Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > AJA Mesafeli İş Akışları
AJA Mesafeli İş Akışları
26.04.2021 11:47

Kaynak / AJA


COVID-19 pandemisi film ve televizyon yapım sektöründe uzun bir sekteye neden oldu. Set çalışanları arasındaki zorunlu mesafe, uzaktan aygıt yapılandırma ve denetim gerektiriyor. AJA, ekip üyelerinin ve sanatçıların güvenliğini sağlarken aygıtlar ve medya üzerinde uzaktan eksiksiz denetim sağlayan bir dizi ürün sunuyor.

Fiber bağlantıyla mesafe oluşturma

SDI kablolar sinyal bozulması ve senkronizasyon kaybı olmadan uzun mesafelere sinyal taşıyamazlar. 4K ve UltraHD kameralar çağında 12G-SDI; kablo çekmeyi ve sorun gidermeyi kolaylaştırırken, hem kurulum hem dağıtım için gereken süreyi de kısaltıyor. 

Fiber yoluyla görüntü çevrimi, gömme ve ayırma

AJA FiDO fiber optik çeviriciler yüksek kare hızlı 4K görüntü ve sesleri 10 kilometreye kadar iletebiliyorlar. Tek kanallı çeviriciler tek bir sinyali, çok kanallılar ise birden fazla sinyali taşıyabiliyorlar. Tek modlu fiberle tek sinyal taşınırken, çok modlu fiber kablo döşerken daha esnek ve köşelerde sinyal kaybı olmadan bükülebiliyor, fakat tek modludan daha kısa mesafelere döşenebiliyor. AJA FiDO çeviriciler formattan bağımsızlar; çeşitli SDI tabanlı sinyaller, hatta kamera Raw formatları bile taşınabiliyor.

FiDO çeviricilerin kurulumları kolay olup, üç ana tipte mevcutlar; alıcı/vericiler, vericiler, alıcılar. Kameranın görüntü çıkışı doğrudan FiDO Transceiver veya Transmitter’a bağlanıyor. Ardından fiber optik kablolar FiDO çeviriciden güncellenen monitör konumlarına hiç kayıpsız gidiyor. 

Görüntü izleme sistemini uzağa taşıma

Modern yapımlarda çekilmekte olan içeriğin sette oynatılması ve dağıtılması için bir görüntü izleme ve kayıt sistemi olur. “Video Village” olarak adlandırılan bu yapıda tipik olarak bir DIT (dijital görüntüleme teknisyeni) istasyonu, izleme için monitörler ve bu amaca hizmet eden görüntü ve ses kayıt aygıtları olur. Bu sisteme kayıt yapmakta olan kameradan gelen SDI görüntü kablosuyla ve ses kayıtçısından gelen gömülü ses sinyalleri aktarılır. Ses kayıtçısından 12G-SDI sinyaline kameradan ses gömülmesi, AJA 12G-AMA kullanılarak kolayca gerçekleştirilir. 12G-AMA’nın analog XLR ses girişleri, 12G-SDI çıkışının içerisine dört adede kadar ses kanalı eklenmesine izin verir. 

Geniş yönlendirme seçenekleri

Fiber optik kablolar SDI çeviricilerle sonlandırıldıktan sonra, AJA KUMO 1616 veya 3232 12G yönlendiriciler sayesinde KUMO Control Panel veya web tarayıcı kontrolü kullanılarak 12G-SDI sinyaller kolayca yönlendirilebilir. KUMO yönlendiriciler dağıtım yükselteçleri olarak da davranabilir, böylece tek bir 12G-SDI giriş, setin amaçlarına göre kaç tane gerekiyorsa o kadar olabilir.

