Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Hulu’nun Orijinal Dizisi Iki Wo Hisomete’nin Çekimleri Ursa Mini Pro 4.6K G2 ile Post Prodüksiyonu da DaVinci Resolve Studio ile Tamamlandı
Hulu’nun Orijinal Dizisi Iki Wo Hisomete’nin Çekimleri Ursa Mini Pro 4.6K G2 ile Post Prodüksiyonu da DaVinci Resolve Studio ile Tamamlandı
25.06.2021 11:31

Blackmagic Design, bir Hulu orijinal dizisi olan “Iki wo Hisomete”nin çekimlerinin Blackmagic URSA Mini Pro 4.6K G2 ile yapıldığını duyurdu. Dizinin renk düzeltme işlemleri için DaVinci Resolve Studio ile birlikte Speed Editor ve Editing Keyboard ürünleri kullanılarak, kurgusu ve dünya çapında nihai dağıtımı için hazırlıklar yapıldı.

“Iki wo Hisomete” sekiz bölümden oluşmakta, ödüllü Ryutaro Nakagawa tarafından yönetilmekte ve oyuncu kadrosunda Japonya’nın önde gelen aktörlerine yer vermektedir. Hulu’nun, hayat dolu seçmelerden oluşturduğu bu drama dizisi, 23 Nisan’dan bu yana yayınlanmakta ve 2020 yılındaki Covid-19 dönemi boyunca Japonya’nın Tamagawa Nehrinin yakınlarında yaşayan insanların hayatını ve ilişkilerini konu almaktadır.

Çekimleri ve post prodüksiyon çalışmaları Japonya’nın Covid karantinası esnasında yapılan dizide, ana kamera olarak Blackmagic URSA Mini Pro G2 kameralar kullanıldı. Dizinin görüntü yönetmeni Senzo Ueno şunları anlattı: “Çoğunlukla sadece bir kamera ve bazen de ek bir URSA Mini Pro 4.6K G2 kullandım. G2’yi seçmemin nedeni, geniş bir pozlama aralığının olmasıydı. Bu dizi son derece sessiz bir hikaye, bu yüzden kamera hareketini asgari seviyede tuttum ve mümkün olduğunca doğal ışık kullandım.

Kurgu, Interceptor Inc.’ten Genta Tamaki tarafından DaVinci Resolve Studio ile tamamlandı. “Stüdyo ile evim arasında VPN ile bağlantı kuruyorum ve stüdyodaki veri tabanı sunucusuna, evimden doğrudan erişebiliyorum. Yalnız çalıştığımda, M1 işlemcili MacBook Pro bilgisayarım ve DaVinci Resolve Speed Editor ile evde kurgu yaptım. Yönetmenin de katıldığı kurgu seansında stüdyoda kurgu yaparken, basit bir iş akışı kullandım. Evde üzerinde çalıştığım aynı projeyi açtım ve DaVinci Resolve Editor Keyboard’u kullanarak, kurgulamaya devam ettim,” diyen Tamaki, sözlerine şöyle devam etti:

Zaman kodunun senkronize olduğu durumlarda, DaVinci Resolve anında videonuzu ve sesi senkronize etmenizi sağlıyor. Prodüksiyon ekibinden, sahne ve tekrar numarası gibi meta verileri sese gömmelerini rica ettim. Video ve ses dosyaları elime geçtikten sonra, DaVinci Resolve’nin Media sayfasında video ve sesi senkronize ettim. Ardından, sese gömülü olan metaveriler videoya da bağlandı, böylece kurgu işlemleri tek bir butonu tıklayarak tamamlandı. Kurguya hemen başlayabildiğim için çok pratikti ve post prodüksiyon maliyetini de düşürdü. DaVinci bu açıdan, doğrusal olmayan başka düzenleme sistemlerinden daha güçlü.

SPOON Inc. firmasından yapımcı Dai Sano şunları açıkladı: “Çevrim dışı işlemlerden son çıktıya kadar, post prodüksiyon süreci genelde DaVinci Resolve Studio ile yapıldı. Tamaki kurguyu tamamladıktan sonra, çekimlerin renk derecelendirmesini, post prodüksiyon stüdyosu IMAGICA’da yaptık. İş akışı sorunsuzdu ve post prodüksiyon sürecinin tamamında DaVinci’yi kullandığımız için kurguya geçiş yapmamız çok kolaydı. Örneğin, kurgu tamamlandıktan sonra fazladan bazı çekimler almamız gerekti. Renk uzmanımız bir renk derecelendirme seansı esnasında ekstra çekimleri kolayca kurgulayabildi, bu da işimizi çok hızlandırdı.

Temel post prodüksiyon aracı olarak DaVinci Resolve Studio’yu kullanmak, çevrim içi ve son çıktı işlemleri için onlara bir miktar güvenirlik de sağladı. Tamaki şunları ekledi: “Bazı çekimlerin sahnelerin bazılarında etkili olup olmadığını değerlendirmek açısından, kurguyu Resolve’de yapmak faydalıydı. Eksik olan bir çekim planı vardı, bu yüzden, karanlık bir oda sahnesinde, yüzü parlak ışık ile aydınlatılmış bir aktörün olduğu başka bir plan kullanmak zorunda kaldım. Bir kurgulama seansı esnasında stüdyomda, DaVinci Resolve Advanced Panel’i kullanarak DaVinci Resolve ile çekim için bir test derecelendirmesi yaptım. Başka bir NLE kullanmış olsaydım aynı sonucu alacağımdan bu kadar emin olamazdım, ancak DaVinci Resolve’yi hem çevrim dışı işlemler hem de renk derecelendirme için kullandığımızdan, asıl renk derecelendirme seansında daha iyi sonuçlar elde edebilmemiz için kaba renk derecelendirmelerin bile çekimlerin renkleriyle makul seviyelerde eşleştiğinden emin olabiliyordum.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.