Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > PLAZAMEDIA, Deutsche Telekom İçin UEFA EURO 2020 Yapımını Riedel Medya Altyapısıyla Gerçekleştirdi
PLAZAMEDIA, Deutsche Telekom İçin UEFA EURO 2020 Yapımını Riedel Medya Altyapısıyla Gerçekleştirdi
23.09.2021 13:25

Geniş bir Riedel medya omurgasından yararlanan PLAZAMEDIA GmbH, Deutsche Telekom’un MagentaTV kanalında canlı UHD yayını için 51 tane UEFA EURO 2020 maçının tamamının yapımını başarıyla gerçekleştirdi. PLAZAMEDIA yapım tesislerinde sinyallerin yönetimini ve işlenmesini desteklemek için dağıtık bir yapım görüntü yönlendirme altyapısı olarak Riedel MediorNet gerçek zamanlı medya ağını kullandı. Yapım şirketi tüm turnuva boyunca kristal netliğinde iletişimi korumak için 2300 Series SmartPanel’lerle Riedel Artist interkom sistemini ve bütünleşik Bolero kablosuz interkom çözümünü de kurdu. 

PLAZAMEDIA Operasyon Müdürü Hardy Steinweg şunları söyledi: “Riedel’in geniş ürün serisi sayesinde en üst düzey ve yoğun yapımları bile yürütebilecek esneklikle dağıtık iletişim ve sinyal yönlendirme altyapıları kurabiliyoruz. MediorNet, Artist, Bolero ve SmartPanel sistemleri hızlı kurulup güvenli çalışarak, UEFA EURO 2020 etkinliğinin yayınını başarılı kılmak üzerinde yoğunlaşmamız için bize zaman bıraktı.

2019 Ağustos ayından beri Deutsche Telekom’un bir çözüm ortağı olan PLAZAMEDIA, MagentaSport hizmetinin bir parçası olarak doğrusal TV ve online/OTT hizmetleri için her sezonda bin beş yüzden fazla canlı yayın gerçekleştiriyor. UEFA EURO 2020 için PLAZAMEDIA üç stüdyo, dört playout merkezi, bir içerik merkezi içeren 2.600 metre karelik bir yapım alanı yarattı. Ziegelei101 etkinlik merkezindeki son teknolojili 350 metre karelik stüdyoda 32:9 LED görüntü duvarının yanı sıra izleyicileri olaya daha da yakın hissettiren arttırılmış gerçeklik ve sanal grafikler vardı. 

PLAZAMEDIA’nın kurduğu Riedel MediorNet dağıtık yönlendirme ve işleme çözümündeki dört adet MetroN yönlendirici, 13 MicroN ve 20 tane MicroN UHD kasası, yakın geçmişteki en büyük MicroN UHD kurulumunu oluşturdu. MicroN UHD’ler dördü Amsterdam’daki IBC’den gelen, 33 dağıtık UHD sinyali ve 200G bant genişlikli yedek bir ring oluşturdu. Dahası, sistem yaklaşık 70 adet 3G görüntü sinyalini yönlendirdi ve ses katmanı 10 adet yoğun MADI bağlantısını ve tüm gömülü parçaları yürüttü. Ağ omurga ve senkron dağıtım işlevleri, tüm altyapı gereksinimlerini halletti.

Amsterdam’dan gelen ana ve yedek sinyallerin ses içerikleri ve eşleşmeleri farklı olsa da, MediorNet’in bütünleşik gömücü/ayırıcısı sayesinde yapım ekibi kullanılan tüm sinyallerin bir eşleşmede paylaşılmasını ve ek harici donanım olmadan seste belli değişikliklerin yapılabilmesini garantiledi. Bu PLAZAMEDIA projesi için Riedel’in MultiViewer uygulamasını çalıştırmaya 13 adet MicroN modülü ayrıldı. Tüm dağıtık MediorNet sinyallerine erişebilen MultiViewer App, verilen çıkışlardan istenene yönlendirilebilen dört adede kadar monitör kafası yaratıyor. 

Bir ay süren etkinlik boyunca PLAZAMEDIA yapım ekibine verimli operasyonları garantilemek için Riedel yaklaşık üç düzine RSP-2318 SmartPanel arabirimi ve 16 adet Bolero kablosuz interkom kemer paketi içeren bir Artist interkom sistemini de destekledi. Ekip haberleşmelerini kolaylaştırmanın yanı sıra bu sistemler sayesinde kullanıcılar ses kanallarını dinleyebildiler ve tesisteki muhabirlerle iletişim kurabildiler ve konuklarla söyleşi yapabildiler.

Riedel Communications Almanya Satış Müdürü Marco Kraft açıkladı: “PLAZAMEDIA, Telekom ve MagentaTV izleyicileri için dikkat çekici bir yapım hazırladı ve MediorNet ürün ailemizle bu başarılı üst düzey etkinliği desteklemekten gurur duyuyoruz. UEFA EURO 2020 yayınları işin içine girmiş herkes için bir başarıydı ve gelecekteki yapım projelerinde yeniden PLAZAMEDIA ile işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz.

Riedel ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.