37

Sektörümüzün duayen isimlerinden M. Akif Albayrak ile kurduğu yeni şirketi ve gerçekleştirdiği projeleri kapsayan bir söyleşi gerçekleştirdik.

  • M. Akif Albayrak’ı sektörümüz yakından tanıyor ama yeni kurduğu şirketi Provistek’i tanımıyor olabilir. Uzun yıllara dayanan deneyimlerinizi yeni bir yapıda paylaşmaya ne zaman karar verdiniz, Provistek’in yola çıkış hikayesini öğrenebilir miyiz? 

Devlet ve özel televizyon yöneticiliğimi tamamladıktan sonra bazı projelerde danışman olarak bulundum. Provistek’e gidecek yola “Sistem Teknolojileri” ile başladım. 

“Halkların Dostluğu” Salonu önü, Taşkent.

Örneğin; Azerbaycan’da AZTV’nin özel ekipman isteğinin temini ve işletilmesi,  Irak devlet televizyonu IMN’nin 7 adet DSNG-SNG aracı ile 2 adet komple stüdyo sistemlerinin ülkemizde montajının yapılarak Bağdat’ta teslimi/eğitimi projelerini “Provid Sistem Teknolojileri”nde danışman ve proje sorumlusu olarak tamamladım. Daha sonra Provid’e ortak olarak devam ettim. Provid’deki ortaklık süresince sistem ve projeleri ben, distribütörlük ve kutu satışlarını ise ortağım Necdet Ercingöz takip etti. Ayrı firmalarla yola devam etme kararımız üzerine ortaklığımıza son verdik. 29. 11. 2016 tarihinde aynı adreste ve aynı büroyu kullanarak “Provistek Sistem Teknolojileri Ltd.” adıyla yeni şirketimi kurdum.  

Taşkent City Park.
  • Verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Televizyon sektörüne TRT’de naklen yayın (OBVAN) servisinde başladım ve televizyon tekniğinin her kademesinde uzun yıllar hizmet verdim, tecrübe kazandım. 

Bu tecrübelerimi, gerek danışmanlığımda gerekse şirket sahipliğimde bana danışan veya birlikte profesyonel iş yapmak isteyen herkesle karşılıksız paylaştım. Yani tecrübe danışmanlığı yaptım. Bu sohbetlerde pahalı olanın her zaman en iyi ekipman veya en iyi sistem anlamına gelmediğini söyledim, ihtiyaç için en iyi - en doğru çözüm ne ise özellikle vurguladım.

Bu bilgiler ise hiçbir zaman sadece projelendirme veya teknik malzeme satışı ile sınırlı olmadı. Yeni kurulmakta ve kurulacak bir TV yayın kurumunda Yönetim-İşletme ve Teknik yatırım bütçe maliyetleri arasındaki ilişkiler hakkında bilgileri ve riskleri paylaşmaktan mutlu oldum. Başlangıçta çok iyi gitmesine rağmen bir müddet sonra Yönetim-Teknik ilişkilerinin sıkıntılarını anlatmaya çalıştım. 

Bu konuşmalardan ve bilgilerimi paylaşmaktan da çok büyük zevk aldım. Çünkü gerek TRT’deki büyüklerim, amirlerim, gerekse sektördeki duayen abilerim, dostlarım, büyüklerim benden ve çevrelerinden hiçbir bilgi saklamadılar, anlattılar. Ben de benden esirgenmeden anlatılanları yaşadıklarımla birleştirerek tecrübe olarak aynı şekilde çevreme aktarmayı bir sorumluluk olarak kabul ettim ve ediyorum. Bu demek değil ki benim anlattıklarım çok doğru, hayır ben sadece tecrübelerimi aktarıyorum. Her kişinin bir çalışma yöntemi, her kurumun belli bir yapısı ve yönetim tarzı vardır ona göre doğruyu bulmak, karar vermek, karşınızdakinin yeteneği ve imkanları ile yürüyecektir.   

