Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design, Blackmagic Video Assist Web Kamerası Güncellemesini Duyurdu
Blackmagic Design, Blackmagic Video Assist Web Kamerası Güncellemesini Duyurdu
20.12.2020 17:06

Blackmagic Design, Blackmagic Video Assist 3G ve Blackmagic Video Assist 12G HDR modelleri için USB-C bağlantısına web kamerası desteği ekleyen, Blackmagic Video Assist 3.3 güncellemesini duyurdu. Artık kullanıcılar, bilgisayarlara bağlanabilir ve belli başlı her internet yayın yazılımını veya platformunu kullanarak Full HD çözünürlükte 1080p kalitesinde internet üzerinden canlı video yayınlayabilir. Open Broadcaster, YouTube Live, Facebook Live, Skype, Zoom, Twitch ve daha fazla platformla çalışan yaygın bir web kamerası olarak, yazılımın Video Asist’i görmesi sağlanır. Blackmagic Video Assist 3.3 güncellemesi ayrıca, Blackmagic Video Assist 3G modelleri için ses dinleme kanalı seçimi ve Blackmagic Video Assist 7” 3G için XLR ses gönderimi de ekler.

Blackmagic Video Assist; portatif bir monitör, profesyonel bir kaydedici, portatif bir skop ve olağanüstü bir kamera vizör çözümüdür. Kullanıcılar ayrıca, her SDI veya HDMI kameraya daha kaliteli kayıt kodekleri ve daha büyük bir monitör de ekleyebilir. Yeni tasarımı; 4 dahili skop, gelişmiş odak yardım özellikleri, bir tally göstergesi ve yerleşik 3D LUT’lar gibi yeniliklere sahiptir. 3G modelleri 1080p60’a kadar ve 12G HDR modelleri 2160p60’a kadar formatları destekler. 12G HDR modelleri, HDR dijital film çekimleri ve güneş ışığında dış mekan çekimleri için daha parlak bir dokunmatik ekrana sahiptir. Üstelik 12G HDR modelleri, desteklenen kameralardan Blackmagic RAW kaydını destekler. Blackmagic Video Assist, gerçekten de tek bir gövdede birleşmiş 5 cihazdır.

Blackmagic Video Assist, yüzlerce farklı görevde kullanılabilecek kadar çok yönlüdür. Modern kayıt kodekleri, odak yardım özellikleri ve 3D LUTS içeren geniş ekranlı bir vizör elde etmek için kamera donanımına eklenilmesi mümkündür. Video Assist ayrıca, video seviyelerinin doğru olduğundan ve tüm donanımlarının doğru çalıştığından emin olmaları için kullanıcıların yayın ve canlı prodüksiyonda ekipmanlarını test etmelerine olanak tanıyan, son derece portatif bir skoptur. Kullanıcılar canlı prodüksiyon yapıyorlarsa Video Assist, tıpkı büyük ekranlı bir HyperDeck gibidir. Bu nedenle bir ana kayıt cihazı olarak veya canlı programlara, reklamlar veya tanıtımlar eklemek için bir klip oynatıcı olarak da kullanılabilir. Her kameranın ayrı bir monitörü ve kayıt cihazı olmasıyla, kullanıcılar ayrı bir kayıt cihazı olarak bile kullanabilirler.

Tüm Video Assist modellerinde; kayıt, klip oynatma, skopları görüntüleme ve odak yardım özelliklerini ayarlamak için tüm kontrollerin bulunduğu, geniş bir dokunmatik ekran hakimdir. 7” modellerin her ikisi de ses için analog girişler ve iki SD kart yuvası içerecek kadar büyüktür. Yani kullanıcılar, ikinci karta otomatik kaydetme özelliğiyle, kesintisiz kayıt elde ederler. Tüm modellerde; bir arka tally ışığı, klip oynatmak için bir ön panel hoparlörü ve bir kulaklık girişi bulunur. Video Assist, Sony L Serisi piller kullanır ve 2 adet pil yuvasıyla, kaydı kesintiye uğratmadan kullanıcılar pilleri değiştirebilir.

Büyük ve parlak 5” ve 7” dokunmatik ekranlarla Video Assist, çekimleri kadrajlamayı ve doğru odaklamayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Dokunmatik ekranı; kullanıcılar çekim yaparken zaman kodu, aktarım kontrolü, ses göstergeleri ve pozlama için bir histogram gibi kritik bilgileri görüntüler. Kullanıcılar ayrıca mevcut dosya adı, odak boyama, zebra, sahte renk, çerçeve kılavuzları, 3D LUT’lar ve bunlar gibi katmanları eklemek veya kaldırmak için LCD ekranı kişiselleştirebilir. 3D LUT’lar için destek, istenen renk ve görünümlerle çekimlerin izlenmesini sağlar, ayrıca kullanıcılar LUT’u dosyaya kaydetmek isterlerse kalıcı olarak görüntüye işleyebilirler.

Video Assist, yaygın olarak kullanılan SD kart medya kullandığı için kullanıcılar, kolay bulunan flaş bellek kartlarına kaydedebilirler. Standart SD kartların veya daha hızlı UHS-II kartların üzerine uzun kayıtların yapılmasını sağlayacak kadar dosyalar küçüktür. Daha büyük olan Video Assist 7” modellerinde 2 SD kart yuvası bulunduğu için kullanıcılar, kayıt esnasında bile dolu kartları değiştirebilir, böylelikle sınırsız uzunlukta kayda olanak sağlar. Standart SD kartlar veya daha hızlı UHS-II kartlar; küçük, yüksek hızlı ve uygun fiyatlı olmaları sebebiyle, yayın için idealdirler.

USB bağlantısına eklenen yeni web kamerası desteği ile, artık kullanıcılar hem Blackmagic Video Assist 3G hem de 12G HDR modellerini kullanarak canlı internet yayını yapabilirler. Yani, kullanıcılar bir bilgisayara bağlayabilir ve herhangi bir video yazılımına canlı video gönderebilirler. Yazılımın, Video Assist’i yaygın bir web kamerası gibi görmesi sağlanır. 

Blackmagic Video Assist, çoğu kamerada bulunan sesten çok daha kaliteli olan ve fazladan ses ekipmanı taşıma ihtiyacını ortadan kaldıran yerleşik bir profesyonel ses kaydediciye sahiptir. SDI formatlarında çalışırken, kullanıcılar; 2, 4, 8 veya 16 adet ses kanalını kaydedebilir. 

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.