Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RTL Belgium Brüksel’deki Radyo Stüdyolarına Sony PTZ Kameralarla Otomasyon Kazandırdı
RTL Belgium Brüksel’deki Radyo Stüdyolarına Sony PTZ Kameralarla Otomasyon Kazandırdı
25.09.2021 13:51

Belçikalı yayıncı Brüksel’deki radyo stüdyolarında sunucuların ve konukların canlı görüntülerini yakalamak için 27 adet Sony SRG-X120 PTZ (pan-tilt-zoom) kamera satın aldı.

Robotik kameraların çektiği yayın kalitesinde görüntüler TV kanalları Bel Vision ile Contact Vision, sabahları ana TV kanalı RTL-TV1, RTL’in web sitesi ve sosyal medya platformlarından izleyicilere canlı yayınlanıyor ve dünya çapında dinleyicilerin ve izleyicilerin ilgilerini çekiyor.

RTL Belgium, Bel RTL, Radio Contact ve Mint adlı Fransızca radyo istasyonlarından haftada 1.5 milyondan fazla dinleyiciye ulaşıyor. RTL stüdyolarına kurulan küçük boyutlu, göze batmayan kameralar,Hollanda firması Mobile Viewpoint’in otomatik bir stüdyo sistemiyle denetleniyor. Yapay zekâ (AI) destekli sistem bir “sanal yönetmen” gibi davranarak, kameraların hareketlerini gerçek zamanda denetlemek için sunucuları ve stüdyo konuklarını takip ediyor.

SRG-X120 kameranın yüksek kaliteli 12x optik zoom lensi, pek geniş olmayan stüdyonun sınırları içerisinde sunucuları ve konukları çekmek için geniş görüş alanı sunuyor. RTL Belgium’un her türlü stüdyoda insanlı kamera çalışması gerektirmeden yüksek kaliteli görüntü üretebilme yeteneği, Covid salgınında sunucular ve stüdyo konukları için rahat bir ortam sağlıyor.

RTL Belgium Proje ve Sistem Mühendisi John Huybrechs şöyle konuştu: “Günümüzde radyo, sesten çok daha fazlası anlamına geliyor. Zenginleşen eğlence deneyiminin giderek daha önemli bir parçası haline gelen görüntü, dinleyicilere duymanın yanı sıra görme olanağı da veriyor. Diğer PTZ kamera çözümlerini de inceledik, ve SRG-X120 4K resim kalitesi, kullanım kolaylığı ve NDI desteği açısından çok fazla puan aldı. Diğer PTZ kamera çözümlerine göre mükemmel fiyat-performans oranı sunmasını keşfetmekten de mutluyuz.

Mobile Viewpoint Küresel Satış Müdürü Mark Andrews yorum yaptı: “SRG-X120 kameranın sıra dışı resim kalitesi ve kullanışlı arabirimleri, yapay zekâ destekli vPilot canlı yapım platformumuz için ideal. vPilot görüntüleri ve sunucularla konuklardan gelen ses sinyallerini akıllı bir teknikle analiz ederek, farklı PTZ kamera sinyalleri arasında geçişler yapıyor. Radyo yayıncıları için cazip bir çözüm olarak en az ek personel gerektirerek canlı çıkışlarına uygun maliyetli bir yeni görsel boyut getiriyor.

Sony Professional Solutions Medya Çözümler Başkanı Norbert Paquet ekledi: “Yayıncıların geniş çeşitlilikte online platformlar üzerinde küresel izleyicilere ilgilerinin artmasıyla, görsel radyo önemli bir eğilim haline geliyor. Tamamlayıcı medya kanalları yaratmak için bu karışık yaklaşımın esas unsuru, mükemmel resim kalitesi. Gittikçe daha fazla yayıncı akıllı PTZ kameralarımızın klasik TV yayıncılığının harcamaları ve ek ekip gereksinimleri olmadan program yapımlarını otomatikleştirmede güçlü bir rol oynayabildiğini keşfediyor.