Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > İsviçre’de Radio 24 ve Virgin Radio, Yeni Lawo diamond ile 24 Saat Yayında
İsviçre’de Radio 24 ve Virgin Radio, Yeni Lawo diamond ile 24 Saat Yayında
21.01.2022 11:41

İsviçre’de CH Media’nın sahibi olduğu özel radyo istasyonları “Radio 24” ve “Virgin Radio Switzerland”, Lawo’nun yeni çıkan diamond radyo konsollarını kuran ilk istasyonlar oldu. IP tabanlı radyo konsollarının danışmanlığı, kurulumu ve entegrasyonu, Zürih yakınlarında bulunan İsviçreli sistem entegratörü SLG Broadcast tarafından gerçekleştirildi. Şimdiye kadar, kontrol ve prodüksiyon odalarına toplam yedi yeni diamond konsol kuruldu.

Aynı donanıma sahip üç yayın kontrol odasının her biri, bir sunucu ve yardımcı sunucu için iş istasyonları, ayrıca bir haber konumu ve iki konuk konumu sağlıyor. Sunucu, 12 fader içeren bir bölümlü konsolda, yardımcı sunucu ise 4 fader’li bir konsolda çalışıyor; haber sunucusu için 2 fader’li bir modül, kurulumu tamamlıyor. Diamond konsolun modüler tasarımı, sezgisel, esnek kontrollerin, programın sunucularının ve teknisyenlerinin tam ihtiyaçlarına göre uyarlanmasını sağlayarak, istasyon iş akışlarını optimize ediyor.

Radio 24 sabah programının sunucusu Dominik Widmer şimdiden konsolun bir hayranı oldu bile: “Diamond ile hızlı ve rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. ‘Sezgisel’ kelimesinin hakkını tam olarak veriyor. Çok kısa bir süre sonra konsola hiç bakmadan bile çalışabilirsiniz. Ayrıca, sadece bir düğmeye basarak veya bir fader’a dokunarak kaliteyi hemen hissedersiniz. Ve kontrol yüzeyi o kadar küçük ki, masada bize gerçekten çok fazla boş yer kalıyor.

2011’den beri bir Lawo müşterisi olan CH Media, diamond konsol sistemini resmi tanıtımından bile önce kuran ve canlı yayında test eden ilk müşteri olmaktan dolayı çok heyecanlıydı.

SLG Broadcast CEO’su Marc Straehl, konsoldan övgüyle bahsetti: “Buradaki radyo çalışanları yeni diamond konsollarından çok memnunlar. Üretim kalitesi, net, düzenli kullanıcı arayüzü ve kompakt tasarım, ilk etapta beğeni kazanan özellikleri oldu. İyi yerleştirilmiş işlev tuşları ve ek görsel destek için fader’lerdeki küçük resim ekranları gibi ayrıntılar, iş akışını inanılmaz derecede kullanışlı hale getiriyor. Ve Lawo Power Core miks donanımları güçlü performans sağlıyor ve kararlı, sorunsuz çalışmayı garanti ediyor.

IP teknolojili diamond, açık AES67/RAVENNA IP üzerinden ses ağ standartlarını temel alıyor ve ayrıca ST2110-30/-31 ile ST2022-7 standartlarına da uygun. Power Core miks motoru, AES67, MADI, analog, AES3 ve Dante için genişletilebilir I/O bağlantısı sağlıyor.

Modüler tasarımı ile diamond konsollar, masaüstü veya gömme montajlı modelleri mevcut olan 2 ila 60 fiziksel fader arasında boyutlandırılabiliyor. Fader’a bitişik renkli ekranlar, gelişmiş kaynak bilgileri sağlıyor ve iki fader katmanı, farklı görevler arasında doğrudan geçişe izin veriyor. Lawo’nun ünlü mc² ses prodüksiyon konsollarından uyarlanan sessiz motorlu fader’ler ve hassas döner kodlayıcılar, program otomasyonu ve playout sistemleriyle sorunsuz entegrasyon sağlıyor, ve bu bütünleşme ses izleme, uzaktan prodüksiyon veya DAW kontrolü gibi çok katmanlı işlemler için mükemmel. Programlanabilir renk kodlu LED düğmesi ve kodlayıcı ışıkları, yaygın kullanılan kontrol işlevlerini öne çıkarıyor.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.