Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Belçikalı Telekom Devi Proximus Allen & Heath ile Değişiyor
Belçikalı Telekom Devi Proximus Allen & Heath ile Değişiyor
26.07.2021 09:44

Belçika’nın en büyük telekomünikasyon sağlayıcısı, Brüksel’deki genel merkezinde yürüttüğü geniş kapsamlı ses teknolojisi yenileme projesinde Avantis ve DT ses genişleticileri (expander) tercih etti. 

Gelecek planlarıyla bütünleşik üst düzey sunumlar, basın konferansları ve canlı internet görüntü akışları sağlayabilen Belçikalı telekom devi Proximus, konser ve konferans salonunun eski miks sistemini, hedeflerini karşılayacak biçimde yenileme gereksinimini tespit etti.

Brüksel’deki profesyonel ses çözümleri dağıtıcısı XLR, hem olay çekim yerlerinde hem de OB tırlardan çok sayıda ses kaynağını kolayca yönetebilecek, güçlü ve güvenilir bir sistem belirlemekle görevlendirildi. Bu kriteri aklından çıkarmayan XLR ekibi, Avantis, 96 KHz FPGA çekirdekli, 64 kanallı, 42 veri hatlı bir mikser ve geniş kapsamlı giriş/çıkış seçenekleriyle bir sistem tasarladı. 

Mikser üzerinde bir çift 128 kanallı dijital I/O portu olmak üzere, binanın Dante ağının içerisine bütünleştirme sağlamak için ilk port olarak bir Dante I/O kartı tercih edildi. Bu sayede XLR ile Proximus, Allen & Heath’ın Dante opsiyonları içeren Everything I/O uzak ses genişleticiler ekosistemine bağlandı. 

Kablosuz mikrofonlarla, kürsü mikrofonlarıyla, analog ses kaynaklarıyla ara bağlantı için, ana kabine bir çift Cisco Catalyst anahtar yoluyla bağlanan iki adet DT168 Dante ses genişletici kuruldu. Ayrıca zemin giriş-çıkışları için bir sahne zemini cebine DT164-W Dante ses genişletici; basın giriş-çıkışları içinse salonun arka tarafına başka bir DT164-W kuruldu. Tüm görüntü kaynaklarının ses akışları, Analog Way Aquilon ekran yönetim sisteminden yararlanılarak Dante yoluyla sisteme aktarıldı. 

OB dış yayın tırlarına bağlantıyı kolaylaştırmak amacıyla ikinci I/O portu için 128 kanallı bir SuperMADI kartı seçildi ve maksimum esneklik için hem BNC hem de SFP bağlantısı da sunuluyor.

Proximus’un AV uzmanları ekibi daha önce Avantis kullanmamış olmalarına rağmen karmaşık yönlendirme gereksinimlerini karşılamak için 42 adet yapılandırılabilen miks veri yolundan yararlanarak geniş kapsamlı bir yönlendirme sistemini hızla kurabildiler. İşler öylesine pürüzsüz gitti ki, bütün sistem paketlerinden çıkarılmalarından itibaren 3 günden kısa bir sürede programlandı ve kullanıma hazır hale getirildi.

Proximus Başmühendisi ve Görsel-İşitsel Proje Müdürü Marc Bauwens şunları söyledi: “Allen & Heath Avantis ve beraberindeki genişleticiler, miks sistemlerimizi ve konser salonlarımızı yükseltme projemiz için ideal seçenekler. Çok iyi ses kalitesi sunan çözüm, tüm değişkenlerin kolayca çağrıldığı kolay kullanımlı bir arayüze, yüksek genişletme kapasitesine, özel konsol düzenlerine sahip ve bütün bunları hızlı bir iş akışı içerisinde sunuyor. Allen & Heath ile yerel dağıtıcımız, tüm kurulum ve bütünleştirme süreci boyunca bize çok iyi yardımcı oldular.

Allen & Heath ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 274 69 10 numaralı telefondan Mavi İletişim’i arayabilirsiniz.