Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Scruff Of The Neck TV Canlı Müzik Performanslarını İnternet Üzerinden Blackmagic Design İle Yayınlıyor
Scruff Of The Neck TV Canlı Müzik Performanslarını İnternet Üzerinden Blackmagic Design İle Yayınlıyor
21.06.2021 11:24

Blackmagic Design, Twitch ile yaptıkları bir resmi ortaklık kapsamında bağımsız müzik şirketi Scruff of the Neck’in, çok kameralı bir kurulumun parçası olan ATEM Mini Extreme ve Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K’yı kullanarak canlı yayın yaptığını duyurdu.

İngiltere’de bulunan Scruff of the Neck TV, yeni müzikleri tanıtan bir platformdur. Abbie McCarthy (BBC Radio) ve Jack Wood (Radio X) tarafından sunulan canlı gösterilerin her biri, üçer saatlik internet yayınıdır ve grup röportajları ile canlı performansları kapsar.

Şimdiye kadar dört buçuk milyon kez görüntülenen, 90 saatin üzerinde içerik üretildi. Kanalda öne çıkan müzik gurupları arasında; “Yonaka”, “The Slow Readers Club”, “Bad Boy Chiller Crew”, “Lottery Winners” ve “Larkins” bulunuyor.

Yüksek kaliteli, erişimi ücretsiz olan canlı performanslar ve programlar sunarak, sanatçıların hayranlarıyla tekrar buluşmalarını sağlayacak yeni fırsatlar yaratabildiğimiz için heyecanlıyız,” diyen Scruff of the Neck’in canlı yayın sorumlusu Chris Brearley, sözlerine şöyle devam etti: “Bir konser deneyimi yaşamak ve sanatçılarla diyaloğun bir parçası olmak isteyen insanlar için online bir topluluk oluştururken, yeni müziklerin keşfedileceği bir kanal oluşturmayı umuyoruz.

Brearley’e göre çok yönlülük ve kullanım kolaylığı, bu girişimin işe yaraması için en önemli unsurlardı. “Her bir gösteri için dört ile altı arası kamera sinyali ve ilave kaynaklardan alınan VT içeriği ile çalışıyoruz. Program formatını geliştirmemize olanak tanıyan en önemli şey, ATEM Mini’nin kullanım kolaylığı oldu.

Aynı zamanda kanal; Pocket Cinema Camera 6K, URSA Mini Pro 4.6K G2 ve Micro Studio Camera 4K’nın dahil olduğu, farklı Blackmagic Design kameralarını kullanıyor. ATEM Mini Extreme’nin çoklu görüntü çıkışı bir SmartView 4K’da görüntülenirken, SDI kameralar ve ATEM donanımı arasında köprü olması için de bir dizi Blackmagic Micro Converter kullanıldı.

İzleyicilerin kendilerini bir parçası gibi hissedebilecekleri, gerçek bir canlı konsere olabildiğince yaklaşmayı hedefleyen, yüksek değere sahip prodüksiyonlar yaratıyoruz,” diyen Brearley, sözlerine şöyle devam etti: “Bizi performansın içine sokması ve yayına hareket katması için kullandığımız iki hareketli kameramız var ve izleyiciye daha fazla görüş açısı vermek için setin etrafına yerleştirilmiş bir dizi sabit kamera kullanıyoruz.

Stüdyonun internetten canlı yayın yapma kabiliyetini tesis etmekteki en büyük zorluk, Covid kurallarına bağlı kalarak çalışmak oldu. Bu, odadaki insan sayısını sınırlandırmak üzere daha küçük bir yapım ekibiyle çalışmayı gerektiriyordu.

Neyse ki kullandığımız donanımın işlevselliği ve kapasitesi, bunu beklediğimizden daha kolay hale getirdi. Devlet yönetmeliklerine uyarak ve kaliteden ödün vermeden haftalık yayınlarımızı güvenli bir şekilde sunma imkanımız oldu.

Başlamasına salgın neden olmasına rağmen Brearley, konserlerin yeniden başlamasının bu yayın şeklini gereksiz hale getireceğini düşünmüyor. “Bu program formatını gösteri merkezlerine taşıyarak, gelişmek ve gerçek canlı gösterilerin geri dönüşünün ötesinde, bu gösteriye bir gaye kazandırmak istiyoruz,” diyen Brearley, sözlerini şöyle tamamladı: “ATEM Mini Extreme ISO’da, ilerlemeye ve gelişmeye devam etmemizi sağlayacak, keşfedilmemiş büyük bir potansiyel var.” 

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.