Yukarıdaki anlattığım bilgilerden sonra verdiğim hizmetten bahsedebilirim: Provistek olarak daha çok stüdyo sistemleri ve naklen yayın araç projeleri yaptık ve bu tür projelere odaklanıyoruz. 

Resim,ses,reji.
  • Sistem entegratörlüğü dediğimizde neleri bilmemiz gerekiyor? Ülkemizde sistem entegratörlüğü eksiksiz bir şekilde yapılabiliyor mu?

Sistem entegratörü olarak projesini yapacağınız kuruluşun - firmanın yeterli bütçesi vardır; verirler parayı, en son teknolojiyi içine alan bir sistemi projelendirir, satın aldırır ve entegrasyonunu yaparsınız. Ama bu tür çalışma sistemi benim için çok iyi bir yatırım ve entegrasyon değildir. 

Benim entegratörlükten anladığım öncelikli olarak yatırımı yapacak kuruluşun teknik personel politikasının ne olduğunu öğrenmek ve ona göre ekipman seçimini yapmak. Yani yetişmiş uzman bir personeli yoksa ve bütçe olarak da olamayacaksa yani hem öğrenip hem işletecekse; ona göre daha uygun bir sistem öneriyorum. Bu “daha ucuz basit bir ekipman al” demek anlamına gelmiyor tabii ki...

Zortv ekibi ve Provistek arkadaşlar, Taşkent.
  • Son dönemde gerçekleştirdiğiniz projelerden öne çıkanlar hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Ben daha çok yurtdışı projelere yoğunlaştım ve işler yaptım. Bunun nedeni ise son 10 yılda sektörümüzdeki daralma ve genç arkadaşlarıma rakip olmama isteğim. Daha çok Türk Cumhuriyetlerin devlet ve özel sektör televizyon projelerine imza attım. Provistek olarak kadrolu fazla personelim yok. Arkadaşlarla proje bazlı çalıştım, çalışıyorum.  Ana konum ve uzmanlığım OBVAN & stüdyo ve yayın sistemleri için teknik projelendirme, operasyon ve işletme. Bu nedenle yaptığım projeler daha çok stüdyo sistemleri ve naklen yayın araçları projelendirme, imalat, montaj, eğitim ve işletme üzerine olmuştur. Örneğin;

Azerbaycan’da Provid ile “AZTV”, Kırgızistan’da devlet televizyonu “KTRK” için İngiliz şirketi “Integras”a Mercedes Atego şase üzerine 8 kameralı naklen yayın aracını ekipmansız olarak yaptım ve teslim ettim. Provistek olarak Kazakistan özel kanal “1TV” için 2 ayrı 8’er kameralı portatif bir sistem götürdüm ve işletmeye aldım. Almatı’da Provistek”KZ” adlı bir şirket kurdum ve sonradan devrettim. 

ZorTV ekibi yayın sırasında.

Daha sonra Özbekistan ziyareti yaptım. Ülkenin en büyük özel televizyonu “ZORTV”nin 1000m2, 1200m2, 600m2 stüdyolarını ve içlerinde onlarca LED spot ve soft ışıklar olan ışık askı sistemlerini (truss) görünce gerçekten imrendim. Ama bu kadar büyük stüdyolarda gerçekten şaşırtıcı programlar çıkıyordu, ancak bir terslik vardı. Çekimler bu büyük stüdyolarda 8 ayrı aktüel kamerayla tek tek kaydediliyor ve kurguya giriyordu. Kendilerine yayın hayatına son veren bir kanalın ekipmanını (2 stüdyo, MCR, MAM) ve malzemesini tavsiye ettim ve gelip görmelerini istedim. Burada hem ülkemizde atıl duran bir sistemi yurtdışına satılmasına aracılık yaparak değerlendirmek hem de Özbekistan’da özel bir TV kanalına uluslararası standartlarda böyle bir sistemi kurarak ülkeye örnek olmasını sağlamak istedim.

Sistemi gördüler ve hemen satın aldılar. Sistemi arkadaşlarımla İstanbul’dan söktük ve Taşkent’e göndererek ZORTV’ye kurduk, eğitimini vererek işletmeye aldık. Yaklaşık 14 aydır çok başarılı bir şekilde kullanıyorlar. 

