Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI Signature Lenslerin Görünümünü Düzenleme
ARRI Signature Lenslerin Görünümünü Düzenleme
23.09.2021 14:03

Avustralyalı Görüntü Yönetmeni Alexander Leeway, Phondupe için çektiği Silo adlı müzik klibinde lenslerin manyetik arka filtrelerini kullanarak eşsiz ARRI Signature Prime görünümleri yaratıyor. 

Sydney’de yaşayan kayıt sanatçısı Phondupe, Silo klibinde dansçılarının yorumlarını kattıklarını danslarında hissettikleri endişeleri ve bazen de oransız yoğunlukları görselleştiriyor. Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Alexander Leeway, lenslerle farklı görünümler yaratma konusunda fikir almak için ARRI Australia’ya danıştı ve ARRI Signature Prime lenslerin manyetik arka filtre tutucusuna yönlendirildi. Bu filtre tutucudaki malzemeleri deneyen ve bir prototip diyopter kullanan Leeway, müzik klibinin farklı kısımları için benzersiz görünümler geliştirdi. ALEXA LF ve Mini LF kameralar ve bir TRINITY kamera sabitleyici ile çekim yapan yönetmen, ARRI’ye yaşadığı deneyimi anlattı.

Silo’nun öyküsü kişisel olduğu halde masalsı da. Geniş formatlı sensör sanatçılara fiziksel olarak yaklaşmama, duygusal bir yakınlıkta çekmeme izin verirken, çevrelerindeki manzarayı da yakalamamızı engellemedi. Stüdyo sahneleri için ALEXA LF, Kiama’daki Bombo Headland Quarry’deki yerinde çekimler için ise Mini LF kullandık.

Bu kameralarla Signature Prime lenslerin kombinasyonundan elde ettiğimiz geniş kapsamın öykümüzü zenginleştirdiğini hissediyorum. ARRI ürünlerinin verdiği ayrıntı, renkler ve uyum, gözlerimizin gördüğü bir gerçek; fakat belli bir şekilde kadrajlanıp müdahale edildiğinde, görseller yeni bir gerçeklik dünyasına yükseltilebiliyor. Ve bu da bir film yapımcısı olarak beni heyecanlandırıyor.

Yönetmen ve Görüntü Yönetmeni Alexander Leeway, ALEXA LF ile bir stüdyo sahnesinde (Copyright © Renata Dominik)

Kameranın her an ani hareketlerle karakterlerin içe ve dışa dönük duygusal durumlarıyla birlikte hareket etmesini istedim. Mümkün olan en iyi görüntüleri verirken ben ve TRINITY operatörünün hafif çalışmamıza ve kolay adapte olmamıza imkân verecek bir kamera ve lens sistemiyle çalışmak önemliydi.

Kameramanımız Max McLachlan, TRINITY’ye hayran oldu. Özellikle Bombo Quarry’deki engebeli ve kaygan kayaların üzerinde çalışırken sağladığı kolaylıkla değerini gösterdi. Max, Don Juan tarzı (geriye doğru çekim yapıp ileri yürüyerek) çekim yapabiliyorken gimbal’a takılı monitöre de bakabiliyordu, ve tilt kafasının eksiksiz denetimi sayesinde çekimde yeterince fazlalık payı bırakabildi. Geleneksel bir Steadycam sistemiyle aynı çekimleri yapabileceğimizi sanmıyoruz.

Max McLachlan kayalıklarda ARRI TRINITY donatımıyla çalışıyor. (Copyright © Renata Dominik)

Signature Prime lenslerin verdiği görüntüler güzel. Çok miktarda ayrıntıyı yumuşak ve hoş bir şekilde sunarak, görüntülere tablo gibi, neredeyse gerçek üstü bir kalite katıyor. Bence insan gözünün gördüğünü incelikli bir biçimde gerçek ötesi hava katarak sunuyor. Yüzler ve nesneler akıp gidiyor ve yüksek alan derinliğiyle birlikte arka planla otantik bir şekilde bir araya geliyor.

Tüm çekimlerde lensin arkasında -2.5 diyopter kullandık. Görüntüye yayılan bir kalite kazandırdı, görüş alanımızı biraz arttırdı, karenin kenarlarını içe doğru yumuşattı. Görüntüye farklı kadrajlarda görmekten heyecan duyduğum yeni bir boyut kattı.

ARRI donanımını zaten seviyordum, fakat bu LF kameraları, Signature Prime lensleri ve TRINITY donatımını ilk kullanışımdı, sonuç olarak ARRI’ye olan tutkum ve saygım daha da arttı. Silo bir yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak benim için zorlu bir projeydi, yaratıcı ve yetenekli oyuncular ve ekip olmadan başaramayacağım bir çalışmaydı.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.