Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RED Kamerayla National Geographic Welcome to Earth Doğa Belgeseli
RED Kamerayla National Geographic Welcome to Earth Doğa Belgeseli
28.03.2022 13:07

Will Smith, gişe rekorları kıran yeni doğa tarihi filmi Welcome to Earth’te, okyanusun derinliklerinden, aktif bir yanardağın kraterine, bir buzulun tehlikeli uçurumundan Afrika ovalarına kadar, yaşayan gezegenle yakınlaşıyor ve tanışıyor. Disney+’da yayınlanan National Geographic dizisi, birinci sınıf vahşi yaşam belgesellerini başka bir boyuta taşıyor. Altı bölümlük orijinal dizi, iki kez Oscar adayı olan Smith’i, dünyanın en büyük harikalarını keşfetmek ve en gizli sırlarını ortaya çıkarmak için hayatta bir kez yaşanabilecek bir maceraya atıyor.

Dizinin yapımcılığını Akademi Ödülü adayı film yapımcısı Darren Aronofsky, Protozoa Pictures, Jane Root’un yeni prodüksiyon firması Nutopia ve Westbrook Studios üstlendi. Samimi ve muhteşem doğa olaylarını yerinde yakalamak için gereken planlamanın boyutu, ölçeği ve tutkusu açısından büyük bir drama çekimine daha yakın bir girişimdi.

BAFTA ödüllü yönetmen ve Nutopia’da program yöneticisi Graham Booth şunları söyledi: “Will’i sunucu yapmak çok kolay olurdu, ancak ona gerçek deneyimi yaşatmak istedik. Bir performans istemedik. Gerçek, akıcı bir yolculuk istedik, sadece bir dizi sahneyi sırayla anlatmak istemedik. Will devasa bir köpekbalığıyla, dik bir uçurum kenarıyla veya korkunç bir hızla karşılaştığında, tam olarak sizin vereceğiniz tepkileri veriyor.

Nutopia, Westbrook ve Protozoa, daha önce National Geographic belgeseli One Strange Rock’ı çekmişlerdi ancak bu program bambaşka bir çalışmaydı.

Önemli bir karar, bu dünyaların tek bir tutarlı estetikte nasıl birleştirileceğiydi. Booth, “Bunu gerçekçi bir uçtan uca yolculuk yapmaya kararlıydık, ancak sinema gibi görünmesini de istedik” dedi. “Ne olacağını bilmediğiniz ve aksiyonu durdurmak istemediğiniz zaman güzel kareler yaratmak çok zor. Bu nedenle, 8K çekim, kurgudaki çekimlere daha fazla esneklik kazandırdı ve RED kamera her zaman en güzel görüntüleri üretti.

One Strange Rock belgesinde çalışan ödüllü Görüntü Yönetmeni McGinty, 2010 yılındaki belgesel dizisi River Monsters için RED ONE ile çekimlere başlayarak, daha önce RED kameraları bu işler için doğru araç olarak seçmişti. Booth ve Aronofsky, McGinty ile anlaşma yaparken, deneyimli bir RED film yapımcısı kazanacaklarını biliyorlardı.

McGinty, “Graham ve Darren, en başından beri aklımda RED olduğunu biliyorlardı” dedi.

Çekim için hazırlıklar kapsamlıydı ve çok sayıda testten sonra serideki ‘belgesel’ vinyetler için RED GEMINI S35 ile çekim yapılmasına ve yoğun Smith anlatım bölümleri için MONSTRO 8K VV ile çekim yapılmasına karar verildi.

McGinty aktardı: “GEMINI’yi daha önce kullanmıştım ve inanılmaz geniş enlem ve düşük ışık performansına sahip olduğunu biliyordum. MONSTRO daha yeni piyasaya sürüldü ve renk doğruluğundan hemen etkilendim. Yalnızca renk açısından bile, piyasadaki en iyi sensörlerden biri.

Her sunuculu çekimde en az 10 kamera gövdesi kullanıldı: El tipi, Steadicam, gimbal ve ekstrem telefotolar arasında beş MONSTRO ve beş de GEMINI vardı. Drone’lar ve mini kameralar kapsama alanını artırdı. “Tek kamerayla çekim yaptığımız birçok durum oldu, ancak çoklu kamerayla bile, sahadaki insan sayısını göz önünde bulundurarak inanılmaz hızlı hareket ettik. Amacımız her zaman aksiyonu sürekli kılmaktı.

Tipik planda, genellikle elde tutulan ve bazen bacakların ve kızakların üzerinde bulunan bir A ve B kamerası ve bir gimbal ve/veya Steadicam içine önceden yerleştirilmiş ve/veya bir şekilde jiroskopla sabitlenen bir C kamerası vardı. Serengeti’de RED kameralar araçlara monte edilmiş Flight Head’ler üzerinde kullanıldı.

Ekip çok sayıda prime lens set taşıdı, ancak genellikle tam kare/ VV için tasarlanmış Angénieux EZ zoom lensleri tercih etti. “Bu bizim süper duyarlı ve tepkisel olmamızı sağladı. Will ile bir yanardağa indim ve onun omzundaki bir 45-135 mm F2.8/T3 ile çalıştım. Bir anda neler olup bittiğine dair farklı seçenekleri yeniden kadrajlayabildim ve yakalayabildim.

RED ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.