Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Telos Z/IP ONE ile IP Ağlarda Yüksek Ses Kalitesi
Telos Z/IP ONE ile IP Ağlarda Yüksek Ses Kalitesi
26.04.2020 17:18

Z/IP ONE (Zephyr IP), Telos’un uzaktan yayıncılık için geliştirdiği 1RU rak montajlı bir IP kodek cihazı. Z/IP ONE; Wi-Fi, WLAN ve UMTS/EVDO gibi kablolu ve kablosuz IP bağlantılarında çalışabiliyor. Cihaz kamusal IP ağları ve mobil veri hizmetlerini kullanarak, NAT ve güvenlik duvarı arkasındaki bağlantılarda bile mümkün olabilecek en iyi kalitede ses elde etmenizi sağlıyor. 

Telos’un MP3 formatını tasarlayan ve AAC formatını geliştiren Almanya merkezli Fraunhofer Enstitüsü ile iş birliği sonucunda ACT (Agile Connection Technology) ortaya çıktı. ACT, ağ koşullarını otomatik olarak algılıyor ve kodek performansını en kaliteli sesi sunacak şekilde ayarlıyor. Bu teknoloji paketlerdeki kayıp ve bozulmaları dinamik olarak algılayabiliyor. Bit akışı normalken gecikme en az seviyede, kalite ise en yüksek seviyede tutuluyor. Bağlantıda tıkanma yaşandığında Z/IP ONE bit hızını otomatik olarak düşürüyor ve sesin maksimum kalitede akmasını sağlamak için arabellek uzunluğunu artırıyor. Bu sayede, tutarsız ağ koşullarında bile ayarlarla uğraşmanıza gerek kalmadan yüksek kalitede ses elde edebiliyorsunuz. 

Uzaktan yayın yaparken IP bağlantısının güvenilir olmadığı durumlarda Telos mühendislerinin tasarladığı AAC-ELD (Advanced Audio Coding-Enhanced Low Delay) ses kalitesinden ödün vermemenizi sağlıyor. AAC-ELD, düşük bit hızlarında kayıpları ve gecikme süresini duyulmayacak seviyeye indirgiyor.

Z/IP ONE; AAC-HE, AAC-LD, MPEG4 AAC-LC, MPEG2 AAC-LC, G.711, G.722 ve lineer PCM gibi yüksek performanslı kodek standartlarını destekliyor. Ayrıca ek bir ücretle isteğe bağlı apt-X Enhanced eklentisi de yapılabiliyor. Z/IP ONE; N/ACIP (Açık) standardıyla uyumluluk gösteriyor ve Session Initiation Protocol 2.0 (SIP) desteği sunuyor. Cihaz aynı zamanda; TCP, UDP, DNS, Zephyr Xstream, Sıkıştırmasız PCM ve diğer internet protokolleriyle de uyumlu. 

Arka panelde analog ve AES/EBU giriş/çıkışlar bulunuyor. Z/IP ONE’da; Axia ağlarına hızlı bağlantı için Livewire 100BASE-T RJ-45 LAN ve uçtan uca, zaman ayarlı GPIO DB25 paralel bağlantısı ile yerel kontrol için LAN ve dış dünyayla güvenilir bağlantı için ayrı bir WAN portu yer alıyor. Uzaktan kumanda bağlantısı veya ses aktarımı ile senkronize RDS/RBDS gibi metadata iletişimi için USB > Seri adaptör kablosuyla kullanılabilen ve 9600 bps hıza ulaşabilen bir RS-232 kanalı da mevcut. 

Kurulumu ve kullanımı son derece kolay olan Z/IP ONE’ın dahili web sunucusu sayesinde ayarlar bir Web tarayıcı ile PC üzerinden yapılabiliyor. Z/IP ONE’ın “Push Mode” özelliği ile tek yönlü ağ iletişimi sağlanabilirken “Multiple Push Mode§ ile birden fazla hedefe ses dağıtımı yapılabiliyor. 

Z/IP kullanıcılarının ücretsiz olarak erişebildiği dünya çapındaki Z/IP Server dizin servisi, sık kullandığınız konumlarda diğer Z/IP ONE cihazlarına IP adresine gerek duymadan kolayca bağlanmanızı sağlıyor ve NAT geçişi desteği sunuyor. Ayrıca LUCI LIVE ve LUCI LIVE Lite gibi üçüncü parti uygulamalar ile raporlar akıllı telefon ve tabletlerden alınabiliyor. Z/IP ONE’ın ince 1RU form faktörü stüdyo rakları, uzaktan yayın kitleri, yol kasalarında kullanımı ideal hale getiriyor. 

Telos ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 274 69 10 numaralı telefondan Mavi İletişim’i arayabilirsiniz.