Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > En İyi Film Oscar Ödülünü Kazanan CODA Filmi Sony VENICE Kamera ile Çekildi
En İyi Film Oscar Ödülünü Kazanan CODA Filmi Sony VENICE Kamera ile Çekildi
19.04.2022 09:50

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen ve sunuculuklarını Amy Schumer, Wanda Sykes ve Regina Hall’un yaptığı 94. Oscar Ödül Töreni, bu yıl tamamen dolu salonda gerçekleştirildi.

Tüm aile bireyleri işitme engelli olup, ailede duyma yetisine sahip tek kişi olan Ruby’nin müziğe olan ilgisini ve daha sonra ailesinin sorumluluğu ile müzik tutkusu arasında kalmasını anlatan dram filmi CODA, gecede en büyük ödülü kazandı. İngilizce “işitme engelli ebeveynlerin çocukları” (children of deaf adults) kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan “CODA”, filmin adını olduğu kadar hikâyesini de anlatıyor.

“CODA” filmindeki performansıyla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan Troy Kotsur ise Akademi Ödülleri tarihinde Oscar kazanan ilk işitme engelli olarak tarihe geçti.

Tür: Müzikal, Dram
Kamera: Sony VENICE
Gösterime giriş tarihi: 13 Ağustos 2021
Görüntü Yönetmeni: Paula Huidobro
Lensler: ARRI Signature Prime Lensler
Çözünürlük: 6K
Codec: X-OCN ST

Görüntü Yönetmeni (DP) Paula Huidobro, kamera ve lens seçiminin nedenini kısaca şöyle açıkladı: “ARRI Signature LF Prime lensleriyle birlikte Sony VENICE 6K kamerayla çekim yaptık. Kamerayı geniş manzara çekimlerimizin çözünürlüğü için ve ayrıca karakter portrelerini çekerken geniş formatın güzelliği nedeniyle seçtim. Ayrıca gece çalışmalarımız için yüksek ISO’yu gerçekten çok beğendim.

Huidobro, bir röportajda, “Sinematografinin çok doğal olmasını ve bu doğallığa müdahale etmemesini istedik” dedi. “Kendine dikkatleri çekecek bir şeyden ziyade, organik bir görünüm hedefledik.

Huidobro’nun çekmesi zor olan sahnelerden bazıları, filmdeki ailenin balıkçı teknesinde gerçekleşti. Kendi ifadesiyle “okyanusun ve doğanın enginliğini yakalamak” için geniş format lenslere sahip Sony VENICE ile 6K çözünürlükte çekim yapmayı seçti. Dikkate değer bir örnek, izleyici henüz karakterlerle tanışmadan önce, filmin kesintisiz tek bir çekimde denizi tarayan açılış sekansı. Teknenin içindeki anlar için, özellikle çekimin lojistiği göz önüne alındığında, kamera ekibi elde çekim yaptı. Huidobro, “Kıyıdan en az üç mil uzakta olmamız gerekiyordu” diye durumu açıkladı: “Bu yüzden çekimlerimizi çok iyi planlamak zorundaydık.

İzleyenleri filmin çekildiği yerlerdeymiş gibi hissettirme hedefi, film yapımcılarının ARRI Signature Prime lensler ile bir Sony VENICE kamerada 6K çözünürlükte çekim yapma kararını motive etti. Huidobro, “Geniş formatın çözünürlüğünden ve görüntünün sert olmayan netliğinden etkilendik” dedi. Ayrıca, ilk aşkı ve müziğe olan tutkusunu keşfederken Ruby’nin kafasının içine girmek, düşüncelerini keşfetmek istediler. Bu çekimlerde sığ bir alan derinliği elde etmek için diyaframı T2 veya T2.8’e ayarlayan görüntü yönetmeni sözlerine ekledi: “Signature lensler, alan derinliği ve yumuşak görünümüyle portreler için oldukça güzel.