Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DPA Mikrofonları Audible Original Bilim Kurgu Öyküsü İçin Ses Yakalıyor
DPA Mikrofonları Audible Original Bilim Kurgu Öyküsü İçin Ses Yakalıyor
29.03.2022 12:15

Sesle ilgili bir çalışma olarak tanımlanan, Audible Original yapımı Eminent Domain, tamamen ana karakter Loretta’nın bakış açısından, sürükleyici, birinci şahıstan bir ses kaydı anlatımı. New Mexico’da geçen ve kaydedilen çağdaş bilimkurgu draması, bir otomobil üreticisi için ses bilimcisi olarak çalışan Loretta’nın garip sesler duymasına neden olan bir araba kazasından sonra deneyimlerini anlatıyor. Galisteo Production’dan Victoriano Cardenas ve Warren Langford tarafından yazılan ve prodüksiyonu gerçekleştirilen sesli kitap, Ama Zathura tarafından canlandırılan Loretta’yı çevreleyen tüm konuşmaları, arka plan seslerini ve diğer sesli nüansların kaydını sunuyor.

Yapım ekibi, saf ve etkileyici ses sağlamak için DPA Microphones’un 4560 Binaural Headset Microphone kulaklıklı mikrofonunu seçti. Hikayenin yazarı ve yönetmeni olarak da görev yapan Langford açıklama yaptı: “DPA’nın çift kulaklı mikrofonlarının insan işitmesine en yakın ses çıkardığını bulduk. Çevreyi gerçekten mümkün olduğunca doğal bir şekilde yakalamak istedik. 3Dio ile mikrofonları online olarak test ettiğimizde,  bir odaya girip tam olarak neye benzediğini duymakla aynı ses geldiğini gördük. Bu nedenle, sürükleyici ses projelerimiz için tam olarak bu mikrofonları bulmamız gerektiğini anladık.

Doğru çözümü ararken Langford, kendi çözümünü oluşturmayı bile düşündü. DPA 4560’ı keşfetmeden önce, çözümün nasıl uygulanacağı sorusunu çözdüğü için kulaklıklı mikrofon fikri Langford’a çekici geliyordu. DPA çift kulaklı mikrofonla, Zathura sadece mikrofonu takmakla kalmadı, aynı zamanda sesi tam olarak onun bakış açısından yakaladı. ±1.5 dB hassasiyetinde seçilen bir stereo DPA 4060 çiftinden oluşan 4560 Binaural Mic, DPA’nın efsanevi ses performansına ve esnekliğine sahip. Langford, bu faydaları göz önünde bulundurarak en iyi çözümü bulduğunu bildiğini ve bunun da kendisine çok zaman ve para kazandırdığını söyledi.

Mikrofonların sağladığı doğal ses, büyük ölçüde Zathura’nın performansına dayanan hikayenin anlatılmasında çok önemliydi. Ayrıca araba kazası ve restoran sahnesi gibi konuşma öğelerinin ötesindeki ortam seslerini de yakaladılar. Hikaye Zathura’nın bakış açısından dinlendiği için, üç buçuk saatlik sesli kitabın diyaloğunun yaklaşık üçte ikisini o gerçekleştirdi, bu da kulaklığı uzun süre takması gerektiği anlamına geliyordu. Zathura, mikrofona ek olarak vücuduna bir Sound Devices MixPre-3 II kaydedici de yerleştirdi, bu nedenle uzun süreli kullanım için konfor ve güvenilirlik kilit önem taşıyordu.

Langford, “Setteki ses ekibim, kayıt cihazını ve DPA 4560 kulaklığı konuşmacının üzerine yerleştirdi ve mikrofonu hiçbir şeyi yakalamadığından emin olmak için çok dikkatli bir şekilde giysisine sabitledi” dedi. “Kurulum sürekli olarak harika performans gösterdi. Her ortamdan gelen ses mükemmel çıktı.

Restoran sahnesi için Langford şöyle dedi: “Bir restoranda post prodüksiyona vermek üzere ek ses yakalamak için kulaklıklı mikrofonu kullandık. Bir restoranda kayıt yapmak istedik, bu yüzden oraya kendim gidip oturdum, mikrofonlarla kayıt yaptım. Bu sesi hikayemize kattık ve çok işe yaradı.

DPA 4560 ve yüksek kaliteli dosyalarla 32 bitlik bir gezer nokta seçeneği sunan MixPre-3 kaydedicinin birleşimi, ekibin ses seviyelerini yerinde izlemek zorunda olmadığı anlamına geliyordu. Langford ekledi: “Beğendiğimiz seviyeyi ayarlayabildik ve post prodüksiyonda herhangi bir değişiklik yapmaktan endişe duymadık. Bu çok zaman kazandıran bir şeydi ve inanılmaz derecede basitti. Herkesi, her gün takıp çıkarmak dışında, kayıt cihazına dokunmak zorunda kalmadan hareket etme, engelleme olmadan çalışma ve ortamlar arasında geçiş yapma özgürlüğüne kavuşturdu.

Langford, son kayıttan ve DPA 4560 mikrofonunun ne kadar iyi performans gösterdiğinden heyecan duyduğunu ve bunları bir proje için çok miktarda çevresel ses kaydeden diğer ses tasarımcılarına tavsiye edeceğini söyledi.

DPA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.