Fiber bağlantıyla dijital görüntü kaydı

4K 60p’ye kadar çözünürlüklerde kayıt ve oynatım için opsiyonel fiber bağlantılı dijital görüntü kaydedici ve oynatıcı AJA Ki Pro Ultra 12G sayesinde fiber optik kablolar görüntü izleme ve kayıt sistemindeki aygıtlara doğrudan bağlanabiliyor. Bağlandıktan sonra Ki Pro Ultra 12G gelen görüntü ve sesleri post prodüksiyonda kolaylık sağlayan Apple ProRes veya Avid DNx formatlarında kaydedebiliyor ve kayıtlı malzemeleri istek üzerine oynatabiliyor. Ki Pro Ultra 12G’nin tüm özellikleri Ethernet bağlantısıyla web tarayıcı tabanlı bir denetim sistemi olarak uzaktan kullanılabiliyor. Böylece görüntü izleme ve kayıt sistemindeki bir operatör performanstan ödün vermeden güvenli bir mesafeden yapımın gereksinimlerini eksiksiz destekleyebiliyor. Ki Pro Ultra 12G’ye doğrudan KUMO yönlendiriciden de 12G-SDI sinyaller aktarılabilir. 

H.264 yedek dijital görüntü kaydı

Aynı anda H.264 proxy kayıtları için AJA Ki Pro GO H.264 kaydedici 3G-SDI yoluyla bir HD alt çözünürlüğe çevrili yedek olarak Ki Pro Ultra 12G’ye art arda bağlanarak, piyasada yaygın satılan USB 3.0 ortamına küçük dosya boyutlu kayıtlar sağlanabiliyor. Böylece çekilen malzemeler herhangi bir bilgisayar veya mobil aygıt üzerinde kolayca gözden geçirilebiliyor. AJA Ki Pro GO aynı kolay ön panel butonlarını ve web tarayıcı tabanlı kontrol sunuyor. 

HDR içeriklerin uzaktan oynatımı

Bir görüntü izleme ve kayıt sistemi içerisinde mesafeli oynatma gereksinimleri için dijital görüntü kaydedicilere uzun fiber optik kablolar bağlayabileceğimizi biliyoruz, fakat bazen izlenmeden veya kaydedilmeden önce görüntü için başka şeyler gerekebilir. Buna bir örnek, HDR (yüksek dinamik aralık) dağıtım akılda tutularak çekim yapmak verilebilir. AJA Hi5-12G-R-ST çevirici kullanılarak çeviriciye doğrudan bağlanan uzun bir ST veya LC fiber optik bağlantı alınabilir. Ardından bu çevirici fazladan bir çevirme olmadan HDR10 üstverisi veya kendi HDMI 2.0 çıkışı yoluyla HLG üretebilir, böylece görüntüler sette HDMI HDR monitörler üzerinde düzgün olarak izlenebilir. 

Mesafeli iş akışları için HDR dönüşümü

Görüntüyü sette izlemeden önce ayarlamak veya formatlamak için daha fazla araç gerekiyorsa, AJA fiber özellikli, kare senkronlayıcılar da sunuyor. Bunlardan birisi olan FS-HDR, HD/4K için geniş bir HDR/SDR çevrim, renk düzeltme ve ölçeklendirme araçları tabanı sağlıyor ve birbirine bağlanıp grup olarak kullanıldığında 8K formatları da destekleyebiliyor. FS-HDR, Ki Pro Ultra 12G ile olduğu gibi Ethernet ve bir web tarayıcı kullanıcı arayüzü (UI) ile de eksiksiz denetlenebiliyor. FS-HDR renk tablolarını (LUT) da destekleyerek her türlü HDR çekim için ideal seçenek haline geliyor; HDR görüntülerin istendiği gibi izlenmesini ve gereken mesafenin korunmasını garantilemeye yardımcı olan birçok özellik taşıyor. Sette görüntüleri değiştirmek için aynı sistemde uyumlu aygıtlar kullanılması post prodüksiyonda değerli zaman kazandırıyor ve görüntülerin sette mümkün olduğu kadar doğru ve kusursuz izlenmelerini garantiliyor. 

