Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Albatros Filmi ARRI ALEXA Mini LF, Signature Prime ve SkyPanel’lerle Çekildi
Albatros Filmi ARRI ALEXA Mini LF, Signature Prime ve SkyPanel’lerle Çekildi
26.07.2021 09:55

Sert hava koşullarına, çeşitli iç ve dış kurulumlarına rağmen, Görüntü Yönetmeni Julien Hirsch en son projelerinden birinde kendi deyimiyle “ALEXA Mini LF kameranın esnekliğini ve kolaylığını keşfedebildi”. Hirsch’in ALEXA Mini LF kamera ile ARRI Signature Prime lensler kombinasyonunun yanı sıra ARRI SkyPanel ışıklar ve ARRIRAW kayıt formatını tercih ettiği Fransız filmi Albatros (Drift Away), Xavier Beauvois’nin yönetmenliğinde, Normandiya’nın ünlü kıyı kasabası Etretat’ta çekildi. 

“Drift Away” Normandiya’nın ünlü kıyı kasabası Etretat’ta çekildi. 

Julien Hirsch filmle ilgili deneyimlerini aktardı: “İlk fark ettiğim şey, ALEXA Mini LF kameranın renkleri klasik ALEXA Mini’den daha iyi ayırmasıydı. Gökyüzünün renklerinde bu belli oluyordu. Ama özellikle tungsten ile aydınlatılan iç mekân kurulumlarında bu çok belirgindi; bu ışıklar altın gibi ve onlarla çalışmayı gerçekten seviyorum. Bazen orijinal ALEXA Mini’nin cilt üzerinde düz noktalar oluşturma eğiliminde olduğunu fark ettim. Bunları ALEXA Mini LF ile görmüyorum. Ayrıca çok geniş çekimlerde görüntü daha keskin oldu. Bu özellik önemliydi, çünkü Xavier geniş çekimleri seviyor. Onun için orta genişlikte bir çekim dar bile. Tüm çekim boyunca dört veya beşten fazla yakın çekim yaptığımı sanmıyorum. Son olarak, ALEXA Mini LF kameranın geniş formatı, sıkışık yerlerdeki kurulumlarda bana çok yardımcı oldu.

Yuvarlak ARRI Signature Prime lenslerle 2.39:1 formatında çekim yaptık. Fakat filmdeki ana setlerden ikisi (Etretat polis karakolu ve polis kulübeleri) çok dardı. Bu koşullar altında ALEXA Mini LF kameranın geniş sensörü, 29mm’nin altına inmeden geniş çekimler yapmama imkân verdi. Bu geniş formatlı sensörlere özgü bir imkân; aynı odak uzunluğu ve mesafesiyle, normal bir sensörden daha geniş çekim yapabiliyorum.

Filmdeki zorluk, kışın çektiğimiz için günde sadece 4-5 saat gün ışığına sahip olmamdı. Kendimi buna göre organize ettim. Gündüzleri iç mekânlar için sistematik olarak setlerin dışına yerleştirdiğim ARRI SkyPanel ışıkları kullandım. Bu şekilde gün boyunca ışıkların güçlerini ve renklerini değiştirebildim. Dış mekânlar için çok az ışık ekledim. Her şeyden önemlisi Xavier doğal kurulumlarda çekim yapmayı seviyor ve çoğunlukla yönetmenliğinde bunu uyguluyor. Ayrıca setlerin birbirlerine yakınlığı bize kolaylık sağladı.

DP Julian Hirsch (solda) Albatros filmi için ALEXA Mini kamera, ARRI Signature Prime lensler ve SkyPanel ışıkları seçti.

ARRIRAW formatında çekim yaptık. Fakat kamera yepyeni olduğu için sınırlı sayıda kartım vardı. Bu nedenle sadece sensörün kapsadığı alanla kayıt yapmaya karar verdim. Bu bize neredeyse iki kat kart kayıt kapasitesi sağladı. Filmin %90’ını bu şekilde yaptım ve çok iyi işe yaradı. Sadece tekne sahneleri tam kare çekildi. Denizin koşulları oldukça kötüydü, bu nedenle post prodüksiyonda fazlalık payını kullanarak kadrajı düzeltebilmek istedim. Asistanlarım yedekleri kayıpsız HDE (Codex) sıkıştırma formatında yaptıkları için yedekler hafif ve hızlı oldular. M141 günlük ham çekimleri açtı ve orijinal ARRIRAW kayıtları geri getirdi. Bu iş akışını ilk olarak kullandım ve çok iyi performans elde ettim.

Bazı gece sahnelerinde 1600-2000 ASA kullandım. Bunu yapay ay ışığı ile birkaç tungsten ışık noktasının karışımını kullandığım bir çiftlikteki gece sahnesinde de yaptım. Bu filmde çok sert kış gökyüzü koşullarıyla iç mekânlarda ve açık havada mümkün olan tüm ışık atmosferlerini elde ettim. Gündüz ve geceleri çok miktarda otomobil ve tekne çekimi de yaptık. Burada daha önce ALEXA Mini ile yaşadığım esnekliği ve kolaylığı buldum. Tanıdık bir zeminde çalıştım. Aslında ALEXA Mini LF, ALEXA Mini kameranın daha ayrıntılı görüntü ve sıra dışı bir vizörle geliştirilmiş bir modeli gibi.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.