Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > The Gadget Show ATEM Mini Pro ile Channel 5’e Geri Döndü
The Gadget Show ATEM Mini Pro ile Channel 5’e Geri Döndü
20.10.2020 15:20

Blackmagic Design, North One Television tarafından Birmingham’da yapılan The Gadget Show’un son dizisinin, karantina ve sosyal mesafe zorluklarına rağmen yayında kalmasına, bir ATEM Mini Pro’nun yardım ettiğini duyurdu.

2004 yılında yayına giren The Gadget Show, bölümleri boyunca stüdyo bağlantıları kullanan, tüketici teknolojisi odaklı bir televizyon programı. İngiltere’de Channel 5’te yayınlanan ve teknoloji dünyasındaki en son yeniliklere ilişkin haberler, incelemeler ve teşvikler sağlayan, en uzun soluklu dizilerden biridir.

Dizinin yapımcısı Tim Wagg: “Haziran ayında TV prodüksiyonun yeniden başlamasına devlet tarafından izin verildiğinde, ekibin stüdyo kaydına hazırlanmak için yalnızca beş günü vardı. Son derece sıkışık bir teslimat süremiz vardı; hele ki hepimizin uzaktan çalıştığını düşünürsek” dedi.

Tim sözlerine şöyle devam etti: “Normalde sette bir yayın aracımız ve 20 kişiye kadar ekibimiz olur. Ancak sosyal mesafe ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için bunları azaltmamız gerekti.

The Gadget Show’un hayati bir parçası, önceden hazırlanmış ve hemen öncesinde seyircilere gösterdiğimiz video kesitlerine (VTR), sunucularımızın verdiği tepkilerdir. Dolayısıyla, bu unsurları bir şekilde stüdyo ortamına taşımak programın çok daha akıcı olmasını sağlıyor.

Ayrıca konuşmalara görsel bir hava katmak için içeriğin ekranda belirdiği bölümleri de faydalı buluyoruz. Bu görüntüleri boş bir TV ekranına bindirmek, kurguda saatlerce çalışma gerektiren bir şey olurdu.

Bu ekranı, alıştığımız yayın aracı ve ekibimizin lüksü olmaksızın düzgün bir şekilde kullanmanın yolu yoktu. Ayrıca taşınabilir, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı, alternatif bir çözüm istedik. Üstelik HDMI bağlantısına da ihtiyacımız vardı.

ATEM Mini Pro burada devreye girdi. Tüm stinger’ler, grafikler ve VTR’lerim MacBook’umda yüklü ve bunu HDMI aracılığıyla ATEM Mini Pro’ya bağlayarak, içeriği monitöre sorunsuz bir şekilde atabildik. Ayrıca, Zoom üzerinden “The Wallop of the Week” bölümünü sunmak için de kullanma imkanımız oldu.

Kolay görünüyor, fakat ATEM Mini Pro olmasa, bu kadar akıcı bir iş akışını uygulamakta zorlanırdık. Yapmayı sevdiğimiz yüksek tempolu, sohbet havasına uygun, profesyonel stüdyo öğelerini üretmeye devam etmemize olanak sağladı.

Çoğu sektörde olduğu gibi Covid kısıtlamaları birçok zorluk çıkardı, ama bir yapım şirketi olarak Blackmagic gibi üreticiler sayesinde bunların üstesinden gelebilecek kadar donanımlıyız,” diye ekleyen Tim sözlerini şöyle tamamladı:

İlk yayınından sonraki hafta gelen yorumlar, programda farkedilebilir bir değişiklik olmadığı yönündeydi. Bu, tüm yapım ekibimizin yaratıcılığının ve ustalığının bir kanıtıdır.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.