Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Okul Futbol Yapımlarında FOR-A FA-9600 Sinyal İşlemciler
Okul Futbol Yapımlarında FOR-A FA-9600 Sinyal İşlemciler
22.09.2021 22:08

ABD’nin Ohio eyaletinin Columbus kentindeki görüntü yapım ve yayın firması Lyon Video, FOR-A Corporation of America’dan yüksek dinamik aralık (HDR) opsiyonlu 10 adet FA-9600 çok amaçlı sinyal işlemci satın aldı. İlk sekiz ünite, 2021 sezonu boyunca 13 maçlı NCAA Division I üniversite futbol paketi için kullanılan 16 metre uzunluğundaki dış yayın (OB) tırı Lyon-14’e kuruldu.

FA-9600 işlemciler bu sonbahar spor için kullanılacaksa da, uzun vadeli plan çeşitli yapımlarda yararlanılması. Lyon Video Başkanı Chad Snyder, bu yıl Lyon-14’e iki ek ünitenin de kurulacağını bildirdi. Lyon Video tırda bazı eski donanımlara sahip, ama FA-9600 işlemcileri modern bir çözüm olarak satın aldı.

Lyon-14 adlı OB tırında 11 adet Grass Valley LDX 86N 4K UHD kamera var. Lyon Video futbol maçlarının yapımlarını UHD çözünürlükte gerçekleştirecek olsa da, dış kaynaklardan gelecek grafikler, POV kameraları, efektler gibi içeriklerin hepsi UHD olmayacak. FA-9600 işlemciler HD sinyaller, üst çözünürlüğe çevirerek izleyici açısından görüntüler arasındaki resim kalitesinde rahatsız edici bir fark olmasını engelleyecek. 

Snyder açıklama yaptı: “Çevrimin kalitesi çok önemli. Kullanabileceğimiz seçeneklere baktığımızda FA-9600’ün kalitesinin rakiplerinden üstün olduğunu gördük. Donanım paketimizin bir parçası olarak bu sinyal işlemcilere sahip olmamız, izleyicilerin görmeye alışkın oldukları bu ekstra görsel unsurları içermemize imkân veriyor. Bu da ağ düzeyinde tutarlı bir deneyim sağlıyor.

Canlı HDR yayın yapımları için tasarlanan FA-9600 işlemcilerin iki adet 3G/HD/SD-SDI girişinin her birinde kare senkronlayıcı, HDR ve Wide Color Gamut (geniş renk gamı) desteği, ve 12G, 4K (UHD), 1080p, HD/SD-SDI dahil çoklu format çevrimi var. 12G-SDI terminalleri (opsiyonel yazılım ile) 4K yapım desteği sağlarken, opsiyonel olarak satın alınabilen bir genişletme kartı dört ek 3G-SDI I/O kanalı ya da altı ek 12G-SDI dağıtık çıkış kanalı kazandırıyor. Dahili LUT’lar ve karışık SDR ve HDR yapım ortamlarında SDR-HDR, HDR-HDR, HDR-SDR çevrimler için 3D LUT’lar desteği, benzersiz çevrim hassasiyeti ve doğruluğu sunuyor.

FA-9600 işlemci, basit bir kare senkronlayıcıdan çok daha fazlasını sunuyor. Her türlü görüntü çevrimini kolaylaştırıyor. Yeni geliştirilen bir renk işleme devresi, en son gam ve dinamik aralık teknik şartnamelerini destekliyor. Üst/alt/karşılıklı çevrimler için opsiyonel bir çevirici devre alınabiliyor. Geniş kapsamlı ses işleme, yeniden eşleştirme ve kazanç ayarlarının ana özelliklerini sunan FA-9600, opsiyonel kartlarla genişletilerek, yayın merkezlerinde, mobil yapım tırlarında, yapım stüdyolarında, haber istasyonlarında ve diğer doğrusal olmayan ve kurgu ve playout yapım ortamlarında ideal bir bağımsız çalışan çözüm haline getirilebiliyor. 

FOR-A ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 576 94 85 numaralı telefondan Avsistek’i arayabilirsiniz.