Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Dizilerde Plastik Makyajın Karakter Yaratımına Katkısı
Dizilerde Plastik Makyajın Karakter Yaratımına Katkısı
20.09.2020 10:36

Oyuncuların fiziksel görünümleri üzerinde makyaj sanatçılarının gerçekleştirdikleri uygulamalar, karakterin inandırıcılığını desteklemekte ve oyuncunun  daha verimli bir şekilde rolünü canlandırmasını sağlamaktadır. 

Bunun başarılı örneklerinden birini bir televizyon kanalında gosterimde olan Baraj dizisinde lzlemek mümkündür.1977 yılında Türkan Şoray ve Tarık Akan’in rol aldığı filmde yine aynı adla gösterilmişti. 

Baraj dizisinde Nazım karakterini canlandıran Feyyaz Duman’ın yüzündeki eski kesik izi, plastik makyaj uygulamalarının örneklerinden biri. Bu yaraya senaryoda, dolayısı ile karakter tasarımında yer verilmiş olması diyaloglara da bir zenginleşme imkanı yaratmış. 1977 yılındaki  filmde Nazım’ı canlandıran oyuncuda bu tarz bir yara izi görmüyoruz. Aslında 70’li yıllarda da günümüzde var olan kullanıma hazır plastik makyaj malzemeleri olmasa da, makyaj sanatçıları, yaratıcılıklarını kullanarak farklı malzemelerden gerçekçi görüntüyü yansıtacak makyaj uygulamaları gercekleştiriyorlardi.Günümüzde o uygulamalar büyük eleştiri alsa da, zamanın koşulları ve makyaj alanını seçen kişilerin sanatsal ve teknik alt yapıları düşünüldüğünde, ellerinden gelenin en iyisini yapmış oldukları söylenebilir.

Günümüzde Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Heykel Bölümleri, Dış Hekimliği, Kimya Mühendisliği gibi pek çok farklı alandan meslek mensubu, makyaj uzmanlığı veya makyaj uygulayıcılığını tercih etmektedir. Ayrıca, gerek yurt içi gerekse yurt dışında profesyonel makyaj alanında eğitim alma veya ürünlere ulaşma da, 70’li yıllara göre ilerleme kaydetmiştir. Özge Kaya ve Ayşegül Şahin “makyöz” olarak yer almışlar. Ancak, günümüzde artık İstanbul Güzellik Uzmanları Odası’nın sağladığı imkanla, makyaj uzmanı ve makyaj uygulayıcısı meslek tanımı yapılmış durumdadır. Aslında makyajın bir sanat dalı olduğu gerçeği ile “makyaj sanatçısı” olarak isimlendirmek, bu işi yapan kişileri de hak ettikleri yere yerleştirecektir.

Feyyaz Duman’ın Instagram’da paylaştığı makyaj uygulaması aşamalarını aşağıda görebilirsiniz. Bu tür sürekliliği olan makyajlardaki en önemli nokta, devamlılığın dikkatle takip edilmesidir.

YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü