Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARET Tasarımı OB Tırında Lawo ve RAVENNA IP Teknolojileri
ARET Tasarımı OB Tırında Lawo ve RAVENNA IP Teknolojileri
20.11.2020 14:25

Lawo’nun çözüm ortağı ARET Video & Audio Engineering firmasının Orta Doğulu bir müşterisi için tasarlayıp donattığı yeni 4K OB tırında bir Lawo 24 fader’li “hepsi bir arada” tarzı mc²36 konsol ile iki adet küçük boyutlu Lawo sahne donanımı var. Bir körfez ülkesi olan müşteri, çeşitli turistik, kültürel ve medya etkinliklerinin yanı sıra kültür tabanlı bir televizyon kanalını da yönetiyor ve spor etkinliklerinin çekimlerine de başlamayı planlıyor. 

Yeni OB aracının düzeni iç alandan en iyi şekilde yararlanılmasını sağlarken, üç operasyon alanının tamamı arasında karşılıklı çalışma uyumluluğuna imkan veriyor; monitör duvarı, ağır çekim donanımı ve karakter üreteç masası olan ana prodüksiyon alanı, özel akustik yalıtımlı ses odası, fiber optik bağlantıyla sekiz adede kadar kamerayı ve iki de kablosuz kamerayı denetleyen mühendislik ve kamera kontrol alanı. Aygıt kabin rafları bulunan bu alanların her biri, alanın zorlu hava koşulları için en iyi duruma getirilmiş kendi bağımsız klima sistemine sahip olduğu için, her türlü iklim koşullarında çalışabilmeyi garantiliyor. 

OB aracının son teknolojili görüntü iş akışını, bağlantısı standart analog ve ES portlarını çok aşan, aynı ölçüde gelişmiş bir ses sistemi tamamlıyor. İki adet Lawo Compact I/O sahne donanımına giden bir fiber RAVENNA IP bağlantısı, uzaktan yapımlar sırasında maksimum esnekliği garantiliyor ve araca sesleri geri göndermek için gereken kablolama altyapısını, ses kalitesinden ödün vermeden büyük oranda azaltıyor. Aracın mc²36 konsolu MADI yoluyla görüntü yönlendiriciye doğrudan bağlanarak, yönlendirici operatörlerine tüm ses sinyallerine doğrudan erişim ve Lawo’nun güçlü ses sinyal işleme araç kutusunu sunuyor. 

Lawo mc²36 konsol, maksimum kullanım kolaylığı ve uygun fiyat için tasarlanan ve yoğun ortamlardaki hızlı çalışmaya göre optimize edilen bir “hepsi bir arada” miks sistemi. Küçük boyutu, dahili DSP ve I/O kapasitesi, OB yapımları için olduğu kadar yayın, sinema ve canlı ses uygulamaları gibi sabit kullanım için de ideal. Dokunmatik ekran kontrolleri hızlı çalışılan yapımlar sırasında tüm işlevlere anında erişim sağlıyor ve bütünleşik bir Remote Desktop işlevi üçüncü firma çözümlü harici PC’lerin konsolun kullanıcı arayüzüyle kesintisiz bütünleştirilmesine imkan veriyor. Bütünleşik DSP Micro Core, 192 adede kadar kanallı ses işlemeyle 512x512 yönlendirme matrisi içeriyor. Dahili I/O donanımı olarak Lawo sınıfı ön yükselteçli 32 mikrofon girişi, 32 hat çıkışı, 8 AES3 girişi, 8 AES3 çıkışı, GPIO, SFP MADI portu ve 3 adet RAVENNA / AES67 / ST2110-30 portu var. 

Her bir Lawo Compact I/O sahne donanımı ek olarak 32 adet mikrofon/hat girişi, 32 hat çıkışı, 8AES3 girişi, 8 AES3 çıkışı, 8 GPIO, bir RAVENNA portu ve bir MADI portu sağladığı için, yeni OB aracı neredeyse her türlü etkinliği çekip yayınlamaya hazır. 

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.