Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Cannes Festivalinin Ödüllü Filmlerinde ARRI İmzası
Cannes Festivalinin Ödüllü Filmlerinde ARRI İmzası
25.09.2021 13:48

2021 Cannes Film Festivaline katılan ve ödül alan yapımların büyük çoğunluğu ARRI donanımı tercih edilerek çekildi. Croisette’te gerçekleştirilen festivalde ARRI sahne arkasında bir rol oynadı ve birçok ödüle sponsorluk desteği verdi.

Cannes Film Festivalindeki ana yarışmada En İyi Görüntü Ödülü adaylığına seçilen 24 filmden on dokuzu ARRI kameralarla, bunların on ikisi de (dokuzu ARRI ALEXA Mini, ikisi ALEXA Mini LF, biri ALEXA LF) ALEXA Mini LF kamerayla çekildi.

Cannes’da en büyük ödül olan Altın Palmiye bu yıl Yönetmen Julia Ducournau’nun Titane filmine verildi. Görüntü Yönetmeni Ruben Impens bu filmi ALEXA Mini LF ile çekti.

Büyük Ödül (Grand Prize Ex-Æquo) iki yapıma verildi; Asghar Ferhadi’nin yönetip Görüntü Yönetmeni Ali Ghazi’nin Signature Prime lenslerle donattığı ALEXA Mini LF kamerayla çektiği Ghahreman ve Juho Kuosmanen’in yönetip Jani-Petteri Passi’nin ARRI Rental tarafından tedarik edilen ARRICAM LT kamerayla çektiği Hytti Nro 6. 

Jüri Ödülü de iki yapıma verildi; Nadav Lapid’in yönetip Shai Goldman’ın ALEXA Mini ile çektiği Ha’Berech ile Yönetmen Apichatpong Weerasethakul ve Görüntü Yönetmeni Sayombhu Mukdeeprom tarafından ARRICAM LT kamerayla çekilen Memoria.

“Hytti Nro 6” (Compartment NO.6) Görüntü Yönetmeni Jani-Petteri Passi. Fotoğraf: © Henri Varis

Belirli Bir Bakış kategorisinde Büyük Ödülü Kira Kovalenko’nun yönetip Görüntü Yönetmeni Pavel Fomintsev’in ARRI ALEXA Mini kamerayla çektiği Razzhimaya Kulaki adlı film aldı. 

ARRI ALEXA Mini ile “Razzhimaya Kulaki” (Unclenching the Fists) filmini çeken Pavel Fomintsev.

Bu yıl Cannes’da elli üçüncüsü yapılan Yönetmenlerin On Beş Günü etkinliğinin resmi sponsoru ARRI oldu. Her gösterimden sonra gerçekleştirilen söyleşilerin canlı yayın akışında Alura Zoom lensli ALEXA Mini ve AMIRA kameralar kullanıldı. 

Bu yıl Altın Kamera Ödülü Antoneta Alamat Kusijanović’in ilk filmi Murina’ya verildi. Filmin kamera arkasındaki Helene Louvart, ARRI ALEXA Mini kamerayı tercih etti. Europa Cinema Label ödüllü A Chiara filminin sahnelerinin arkasında da ARRI kameralar yer aldı. 

ARRI AMIRA kamera Yönetmenlerin On Beş Günü etkinliğini çekiyor. Fotoğraf: © Guillaume Lutz

ARRI iki CST (Commission Supérieure Technique de l’Image et du Son) ödülüne de sponsor oldu : CST Teknisyen Sanatçı Ödülü ile CST Genç Kadın Film Teknisyeni Ödülü. Teknisyen Sanatçı Ödülü Petrov’s Flu filmindeki görüntü yönetmenliği nedeniyle Rusya’dan Vladislav Opeliants’a gitti. CST Genç Kadın Film Teknisyeni Ödülü ise Mi Iubita, mon Amour filmindeki ses mühendisliğiyle Armance Durix’e verildi. 

Vladislav Opelyants, ALEXA Mini LF kamerayla deneyimini paylaştı: “Petrov’s Flu filmi üzerinde çalışırken hedefimiz en gerçekçi film anlatımını yaratmaktı, bu nedenle ARRI kullanma seçeneği benim için barizdi. Her zaman tüm sahneler için mümkün olduğu kadar fazla ayrıntılı, bir ışık ve renk ortamı yaratmaya çalışırım; böylece çekimler post prodüksiyonda yoğun renk düzeltme gerektirmez. ALEXA Mini LF sensör her kareyi maksimum güzellikte yakalayarak, her türlü sanatsal fikri hayata geçirmeyi mümkün kılıyor. Çok bilgilendirici gölgeler ve mükemmel doğal parlaklıklar sayesinde Mini LF her türlü aydınlatma koşulunda çalışmak için ideal bir araç. Karmaşık dinamik çekimler yaparken lensle birlikte kamera gövdesinin küçük boyutlu, dengeli ve tutulup taşınması kolay olması çok önemli. Mini LF ideal olduğunu kanıtladı.

Petrov’s Flu benim gereken optik sonuçları elde etmek için ARRI Master Anamorphic lensleri kullandığım ilk sinema filmi değil. Bu lensler, çok az optik bozulmaya neden olmaları bakımından diğer anamorfik lenslerden ayrılıyorlar. Bu bazı kurulumlarda, örneğin mekân içlerinde çekim yaparken çok önemli. Ayrıca bu yüksek hızlı, kristal netliğinde lensler, birçok sahne için uygun olmayan optik bozucu unsurlardan kurtulmamı sağlıyor. Çekimlerde ARRI Master Anamorphic lenslerin sağladığı maksimum ve hassas odak denetimi, birinci kamera asistanlarına en zorlu çekimleri başarma imkânı veriyor. Ayrıca görüntünün doğasının anamorfik kalması da bu proje için gerekliydi.

Yönetmen Kirill Serebrennikov (ortada şapkalı), Vladislav Opelyants’a (kameradaki) “Petrov’s Flu” filminin çekiminde talimatlar veriyor. Fotoğraf: © Sergey Ponomarev

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.