Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Genelec AES67 Standardında IP Üzerinden Ses Uygulamaları İçin Smart Active Monitoring (SAM) Çözümleri Sunuyor
Genelec AES67 Standardında IP Üzerinden Ses Uygulamaları İçin Smart Active Monitoring (SAM) Çözümleri Sunuyor
26.11.2021 15:02

Genelec, aktif hoparlör çözümlerinin lider üreticilerinden birisi. Tüm profesyonel uygulamalar için en son teknolojiyi sunma taahhüdü, modern IP ağ ortamlarına yönelik ürünlerin tanıtımıyla devam ediyor. Genelec, IP üzerinden ses (Audio over-IP) özellikli Smart Active Monitoring (SAM) iki yönlü bir sistem olan 8430’u piyasaya sürdü. Bu ürün, IP üzerinden ses uygulamaları için Smart Active Monitoring ve GLM AutoCal otomatik sistem kalibrasyon teknolojilerinin gücünü kullanan, yüksek çözünürlüklü bir ses izleme çözümü.

Genelec, IP üzerinden ses konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteriyor. 2010 yılında, ISE fuarı sırasında Genelec, ilk IP üzerinden ses sistemini sergiledi. O zamandan beri, ses endüstrisinde IP üzerinden ses için daha iyi iletişim standartları oluşturmak için çok şey oldu. Bu çalışmalar aktif olarak çeşitli forumlarda takip edildi. 2015 yılında yayınlanan IP üzerinden ses karşılıklı çalışma uyumluluğu ile ilgili AES67 standardı (ağ ses uygulamaları için Audio Engineering Society standardı) şimdi hızla kabul görüyor ve geleceğin yayın ortamlarında bağlantıların uygulanması için ana akım yaklaşım olarak hızla IP üzerinden ses teknolojisini yerleştiriyor. 

Aynı zamanda, dünya, medya içeriğinin IP ağları üzerinden oluşturulması ve dağıtılmasında hızlı bir artış yaşıyor ve bu da sistem çözümlerinin uygulanma biçiminde önemli değişikliklere neden oluyor. Yayın şirketleri, artan bir hızla IP üzerinden ses ve video çözümlerine doğru ilerliyor. IP ağları geleneksel kablolamanın yerini hızla alıyor. Modern tüketiciler, IP akış teknolojisini kullanarak giderek daha fazla medya röprodüksiyon sistemleri inşa ediyorlar.

Genelec, açık standartlarla tam uyumlu sistemler kullanan IP üzerinden ses ağlarının ses piyasasının gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamanın doğru, güvenilir ve sağlam yolu olduğuna inanıyor. Profesyonel kullanıcılar için açık IP ağ teknolojisi çözümleri oluşturmanın anahtarının sektör genelinde uluslararası işbirliği olduğunu biliyor. IP ağ çözümlerinin yaygın kullanımı, müşterilerin IP teknolojisindeki en son gelişmelerden ve sürekli iyileştirme hizmetlerinin gücünden yararlanmalarını sağlayacak.

Az yer kaplayan yapı

IP bağlantılı 8430 Smart Active Monitor, kompakt bir alüminyum döküm muhafaza içinde teslim ediliyor. Sistemin akustik tasarımı, Genelec’in Minimum Diffraction Enclosure (MDE) teknolojisine sahip ve bilgisayarla optimize edilen gelişmiş Directivity Control Waveguide (DCW) kullanıyor. 8430, profesyonel performans ve bant genişliği ile yüksek çözünürlüklü ses çıkışı sunuyor. 8430, IP akış uygulamaları için tavizsiz performans sağlıyor.

IP üzerinden ses bağlantısı

8430 IP SAM sistemini portföyüne dahil etmesiyle Genelec, akıllı kontrollü, IP ağ özellikli bir ürün çözümü sunuyor. Ethernet ses akışı, AES67 ve Ravenna endüstri standartlarıyla uyumlu olup, 44,1 ila 96 KHz arasındaki tüm tipik standart ses örnek hızlarını ve 16 ila 24 bit arasındaki sözcük uzunluklarını destekliyor. 8430 RJ45 Ethernet konektörü, fiziksel bağlantılarda en yüksek güvenilirliği sunan bir XLR dış yapısına yerleştirilmiş. Reprodüksiyonu üretilecek ses kanalı/kanalları IP ağı üzerinden yapılandırılabiliyor. 8430 saati, yüksek doğrulukta PTP v2 (Hassas Zaman Protokolü) yöntemini kullanarak IP ağında senkronize oluyor ve stereodan 3D sürükleyici ses kurulumlarına kadar ses izleme için sağlam ve güvenilir bir ses görüntüsü oluşturuyor. Sınırsız sayıda 8430 monitör, düşük gecikmeli IP akışı üzerinden sunulan çok kanallı veya 3D sarmalayan bir ses sunumunu yeniden üretmek için yapılandırılabiliyor. GLM AutoCal otomatik kalibrasyon yöntemi, tek bir odada 30’dan fazla monitörü destekleyebiliyor.

Etkileyici akustik performans

8430, boyut olarak küçük olmasına rağmen olağanüstü performans sağlıyor. Gezer noktalı DSP sistemi, hassas sinyal işleme sağlıyor. Genelec tasarımı D Sınıfı yükselteçler, düşük gürültü seviyesine ve mükemmel doğrusallığa sahipler. 8430, düşük gecikmeli bir ses monitörü. IP ses akışından ses çıkışına kadar olan gecikme yaklaşık 3 milisaniye. IP üzerinden ses akışının gerçek yapılandırması, bazı ek gecikmelere neden olabiliyor. Sinyal işleme zaman ayarlı olduğu için 8430, 200 Hz’in üzerindeki tüm frekanslarda tam olarak sabit kalan bir gecikmeye sahip ve zaman alanı dalga şekillerinin mükemmel çevirisini sağlıyor. 8430’un frekans yanıtı, akustik eksende 1,5 dB’lik bir pencerede düzken, ürün kontrollü yönlendirme özelliklerine sahip olup, eksen dışı yönlerde de doğallığı bozulmayan nötr ses sağlıyor. Yüksek performansı, düşük gürültüsü ve mükemmel doğrusallıkta Class D yükselteç teknolojisi, evrensel şebeke gerilimine geçişli güç kaynağı ve uzun tasarım ömrü ile 8430, modern yayıncılık endüstrisinin tüm katı kalite gereksinimlerini karşılıyor.

Genelec ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.