Uzaktan izleme için sete bağlanma

Yapımcılar sette olamadıkları zaman setteki kamera izleme ve oynatma donanımına ilgili sesle birlikte bağlantı sağlamak için AJA’nın bu amaca yönelik görüntü akış teknolojisi kullanılabilir. İzlemeye gereksinimi olan bir yapımcıya veya diğer personele bir izleme sistemi sağlamak gerektiğinde, AJA BRIDGE LIVE kullanılarak sosyal mesafeli görüntü izleme ve kayıt sisteminden hem kamera sinyali hem de oynatım sinyaline bağlanılabilir. Çok kanallı HD görüntü akışı veya tek kanallı UltraHD için güçlü ama kurulumu kolay bir aygıt olan BRIDGE LIVE, SDI üzerinden kaynak görüntüyü alıp gerçek zamanda H.265 (HEVC), H.264 (AVC) veya H.262 (MPEG-2) formatına çeviriyor veya bir opsiyon olarak JPEG 2000 de sunabiliyor. BRIDGE LIVE düşük gecikmeli görüntü ve sesli kamera sinyalleri sağlamak için setteki güvenli bir özel internet bağlantısından yararlanabiliyor ve sadece uygun URL’yi takip ederek kullanılabilir bir bant genişliği bağlantısıyla dünyanın her yerine bir CDN (Content Distribution Network) yoluyla uzaktaki bir akıllı TV, dizüstü veya masaüstü bilgisayarda oynatım yapabiliyor. Bir telefon, cep telefonu veya Skype, Zoom gibi internet telefon hizmeti gerektiğinde gerçek zamanlı sesli haberleşme sağlayabiliyor. BRIDGE LIVE 4K 60p çözünürlük, SRT ile H.265 yüksek kaliteli sıkıştırma ve şifreleme desteğiyle ayrıntılı, iyice anlaşılan gerçek zamanlı izleme deneyimini garantiliyor. Ayrıca bir tesiste setten aynı sinyali almak ve sıkıştırılmış görüntü akış formatını 12G-SDI izleme, yönlendirme, kaydetme için taban bant görüntüye geri çevirmek için ikinci bir BRIDGE LIVE aygıtından yararlanılabiliyor. 

IP çeviriciler ve uzaktan kurgu iş akışı

Bir tesis içerisinde öncelikle var olan IT altyapısını kullanıp, sıkıştırmasız görüntü ve sesi geçirmek için Ethernet kablosu kullanımına imkân veren AJA Mini-Converter çeviriciler ekleyerek mesafe yaratılabilir. AJA IP Mini-Converter çeviriciler, SMPTE ST 2110 standartlar grubuna sıkı sıkıya bağlı görüntü taşıma, alım ve kod çözme sunuyor. SMPTE’nin ilgili bir standardı olan SMPTE 2022-6/7 de destekleniyor. Bir 10GigE ağ ve uygun AJA Mini-Converter çeviriciler, örneğin AJA IPT-10G2-SDI gibi bir verici kullanılarak, bir kurgu sisteminin SDI çıkışından taban bant görüntüler alınıp Ethernet ağı yoluyla kayıpsız iletilebiliyor. AJA IPR-10G2-SDI gibi bir alıcı kullanılarak da aynı binanın başka bir ağ noktasında yapımcı için güvenli bir gözden geçirip inceleme ortamı oluşturulabiliyor. 

AJA, NLE (doğrusal olmayan kurgu) tarafında işleri kolaylaştırmak amacıyla bir NLE yazılımından IP yoluyla SDI taşımak için portatif Thunderbolt 3 tabanlı Io IP’yi sunuyor. AJA Io IP, Apple Final Cut Pro, Avid Media Composer, Adobe Premiere Pro ve After Effects gibi başlıca tüm kurgu yazılımları için geniş uygulama desteğine sahip. Ana bilgisayara basit bir Thunderbolt 3 bağlantısı yoluyla Io IP doğrudan IP çıkışı veriyor ve bu da tüm ağı dolaşıp yeniden başka bir ağ noktasına gönderilebiliyor; burada bir IPR-10G2-HDMI veya IPR-10G2-SDI IP görüntüyü alıp taban bant görüntü izleme çıkışı verebiliyor. 

Güvenli gözden geçirme ortamları yaratmak için AJA görüntü akış ürünlerinin kullanımı

AJA IP ürünlerinin kullanımı tek bir tesis içerisinde yapımın sınırlarını genişletiyor ve güvenliği artırıyor, fakat kurgu uzmanı ve yapımcı uzak coğrafi zorluklarla birbirinden ayrı ise ne olacak? Seyahat kısıtlamaları altında yeniden AJA görüntü akış ürünlerinin kaynak görüntü ve sesi alıp fiziksel kaynağı ne olursa olsun halka açık internet üzerinden hemen her yerle güvenle paylaşılabilecek sıkıştırılmış ama yüksek kaliteli bir akış yaratma yeteneklerine dönelim. 

