Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Avrupa’nın En Büyük Ücretsiz Konserinde Allen & Heath Teknolojisi
Avrupa’nın En Büyük Ücretsiz Konserinde Allen & Heath Teknolojisi
24.07.2021 15:04

Avrupa’nın en büyük ücretsiz müzik etkinliği olan Primo Maggio, beş yüz binden fazla kişiyi bir gün ve gece boyunca canlı müzik dinlemek için İtalya’nın başkenti Roma’nın caddelerine çekiyor. 

Covid kısıtlamaları devam ederken 2021 etkinliği Auditorium Parco della Musica’daki açık hava amfi tiyatrosu Cavea’da gerçekleştirildi. İtalya’nın ulusal televizyon ve radyosunda yayınlanan konserleri, sadece 500 kişi sosyal mesafeli olarak yerinde izledi.

Roma’daki kiralama firması ABC etkinliğin yapımını üstlendi ve etkinliğin yüksek taleplerini karşılamak için önceki yıllarda olduğu gibi İtalyan A&H bayii Exhibo’nun yanı sıra dLive kirala çözüm ortakları Mod/Rooster, Arcadia Digital ve Suono e Luci ile birlikte çalıştı. 

Mekândaki değişim, deneyimli ekibe yeni zorluklar getirdi. Exhibo Profesyonel Ses Müdürü Roberto Marchesi şunları söyledi: “Önceki dört Primo Maggio konseri üzerinde çalıştık, ama bu iki sahne ile yayın sistemi arasında aktif bölmeler (split) kullanmanın mümkün olmadığı ilk etkinlikti. Bu yıl bölmeler için tamamen dLive’ın ara bağlantı (tie-line) işlevinden yararlandık. Her MixRack fiberACE veya gigaACE yoluyla bağlandı ve her sahnedeki 96 giriş ile 24 iletişim kanalı, dLive’ın ara bağlantılarıyla dijital olarak bölündü.

TV ve radyo için yayın miks işleri, her ikisi de dijital bölmeler için Dante ve gigaACE kartları takılı DM64 MixRack’a bağlı bir çift dLive S7000 Surface tarafından yürütüldü. Yayın mühendisleri Roberto Rosu ile Arturo Pellegrini, S700’lerdeki kanal şeritlerini tüketmeden iletişim kanallarının kolay denetimi için IP-8 uzaktan kumandalardan da yararlandılar. 

Cavea’daki FOH (izleyici alanı) sesi için iki adet dLive S5000 Surface, her ikisine de Dante ve gigaACE kartlar takılı iki adet DM48 MixRack ile birleştirilerek, bölmelerden diğer sistemlerin de yararlanması sağlandı.  FOH mühendisleri Simone Squillario ile Gianmario Lussana FOH işleri için dLive’ın tercih edilmesinden memnun kaldılar. 

Monitör tarafında her ikisi de sahnedeki Dante, gigaACE ve fibreACE takılı DM64 MixRack’a bağlı diğer iki dLive S7000 Surface kullanıldı. Ek I/O için dört DX32 ile dört DX168 ses genişleticiyle yerel iletişim seviyeleri için bir çift IP-8 denetleyici kullanıldı. 

Etkinliğin yoğun iletişim gereksinimlerinin yönetildiği bir Avantis mikser, sahnedeki sunucuların ve harici görüntü sinyallerinin mikslenmelerinde de kullanıldı. Mikserin yanı sıra MON konumunda bir dLive C2500 ile bir DM32’yi de İletişim Mühendisi Luca Marini yönetti. Ayrıca ses yönetim sisteminin FOH sinyallerini ve Avatis ile dLive iletişim sistemlerinden gelen sinyallerin dağıtımını yürütmek için de bir AHM-64 matris mikser kullanıldı.

Allen & Heath ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 274 69 10 numaralı telefondan Mavi İletişim’i arayabilirsiniz.