Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Lawo mc²36 ile Lozan’da Deneysel Sinema Salonu Açılışı
Lawo mc²36 ile Lozan’da Deneysel Sinema Salonu Açılışı
26.11.2021 15:50

İsviçre’nin Lozan kentindeki bağımsız deneysel sinema salonu Cinéma Bellevaux, yeniden açıldı. Sinema, müzik ve performans sanatları tutkunları bir buçuk yıl aradan sonra burada canlı bir etkinliğin keyfini yaşadılar. Yıldızın Cenovalı New Music tarzı ünlü grup Ensemble Contrechamps olduğu gecede, Lawo’nun İsviçreli sistem bütünleştiricisi SLG Broadcast tarafından kurulan Cinéma Bellevaux’nun yeni Lawo mc²36 miks konsolu da ilk kez sahneye çıktı. 

1959’da açılan 80 kişilik bir mekân olan Cinéma Bellevaux, benzersiz bir şekilde izleyicilere eşsiz sanatsal deneyimler yaşatmak için filmleri canlı müzik eşliğinde sunuyor. Bellevaux’un sahibi Gwenaël Grossfeld, Covid’in neden olduğu kapalı kalma süresini, 16 fader içeren mc²36 konsolu ve iki adet Lawo A__mic8 I/O ünitesini içeren teknik yükseltmeleri gerçekleştirmek için kullandı.

Grossfeld açıkladı: “Sinemayı, hareketli görüntüler, etkinlikler ve mekânın kendisinin birleşiminden zengin bir deneyim sunan kamusal ve sosyal bir yer olarak korumak istiyorum. Filmin sonraki gösterimleri sırasında kaydedip tekrar oynattığım filmleri tamamlamak için canlı müzik ile miksliyoruz. Tiyatro aydınlatması, otomasyon yoluyla sesle senkronize edilerek bütünsel bir izleme deneyimi yaratılıyor.

Cinéma Bellevaux’u yükseltmek için Lawo’yu seçme nedenini, Grossfeld şöyle açıklıyor: “Sinemanın 22 hoparlörlü ses sistemini çalıştırabilecek ve aynı zamanda birçok ses kaynağını barındırabilecek bir dijital ses konsoluna ihtiyacım olduğunu biliyordum. Ama daha önce hiç dijital konsol kullanmamış, sadece analog kullanmıştım.” Referanslar onu, değerlendirme için bir mc²36 konsolu sağlayan Lawo’ya yönlendirdi. Bunu “ilk mikste aşk” izledi: “Lawo mc²36’nın kullanımı çok sezgisel. Ben ve bir ses mühendisi arkadaşım için mc² ile çalışmaya başlamak kolaydı.” Doğrudan Lawo mc²36’dan kontrol edilebilen d&b Soundscape ile bütünleşme yeteneği de önemliydi.

mc²36, az yer kaplaması ve yüksek performansı sayesinde FOH uygulamaları için ideal; 864 kanal I/O kapasitesine sahip olup 256 adede kadar ses işleme kanalını barındırabiliyor ve ayrıca ST2110, AES67, RAVENNA ve Ember+ destekli.

Grossfeld, yeni sinema yaklaşımı için parlak bir gelecek görüyor. “Amacımız, filmleri müzik destekli ekran sanatından benzersiz bir mekânda sürükleyici bir film, ışık, ses ve müzik deneyimine dönüştürmek. Lawo ve SLG hedeflerimizi anladı ve doğru çözümleri buldu.

Grossfeld: “İronik bir şekilde, yeniden açılışımızı Ekim ayına ertelemek zorunda kaldık, ancak ses sorunları nedeniyle değil, ekranın teslimi geciktiği için!

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.