Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Everyday Astronaut, Roket Fırlatmalarını Blackmagic Studio Camera 4K Pro ve Ursa Mini Pro 12K ile Çekti
Everyday Astronaut, Roket Fırlatmalarını Blackmagic Studio Camera 4K Pro ve Ursa Mini Pro 12K ile Çekti
22.11.2021 11:09

Blackmagic Design, YouTube kanalı Everyday Astronaut’un, aralarında Blackmagic Studio Camera 4K Pro ve URSA Mini Pro 12K kameraların da bulunduğu ürünlerinin birçoğunu, 1,14 milyon abonesini roket bilimi hakkında eğitmek üzere kullandığını duyurdu. Uzay bilimini, herkesin anlayabileceği seviyeye indirmeyi misyon edinmiş Everyday Astronaut, SpaceX’in kısa bir süre önce dünyanın yörüngesinde dönen ve ilk defa tamamı sivil mürettebattan oluşan Inspiration4 görevinin dahil olduğu, 100’ü aşkın roket fırlatmasının çekimini ve internetten canlı yayınını gerçekleştirdi.

Everyday Astronaut, stüdyo dışında bir ATEM Mini Pro switcher’i taşınabilir bir çözüm olarak veya stüdyoda bir ATEM Constellation 8K canlı prodüksiyon switcher’i kullanırken, uzay keşiflerinin yayınlarında Blackmagic Design ürünlerinden yararlanıyor. İhtiyaca göre ölçeklendirilebilen ekipmanla Everyday Astronaut, canlı roket fırlatmalarından uzay keşfi alanında liderlerle röportajlara ve sahne arkası turlara kadar, her şeyi kapsayabiliyor.

Kurucu Tim Dodd şunları ifade etti; “Inspiration4 fırlatması için Kennedy Space Center’e giderken kurulumumuzu hafif ve kolay tuttuk. ATEM Mini Pro, URSA Mini Pro 12K ve URSA Mini Pro 4.6K G2 kameralarla küçük bir stüdyo kurduk. Kameralar, harika ağır çekimler aldı, özellikle de URSA Mini Pro 12K ile 120fps’de 8K çekim yaparken.

Roket çekiminde yüksek kare hızları gerekli ve zoom yaparak çekimleri yeniden kadrajlayabilmek de önemli. Örneğin, geçmişte yaptığımız bazı çekimler çok pusluydu, bu yüzden 600 mm’de 8K çektik ve roketi takip ettik. 4K’ya yeniden çerçeveleyerek odak mesafesini tercih ettiğimiz yere getirdik, bunu iyice sağlamlaştırmak üzere post prodüksiyonda çekimi stabilize etmemiz için fazlasıyla bir pay vardı ve halen 120fps’de çekim yapıyorduk ki bu akıl almazdı.

Dodd şunları ekledi; “Everyday Astronaut sadece bir kamera ve bir bilgisayar ile işe başladı. Ancak, kalite takıntım olduğundan, kanal büyüdükçe yüksek seviyeli bir yayın iş akışına yatırım yapmam gerektiğini biliyordum, Blackmagic ile de bu şekilde tanıştım. Kaliteyi artırmak için sürekli çözümler aradığım için, internetten canlı yayınlarımızı 4K’ya yükseltmek üzere, kısa bir süre önce yeni Studio Camera 4K Pro ve Blackmagic Web Presenter 4K internet yayın çözümüne yatırım yaptık.

Dodd seyahat ederken, hem profesyonel ve taşınabilir bir iş akışına sahip hem de SpaceX’in roket fırlatma sitesinin çekimleri için Teksas’ta özel oluşturulmuş bir stüdyoya sahip. Stüdyoda; bir ATEM Constellation 8K, ATEM 2 M/E Advanced Panel, ATEM Streaming Bridge video dönüştürücü, Micro Studio Camera 4K’lar, görüntü kaydetme ve oynatma için DeckLink 8K Pro ve UltraStudio 4K Mini ve çeşitli format dönüştürücüler bulunuyor.

Dodd sözlerine şunları ekledi; “Ne zaman bir çözüme ihtiyacım olsa, Blackmagic Design ihtiyacımı hep karşılamıştır. Örneğin, ATEM Constellation 8K gibi. Kırk girişe ihtiyacımız olacağını hiç tahmin etmezdim, fakat şu an bunların yarıdan fazlasını kullanıyoruz ve sürekli büyüyoruz. Çıkışların da yarısını kullanıyoruz.

Dodd, ATEM Constellation 8K’nın SuperSource özelliğinin, tüm girişlerde format dönüştürme özelliğinin ve 4 M/E’nin olmasının, iş akışını kolaylaştırdığını ifade etti.

Formatlara dikkat etmemiz gerekmiyor, bu da harika. Her şeyi takıyoruz ve çalışıyor,” dedi ve sözlerine devam etti: “ATEM Constellation 8K, aslında aynı anda iki program oluşturmamızı sağlıyor, çünkü sadece kameralardan gelen canlı, temiz bir sinyalin yanı sıra, tek M/E ve SuperSource özelliğini kullanarak elde ettiğimiz ayrı bir sinyal var. Diğer M/E’lerde, kutuları önceden oluşturuyoruz ve bunları, çabucak yayına koyabiliyoruz. Bir switcher’e yatırım yaparken, yapımcımız Andrew Taylor’a herhangi bir şeyin mümkün olmadığını duymak istemediğimi söyledim ve ATEM Constellation 8K, buna en yakın çözümdür.

Dodd’a göre, Blackmagic Design, kendisinden talep edilen her işin üstesinden gelebilmesini sağlayacak kadar esnek olan, uygun maliyetli fakat sağlam bir iş akışı oluşturmasına olanak verdi. “Yoldayken yükümüzü çok hafif tutabiliyoruz ya da çok kapsamlı bir iş akışı da oluşturabiliyoruz. Mesela, SpaceX fırlatma rampasında çekim yapıyorsak ve canlı bir internet yayını esnasında, o sinyali Teksas stüdyomuza gönderiyorsak.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.