Provistek olarak aynı TV kanalının naklen yayın ve kayıt işlemleri için “Mercedes Actros 2632”  şase üzerine  “11.85mt” yayın aracının Provistek- SVS ile birlikte imalatını yaptık. Aracın elektronik ekipmanı ise; UEFA kriterlerine uygun  10+4=14 (4K) kamera ve slow motion özellikli 12G olarak projelendirildi ve yapıldı. 7 günlük yol sonunda teslim edildi, yaklaşık 6 aydır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. 

Bu araç 4K 12G olarak Türkmenistan hariç bölgenin en yeni teknolojilerle donatılmış tek aracıdır. Ayrıca bu araç zannediyorum hem kasa hem de ekipman olarak ülkemizde projelendirilerek yine ülkemizde yapılarak yurt dışına satılan en büyük OBVAN’ı.

Bir dost firmanın da Taşkent’e DSNG sattığını duyunca gerçekten çok sevindiğimi söyleyebilirim. Çünkü Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’da iş yaparken Rus firmalarının nasıl bir direnç gösterdiklerini, nasıl engel olmaya çalıştıklarını doğrudan yaşayan biri olarak dostlarımın bu ülkelere doğrudan iş yapmaları beni gerçekten mutlu etmiştir. (Birçok arkadaşım bu ülkelerde iş yaptılar ancak proje müteahhit aracılar vasıtası ile ya da taşeron olarak iş yapanları ayrı tutuyorum)

Gerek Özbekistan için gerekse bölge ülkelerine daha kolay ulaşabilmek için Taşkent’te “Provistek.uz Ltd” firmamızın kurulumunu tamamladık, ofis tefrişi devam ediyor. Umuyorum ki Nisan başında tam olarak açılışını yapmış olacağız. (Taşkent’teki şirket ortağım ve şirketin başında bulunacak arkadaşım sektörün yakından tanıdığı Yücel Yılmaz) .

Tabii ki kardeş ülkeye para kazanmak için gidiyoruz, ancak Provistek Uz olarak bölgede agresif bir satış yöntemi benimsemiyoruz ve tasvip etmiyoruz. Bütün arzumuz Özbek dostlarımızın ihtiyaçlarını Moskova, Çin veya Dubai’ye gitmelerine gerek kalmadan yerinde temin etmek. Türkiye’deki arkadaşlarımız Provistek.uz’yi firmalarının Özbekistan’daki temsilcisi gibi düşünebilirler. Her zaman işbirliğine ve desteğe hazırız. Bölgede proje üstlenen, projesi olan arkadaşlarımızın rakipleri değil onların elçisi, destekçisi gibi çalışacağımızı bilmelerini isteriz. Yani her zaman işbirliğine hazırız.

Kırgızistan- Devlet televizyonu “KTRK” için yaptığımız OBVAN (Mercedes Atego 2124 şase üzerine) 
  • Analog dönemi de yakından bilen biri olarak yayın teknolojileri nereye doğru eviriliyor?  

Bunu kestirmek çok kolay diyebilirim. Eldeki telefonların kameralarının 108MP çözünürlüğe ulaştığı bir zamanda sokaktaki bir bireyin çektiği video ne kadar kötü de olsa kurguda düzeltilebilir bir video olarak karşımızda olacak, o nedenle elinde telefon olan her bireyin muhabir, programcı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  (Dünyanın ilk 108MP’lik 5 kameralı akıllı telefonu Xiaomi Mi Note 10”)

5G ile birlikte geleneksel kule TV - radyo yayıncılığının son 5, bilemedin 7 yılı kaldığını söyleyebiliriz.

Şimdi evlerimizde ortalama 1-2 TV var iken yarın herkesin elindeki akıllı telefonlar bağımsız bir TV olarak görev yapacaktır. Bu değişim ile herkesin ayrı bir yayını seçerek seyredebildiği bir mecraya evirildiğini göreceğiz, bu sisteme uyum sağlamak üzere halen yayındaki bazı TV kanalları şimdiden Youtube üzerinden yayınlarına başladılar. 

