Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Almanya’da Covid-19 Krizinde LiveU ile Canlı Yayın
Almanya’da Covid-19 Krizinde LiveU ile Canlı Yayın
19.05.2020 13:01

Genel merkezi Almanya’da yer alan yabancı haber kanalı Deutsche Welle, mevcut koronavirüs krizi sırasında küresel canlı yayınlarını sürdürmek ve genişletmek için LiveU’nun mobil IP yayın teknolojilerinden her zamankinden fazla yararlanıyor. Gerçek zamanda güvenilir haberler yayınlamak ilk öncelik olmaya devam ederken, Deutsche Welle’nin dünya çapında yayılmış muhabirleri ve haber kaynakları, birçoğu evlerinde karantinada ve bir stüdyoya erişemeyecek durumda olmak üzere zor koşullar altında çalışıyorlar. Deutsche Welle bu nedenle esnek, yerden bağımsız yapım çözümleri için bugünlerde LiveU donanımlarını normalden daha sık kullanıyor. Yenilikçi yayın teknolojilerini hızlı benimseyen istasyon, LiveU’nun Almanya’daki yerel çözüm ortağı Netorium’un yardımıyla geniş kapsamlı bir LiveU altyapısı kurdu. 

Deutsche Welle mobil akıllı telefon kitleri için son haftalarda kullanım oranı çok artan LiveU LU-Smart uygulamasının avantajlarından yararlanıyor. Bu mobil uygulama dünya çapında Deutsche Welle ağında dört yüzden fazla eğitimli muhabir tarafından her yerden canlı yayın yapmak için kullanılıyor. 

LU-Smart uygulamasını kullanan muhabirler, ek teknik donanıma veya görüntü akış bilgisine gerek duymadan canlı bir sinyali akıllı telefonlarından Deutsche Welle master kontrol odasına gönderebiliyorlar. Örneğin korona krizi sırasında Georg Matthes Brüksel’de garajını merkezinde LU-Smart uygulamalı bir akıllı telefon olan tam teknik donanımlı bir stüdyoya dönüştürdü. 

LiveU’nun kendini kanıtlamış bağlantı birleştirme (bonding) teknolojisinden yararlanan uygulama, akıllı telefonun kamera sinyalini yayın kalitesinde iletmek için WiFi ile hücresel bant genişliklerini bir araya getiriyor. Akıllı telefon görüntü-ses akışları mevcut iş akışları ile kusursuz bütünleştiği için, Deutsche Welle LU-Smart uygulamasını istasyonun çeşitli yapım sistemleri içerisine otomatik ses ve görüntü kaydı ile dosya aktarımı için de kullanıyor. 

Deutsche Welle LU-Smart uygulamasının yanı sıra, LU300 HEVC portatif kodlayıcı veya LU610 sabit konumlu kodlayıcı gibi çeşitli boyutlarda ve tiplerde onlarca LiveU saha ünitesi de kurdu. İletilen sinyaller Deutsche Welle’nin çözüm ortaklarıyla birlikte işlettiği dünya çapında 20 adet LiveU sunucusundan biri tarafından alınıyor ve LiveU Central yoluyla kolayca yönetilip denetlenebiliyor.

Son gelişmelere yanıt olarak LiveU LU-Smart için yeni Guest Interview özeliğini başlattı. Bu özelik bir canlı programa uzak yerlerden konuk eklemeyi daha da kolaylaştırıyor.

LiveU ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.