Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Dinamik 8K UHD Görüntü İçin Fujifilm Lensler
Dinamik 8K UHD Görüntü İçin Fujifilm Lensler
25.06.2020 13:00

Fujifilm, dinamik 8K UltraHD (UHD) görüntü üretebilen yeni Fujinon HP66x15.2-ESM (HP66x15.2) ve Fujinon HP12x7.6ERD-S9 (HP12x7.6) yayın zoom lenslerini sunuyor. 

Kutu tipi zoom lensi HP66x15.2 1000mm ile dünyanın en uzun odak uzunluğuna erişiyor ve 66 kat dünyanın ey yüksek zoom büyütmesini gerçekleştiriyor. Portatif zoom lensi HP12x7.6 telefotoda dünyanın en geniş 7.6mm – 91mm odak uzunluk aralığını kapsıyor. HP66x15.2 bu yaz, HP12x7.6 ise 2020 Sonbaharında piyasaya sürülecek.

Fujifilm 8K yayın kameralarıyla uyumlu olanlar dahil yüksek performanslı yayın lensleri serisini daha da genişletmek için görüntü yapımcılığında ön safta giden optik teknolojilerini ilerletmeye devam ediyor. 

Günümüzde yüksek çözünürlüklü görüntü kullanımı özellikle canlı spor yayınlarında ve belgesel programlarında küresel olarak yaygınlaşıyor. Japonya’nın 2018 Aralık ayında yeni 4K/8K uydu yayınlarına başlaması ve Çin’in 8K yayınlara geçiş çalışmalarını hızlandırmasıyla 4K ve 8K UHD görüntülerin daha da artması bekleniyor. Bu eğilimlere paralel olarak, 4K ve 8K ile uyumlu, yüksek performanslı görüntü donanımı gereksinimi de artıyor. 4K görüntünün dört katı çözünürlükte 8K görüntünün kaydı, çok ileri optik performanslı lensler gerektiriyor. 

HP12x7.6 ve HP66x15.2, 8K UHD görüntü yakalayabilen yayın zoom lensleri. 8K donanımı destekleyen ultra yüksek çözünürlük, canlı renk üretimi ve yüksek kontrastla bir araya gelince yüksek dinamik aralıkta (HDR) zengin ton derece ve geçişleri üretiyor. Hassas ve kusursuz odaklama için bu lensler geçtiğimiz Mart ayında çıkan odak konumu ünitesi Fujinon EPD-51A-D02/F03 ile birlikte kullanılabiliyor. Bu kombinasyon, ileri düzeyde odaklama hassasiyeti gerektiren 8K görüntü çekimini kolaylaştırıyor. 

Fujifilm’in çok titiz biçimlendirme teknolojisiyle lens elemanlarının yüzeyi nanometreler mertebesinde cilalanıyor ve mekanik tasarım ile montaj teknolojileri birden fazla lens grubunu bir lens silindirinin içerisine kusursuz olarak yerleştiriyor. 

Yuvarlak ve flüorit lens elemanları resim bozulmasını ve köşelerdeki ışık azalmasını kontrol ediyor. Ayrıca gezer odak sisteminin kullanılması lens gruplarını çekim mesafesine göre kontrol ederek, çekim uzaklığının değişmesinin neden olduğu optik performans dalgalanmalarını en aza indiriyor. Yakın görüşten sonsuza kadar bütün çekim mesafelerinde keskin hatlı çekimleri koruyor.

Fujifilm’in patentli HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) çok katmanlı kaplama teknolojisi, canlı renk reprodüksiyonu ve yüksek kontrast için ışık geçirgenliğini arttırıyor. Sonuç olarak HDR’de sengin ton derece ve geçişleri elde ediliyor.

Lenslerde yüksek büyütme oranlı zoom lenslerinde kullanılmakta olan yüksek performanslı optik resim sabitleme mekanizması var. Rüzgarın veya kamera desteğinin neden olduğu görüntü bulanıklığını hiç zaman gecikmesi olmadan tam olarak düzeltiyor.

Dokuz kanatlı diyafram kullanılması mükemmel daireye yakın bir açıklık şekli getirerek, kullanıcılara görüntülerine doğal bir bokeh (odak nesne dışı alanı bulanıklaştırma) efekti katma imkanı veriyor.

Lenslerin donatıldığı 16 bit kodlayıcı, zoom ve odak konumu gibi lens verilerinin yüksek çözünürlükte çıkışını sağlıyor. Bilgisayar grafiklerini canlı görüntü çekimleriyle birleştirmek için sanal stüdyo gibi çeşitli sistemlerle bağlantı sağlıyor.

Fujifilm ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 522 20 32 numaralı telefondan Fujifilm Türkiye’yi arayabilirsiniz.