Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Riedel, 2021 Eurovision Şarkı Yarışmasında Sağladığı İletişim ve Sinyal Dağıtım Çözümlerini Genişletti
Riedel, 2021 Eurovision Şarkı Yarışmasında Sağladığı İletişim ve Sinyal Dağıtım Çözümlerini Genişletti
26.07.2021 10:05

Riedel Communications 65. Eurovision Şarkı Yarışmasına (ESC) 15. kez gelişmiş interkom ve sinyal dağıtım teknolojileri ile etkinlik yerinde mühendislik desteği sağladı. Rotterdam Ahoy’da sahnelenen bu yılki yarışmanın yayınında ESC’nin ilk kullandığı yeni Riedel çözümleri arasında serinin en üst ürünü Artist-1024 dijital matris interkom düğümü ile yeni MediorNet IP sinyal işleme çözümlerinden SFP modülleri vardı. 

2020 yılındaki salgın yüzünden iptalin ardından 2021 Eurovision Şarkı Yarışması 183 milyon izleyiciyi ekran başına getirdi ve büyük finali canlı izleyenlerin oranı 2019 yılına göre %4 arttı. Riedel’in sağladığı eksiksiz çözümde sadece interkom ve sinyal dağıtımı değil, aynı zamanda personel, yayıncılar ve katılan basın mensupları için akreditasyon, erişim denetimi, yorum sistemleri ve geniş kapsamlı bir IT altyapısı da vardı.

Radyo haberleşmelerini yönetmek, Ahoy Arena’nın içerisindeki görüntüleri yönetmek, yayın ile yapım için görsel-işitsel sinyalleri sağlamanın yanı sıra, Riedel yorumcu kabinlerini donattı ve EBU yayınını kendine göre düzenleyen ülkelerin her birindeki master kontrol odasıyla iletişimi yönetti. Riedel ayrıca akreditasyon ve erişim denetimi noktalarında tüm teknik ekip üyelerini korumak ve bulaşma riskini en aza indirmek için çeşitli COVID-19 önleyici tedbirler aldı.

Bu yıl Eurovision Şarkı Yarışmasının yapımında 130 görüntü sinyaliyle birlikte 24 adet kamera, 140 interkom paneli, 75 mikrofon, 5 mobil yapım-yayın ünitesi, bir teknik operasyonlar merkezi, 3 adet destek aracı ve 60 EVS kanalı kullanıldı. 40 farklı ülkeden gelen bağlantılarla, tüm Avrupa, Avustralya ve ABD’de izlenebilen bir sinyali şekillendirmeye yönelik bir kurulum tasarlandı.

Riedel Artist-1024 interkom düğümü mümkün olan en yüksek interkom port yoğunluğunu ve eksiksiz AES67 uygunluğunu sağladı. Bu önemliydi, çünkü bu yılki Eurovision Şarkı Yarışmasının yapımı, bir AES67 ses ağı kullanan ilk yarışmaydı. IP tabanlı sinyal taşıma mekanizması, Riedel’in MediorNet MuoN SFP ağ geçidi ve sinyal işleme aygıtları ile MediorNet FusioN bağımsız çalışan I/O ve sinyal işleme aygıtları üzerinde çalışan 60 düğümlü MediorNet MicroN ağını tamamladı. 

Ahoy’da MuoN modülleri Riedel’in SMPTE ST-2110 uyumlu MADI çift yönlü ağ geçidi uygulaması ile yapılandırılarak, yorumlar için MADI sinyallerinin IP’ye kapsüllenmesi ve açılması sağlandı. FusioN aygıtları 16 görüntülü Riedel SMPTE ST-2110 çoklu görüntüleyici rolü oynadılar ve Eurovision Şarkı Yarışmasının yorum denetim odasının içerisinde görüntü dağıtımı sağladılar. 

Diğer önemli Riedel ürünleri olan 1200 ve 2300 Series SmartPanel kullanıcı arayüzlerine, ana amaçları olan interkom panellerinin yanı sıra ek işlevler de sağlamak için yazılım uygulamaları yüklendi. MediorNet Control App kurulan 2300 Series SmartPanel’ler, kullanıcılara yüksek çözünürlüklü, çoklu dokunmatik renkli ekranlar ve sezgisel dokunmatik kullanıcı arayüzünü (UI) kullanarak ses ve görüntü sinyalleri üzerinde esnek yönlendirme ve denetim imkânı sundu. Yapımda ayrıca 64 adet Riedel Bolero kablosuz interkom kemer paketi kullanıldı.

Riedel ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.