Basit bir kurulumda AJA HELO internet görüntü akış aygıtından yararlanılabilir. AJA HELO gömülü sesli HDMI veya SDI görüntü girişlerini alıp, H.264’e gerçek zamanda çeviriyor. H.264 mükemmel görüntü kalitesi/dosya boyutu oranı bir sıkıştırma formatı. Bu kurulumda kurgu yazılımı NLE I/O zaman çizelgesi çıkışı SDI veya HDMI yoluyla AJA HELO aygıtına bağlanıyor. Ardından AJA HELO aygıtı YouTube, Wowza veya Twitch hizmeti gibi bir içerik dağıtım ağına (CDN - Content Distribution Network) ya da yapım gereksinimlerine yönelik özel bir CDN ağına bağlanacak şekilde ayarlanabiliyor. Kurgu uzmanı ile yapımcı bir telefon, cep telefonu veya internet telefon hizmeti kullanarak haberleşirken, yapımcı görüntü ve sesi bir web tarayıcıda takip edebiliyor. Güvenli bağlantı kullanılması sayesinde görüntü ve ses akışlarını sadece istenen kişiler izleyebiliyor. Tek bir akış gerektiğinde gözden geçirme amacıyla birden fazla yere de gönderilebiliyor.

Uzaktan UltraHD ve 4K izleme

AJA HELO HD’ye kadar bütün çözünürlüklerde görüntüleri çok net olarak kapsıyor, fakat bir proje uzaktan UltraHD/4K izleme gerektiren bir proje varsa ne olacak? 

Hem HD hem de UltraHD/4K projeler için BRIDGE LIVE kullanılabilir. H.265 UltraHD/4K görüntü ve ses akışı sunmak için mükemmel çözümü sunuyor, ve kalite 10 bitlik 4:2:0’a kadar yüksek kalmaya devam ediyor. 4K 60p HDR içerik kurgulamak için AJA masaüstü serisinde T-TAP Pro var. T-TAP Pro aynı anda 12G-SDI ve HDMI yoluyla 4K çözünürlüklü içerik izlemeye yönelik bir Thunderbolt 3 özellikli aygıt. Ana dizüstü bilgisayar ile T-TAP Pro arasında basit bir Thunderbolt 3 bağlantısı kullanılıyor ve beraberindeki Desktop v16 yazılımı herhangi bir Avid, Apple veya Adobe NLE yazılımıyla bütünleşiyor. Bu kurulumda kurgu uzmanının kullandığı kurgu sisteminin NLE zaman çizelgesi çıkışı, 12G-SDI yoluyla BRIDGE LIVE ile paylaşılıyor. Kurgu uzmanı HDMI ile yerel olarak içeriği izlerken, 12G-SDI çıkışı BRIDGE LIVE için kullanıyor. Zaman çizelgesinin çıkışı BRIDGE LIVE aracılığıyla H.265’e çevrilerek, gözden geçirme sırasında kurgu uzmanıyla telefonla haberleşmekte olan yapımcının izleme odasındaki akıllı televizyona aktarılıyor. Kesintisiz görüntü akışını destekleyen bir akıllı televizyon kullanılması, görüntü akışının çok az kurulum ayarıyla yüksek kalitede izlenmesini de sağlıyor. Hareketsiz resmin önemli olduğu uygulamalar için BRIDGE LIVE’ın sunabildiği opsiyonel JPEG 2000 desteği SRT ve şifreleme kombinasyonu kullanılarak, güvenli bir protokolle, yüksek kaliteli iletim yapılabiliyor. Her şeyden iyisi, aynı kaynaktan gerçek zamanda birden fazla yere ve hizmete görüntü gönderilebiliyor. 


AJA çözümleri hakkında ayrıntılı ilgi için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.

ETİKETLER
En Çok Okunanlar
Dergi