Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > CBS Dizisi All Rise’ın İkinci Sezonu Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K ile Çekildi
CBS Dizisi All Rise’ın İkinci Sezonu Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K ile Çekildi
27.07.2021 11:16

Blackmagic Design, CBS’in hukuk temalı sevilen dizisi “All Rise”nin ikinci sezonunun, çok sayıda Pocket Cinema Camera 6K ile çekilerek güvenlik tedbirlerinin pandemi boyunca sürdürüldüğünü açıkladı.

Ağustos 2020’de dizinin ikinci sezonu için hazırlıkların başlamasıyla, görüntü yönetmenleri David Harp ve Amanda Treyz benzersiz bir talimat ile karşılaştılar. Pandeminin yoğun olduğu bir dönemdi ve oyuncular ile ekibin, uzun saatler boyunca birbiriyle yakın mesafede çalıştığı bir sette dizi çekme fikri, bir seçenek değildi.

Böyle olunca, baş yapımcı Michael Robin, Harp’a çok sayıda Blackmagic Pocket Cinema Camera kullanmasını önerdi. Harp’ın bu kameralarla deneyimi azdı fakat, elde ettikleri görüntünün kalitesini her zaman beğenmişti ve yeni bir yöntemi benimsemenin vaktinin geldiğini biliyordu. Harp şunları açıkladı: “Oyuncu kadrosunu ve ekibi gruplara bölmemizi sağlayan ve aramızdaki teması en aza indiren bir sistem geliştirmemiz gerekiyordu.” “Bunu yapmak için üç veya dört kameralı bir kurulumdan, 27 kameralı bir kuruluma geçtik ve hepsinde Pocket 6K kullandık.

Los Angeles’ta geçen bir mahkeme draması olan “All Rise”, sorunlu bir hukuk sürecinin ortasında halk için adaleti sağlamak üzere nezaretçi, katip ve polislerle çalışan hakim, savcı ve kamu avukatlarının kaotik, iyimser ve bazen saçmalıkla dolu hayatlarını ele alıyor. İlk sezonu geleneksel yöntemlerle çekilen dizinin ikinci sezonunun yapımı çok farklıydı ve zorlu bir dönemin içinde olunmasına rağmen, dizinin görünümünün aynı kalitede muhafaza edilmesi çok önemliydi. Güvenli bir şekilde çalışmaya devam edilmesi önemliydi ve hem ekip hem de kadro, yeni kurallara hızlıca uyum sağladı. “Çoğu kişinin evlerinden çıkamadıkları bir dönemde işe gitmek, gerçek üstü bir duyguydu,” diye ifade etti Treyz.

Çözüm, Pocket Cinema Camera 6K kameraları; çeşitli uzaktan kumandalı robot kafalara, Ronin 2 düzeneklerine, uzaktan kumandalı kaydırıcılara veya Steadicam’a takmaktı. Geriye kalan yaklaşık 13 kamera, farklı konumlara sabitlenmişti. “Pocket 6K’ların fiyatı o kadar uygundu ki çok sayıda alabildik,” diyen Treyz, şöyle devam etti: “Aynı anda geniş ve yakın çekimler alabildik.

Set, tripod üzerindeki kameralarla doluydu ve hiç birinde kameraman yoktu. Harp, şunları ekledi: “Yani, gerekli olduğunu düşündüğümüz tüm açılar görüntülendi, bunu genelde iki ayrı kurulumla elde ettik.

Kameranın, yüksek bir çözünürlükte çekmemizi sağlayan ek özelliği de çok yararlıydı ve post prodüksiyonda yapımcılara esneklik sundu. “6K çekim yapabilmek bize birçok seçenek sundu,” diyen Treyz, şöyle devam etti: “Orta mesafeli bir yakın çekim alabilir ve yönetmenin yakın bir çekim istemesi durumunda, kurgu uzmanı istenilen çerçevelemeyi yapabilirdi.” Harp için, görüntünün kalitesi de aynı ölçüde memnun ediciydi. “Bizim için güzel olan bir sürpriz, 6K kameraların sunabildiği görüntülerdi. Küçük bir kamera gördüğünüzde, geleneksel bir sinema kamerasının genel görüntü kalitesine sahip olmayacağını varsayıyorsunuz. Fakat böyle düşünmek yanlış. Pocket 6K’dan alınan görüntüler olağanüstü nitelikte, harika renklere ve canlılığa sahip. Bu sezon elde ettiğimiz görüntülerden çok memnun kaldım.

Kullanılan düzenek sayesinde ekip ile birlikte sette bulunması gereken kişiler sadece şaryo ve Steadicam operatörleriydi. Yönetmen, görüntü yönetmeni ve kamera asistanları, gerektiğinde müdahale edebildiler, böylece titizlikle Covid testlerini yaptırmış olsalar bile ekip ve kadronun zorunlu olarak bir araya getirilme riski azaltıldı. Setteki ışıklandırma ve aydınlatma işlerinin neredeyse hepsi, tavana sabitlenmiş düzenekler sayesinde yapıldı, böylece hiçbir ekipman kadraja girmedi ve 360 derece açı sağlandı. Normalden çok farklı bir ortam olsa da ekip hızlı bir şekilde adapte oldu. Harp şunları ifade etti: “Bu durumu ekip kabullenmişti.” “Covid’in varlığı, eski yöntemlerin hepsini devre dışı bıraktı, dolayısıyla yeni yöntemlerin geliştirilmesine herkes katkıda bulundu. Bu sürece adapte olma ve başarılı hale getirme becerilerinden dolayı ekibin tamamıyla gurur duyuyorum.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.