Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Blackmagic Design Yeni Blackmagic Studio Camera’ları Duyurdu
Blackmagic Design Yeni Blackmagic Studio Camera’ları Duyurdu
23.09.2021 13:05

Blackmagic Design bugün, Blackmagic Studio Camera’ların canlı yapım için yeni bir serisini duyurdu. Yeni, kompakt ve bağımsız tasarımı, sette kurulumu hızlı ve profesyonel özelliklere sahip kameralara ihtiyacı olan canlı yapım müşterilerinin daha geniş bir kesimine yararlı olacaktır. Yeni Blackmagic Studio Camera’lar, karbon fiberle güçlendirilmiş polikarbon gövde ve entegre edilmiş, büyük 7” vizör gibi tasarım özelliklerine sahiptir ve çok hafiftirler, bu yüzden taşıması ve kurulumları, geleneksel stüdyo kameralarından daha kolaydır.

Blackmagic Studio Camera’lar, büyük stüdyo kameralarıyla aynı özelliklere, kompakt ve portatif bir tasarımda sahiptir. Dijital film kamerasının dinamik aralığı ve renk bilimi ile, bu kameralar çok zor ışık koşullarının üstesinden gelir ve sinematik görüntüler sağlar. Sensörü, 25.600’e varan ISO’ya sahiptir, yani loş ışıklı mekanlarda bile harika görüntüler alabilirsiniz. Gelişmiş özellikleri arasında talkback, tally, kamera kontrolü, dahili renk düzeltici, USB disklere Blackmagic RAW kayıt ve fazlası var.

Her ne kadar canlı yapım için tasarlanmış olsa da Blackmagic Studio Camera bir canlı switcher ile kullanılmakla sınırlı değildir. Çünkü, USB disklere Blackmagic RAW kayıt yapar, yani bir tripod kullanılan her çekimde kullanılabilir. Büyük 7 inçlik vizörüyle; sohbet programları, televizyon yapımı, haber yayınları, spor, eğitim, konferans sunumları ve hatta düğünler için idealdir. Yan tutamakları olan büyük parlak ekranı, dokunmatik ekranı ve fiziksel kontrolleri, çekimlerin takibini kolaylaştırır ve uzun süreli kullanımlarda rahattır.

Büyük yayın kuruluşları, taşımaya uygun olmayan çok büyük ve pahalı stüdyo kameraları kullanırlar. Küçük bir tasarımda yenilikçi teknoloji içeren hafif, karbon fiber destekli polikarbon bir gövdeye sahiptir. Kamera, canlı yapım için tasarlandığından, 7 inçlik vizörle çekimlerin takibi ve kadrajlaması kolaydır. Dokunmatik ekranı, kamera ayarları için menülere sahiptir ve parlaklık, kontrast ve odak boyama için düğmeleri vardır. Üstelik, hızlı kurulum için montaj plakalı bir tripod bağlantısı dahil edildi.

Blackmagic Studio Camera, -12dB’den (100 ISO) +36dB’ye (25,600 ISO) kadar kazanç değerini destekler, görüntülerdeki gren ve gürültüyü azaltmak için optimize edilmiştir ve sensörün dinamik aralığının tamamını korur. Kazanç; kameradan veya SDI ya da Ethernet kamera kontrol kullanılarak bir switcher’den uzaktan ayarlanabilir.

Blackmagic 5. nesil renk bilimiyle harika 4K sensörün birleşimi, dijital film kameralarında kullanılan görüntüleme teknolojisinin aynısını sunar. Renk düzeltici, switcher’den bile kontrol edilebilir. 

7” yüksek çözünürlüklü büyük ekranı, kamera ile çalışma şeklini değiştirecek, çünkü görüntüleri kadrajlamayı kolaylaştırır. 

Tüketici kameraların aksine Blackmagic Studio Camera 4K Pro, talkback içeren SDI bağlantılara sahip olduğundan, canlı etkinlikler esnasında, switcher operatörü kamera operatörleriyle iletişim kurabilir. 

Blackmagic Studio Camera, harici disklere kayıt yapmaya ya da geniş çeşitlilikteki aksesuarları bağlamaya imkan veren, yüksek hızlı bir USB-C genişletme portuna sahiptir. 

H.264 gibi dosya formatları aşırı sıkıştırıldığından, gürültü ve bozulmalar ekleyerek sensör detaylarının kaybolmasına neden olurlar. Blackmagic RAW bunu çözer ve post iş akışı boyunca, inanılmaz detaylı ve zengin renkli, büyüleyici görüntüler verir. 

Blackmagic Studio Camera’ların, yerleşik mikrofonları vardır, yani ses, tasarıma dahil edilmiştir ve kurulumu çok hızlandırır. Üstelik, yerleşik mikrofonlar sarsıntıya ve rüzgara karşı dirençlidir; yani zorlu koşullarda bile çok iyi ses alınır. Video kamera mikrofonlarını bağlamak için 3,5 mm ses girişine ilaveten 3,5 mm kulaklık jakı da vardır.

Blackmagic Design CEO’su Grant Petty, şunları açıkladı: “Bu yeni stüdyo kameralar, orijinal Blackmagic Studio Camera’lara ilişkin edindiğimiz bilgi ve müşteri geri bildirimlerinden yararlanılarak geliştirildi. Bu yeni modeller, ileriye doğru büyük bir adımdır ve giriş düzeyi değil de üst düzey kamera olarak tasarlanmışlardır. Bağımsız ve küçük olabilirler, ama dahili 10G Ethernet, düşük ışık performansı ve profesyonel vizör tasarımı gibi özellikleri, onları üst düzey işler için üst düzey kameralar haline getirir.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.