  • Hem yurtiçinde hem de yurtdışında projeler gerçekleştiriyorsunuz. Ülkemizi diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

İş yaptığım ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırdığımda; bizim ülke insanı ve sektör olarak bilgi ve birikimimiz, yenilikleri takip etmemiz ve sistemimize dahil etmemiz kesinlikle ABD ve Avrupa ülkeleri ile aynı hatta bazı ülkelerin bile ilerisinde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. İş yaptığım ülkeleri kıyaslarsam hemen hemen çoğunluğu bizim 30 yıl önceki anlayışımız ve iş yapış biçimimize benziyor. Ancak bu bizi yanıltmasın, bizim 30 yılda geçtiğimiz süreyi bu ülkelerin 5-10 yılda geçeceklerine inanıyorum. 

TV’lerin teknik yatırımlarına gelince; bizim özel TV’lerin kurulduğu yılları hatırlatıyor ve bizim yaptığımız geçişlerle aynı diyebilirim (Tabii ki ülkelerin ekonomik gücü ile doğru orantılı olmak üzere), devlet televizyonları İngiliz ve Alman ekolü etkisinde projelendirilmiş ve kurulmuş. Özel televizyonların projelendirilmesi ve kurulması sırasında, eğer ekonomik güç yeterli ise devlet kanalı örnek alınıyor ve yeni teknoloji ile donatılıyor. Eğer ekonomik gücü yetersiz ise basit sistemlerle işe başlıyorlar. Bu konuda bizim işletme mantığımız ve sistemlerimizi örnek alan ülkeler ise Kuzey Irak ve Azerbaycan. Bunun en önemli gerekçesini ise Türkçe konuşmaları, yardım ve bilgiye kısa sürede erişebilmeleri olarak düşünebiliriz.

Bu arada yetişmiş insan kaynağı olarak her ülkenin kültürel ve eğitim şartları farklı olmakla birlikte  kısa sürede sistemi öğrenip işletmeye başlıyorlar. Bölge insanının bilgiye, teknolojiye aç olduğunu söyleyebilirim. Bu da çok çabuk adapte olabildiklerinin göstergesidir. 

Bölgede TV ve film sektörünün durumuna gelince; bölge henüz emekleme döneminde. Bu ülkeler içinde kısa sürede büyük atılım yapmasını beklediğim ülkenin Özbekistan olduğunu söyleyebilirim.

Bu arada ülkem firmalarının yurtdışındaki önemli fuarlarda stand açmaları ve kendi üretimlerini sergilemelerini gördükçe gerçekten gururlanıyorum. Provistek olarak ülkemin geliştirdiği başarılı ürünleri projelerde teklif etmeyi ve kullanmaya ayrı bir dikkat ediyorum. 

Özbekistan ZORTV için yaptığımız OBVAN (Mercedes Actros 2632 şase üzerine)
  • Provistek olarak geleceğe yönelik hedefleriniz ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Değer verdiğim en önemli konu yenilikleri takip etmek, bu nedenle fuar ziyaretleri Provistek ve benim için vazgeçilmez etkinliklerdendir.  Bu yeniliklerin kullanılması ve sonucunun değerlendirilmesini takip etmeyi çok önemsiyoruz.

Bu nedenle şartların uygun olması halinde Las Vegas - NAB ve Amsterdam-IBC fuar ziyaretleri benim için vazgeçilmezdir. 

Özbekistan’daki şirketin tam olarak faaliyete geçmesi ile birlikte komşu ülke ziyaretlerini sıklaştırmak, ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek eksiklerini Türkiye’den temin etmelerini sağlamak istiyoruz. 

Halen çok farklı özellikte OBVAN ve destek araçları tasarlıyoruz. Bu araçların örnek modellerini gerçekleştirerek, yurtdışındaki imalatçı  firmalara tanıtım ve imalatını yapmayı gelecek hedeflerim arasında sayabilirim.  

www.provistek.com
www.provistek.uz

En Çok Okunanlar
Dergi