Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Qvest, SWR’nin Renk Spektrumunu Yeni Renk Derecelendirme Stüdyosuyla Genişletti
Qvest, SWR’nin Renk Spektrumunu Yeni Renk Derecelendirme Stüdyosuyla Genişletti
18.04.2022 13:06

Qvest, Südwestrundfunk (SWR) tarafından profesyonel renk derecelendirme ortamının tepeden tırnağa yenileme ve genişletilmesi için genel yüklenici olarak görevlendirildi. Qvest kurulumunu destekleyen temel teknolojik bileşen, renk derecelendirme uzmanı Filmlight’ın ünlü üst düzey temel ışık sistemiydi. Kesintisiz entegrasyon ve tesislerin her birinin ayrı ayrı uyarlanması ile donanım ve yazılım seçimleri açısından bu kurulum, sadece Almanya’da değil tüm dünyada renk düzeltme alanında yeni standartları temsil ediyor.

SWR’nin amacı, teknik renk düzeltme altyapısını geliştirmek ve yeniden yönlendirmekti. Yaklaşımları, SWR’nin renk uzmanlarının tüm renk düzeltme görevlerini rahat, sezgisel ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan üst düzey donanım ve yazılım bileşenleri kurmaktı. Qvest uzmanlarından oluşan bir ekip, Baden-Baden tesislerinde SWR için beş renk düzeltme iş istasyonu kurdu: İki adet renk derecelendirme sistemi, iki yardımcı iş istasyonu ve ayrıca yönetici için bir iş istasyonu.

Renk derecelendirme stüdyosu için yeni IT mimarisi, temelde 100 Gbit/s hızında ağ ve 720 TB (terabayt) merkezi veri deposu ile oluşturuldu. Hızı belirleyen 10 ve 6 GB/sn okuma ve yazma hızları ile, ağ altyapısının gereksinimleri ne kadar zorlu olursa olsun, sunulan bellek kapasitesinden fazlasına sahip. Her iki renk derecelendirme paketi de bir “Baselight 2” sistemi ve bir “Blackboard 2” paneli ile birlikte teslim edilirken, sistemlerde renk açısından kritik görüntü değerlendirmeleri yapabilmek için BVM-X300 V2 ve HX-310 model serisindeki Sony Class 1 ekranları kullanıyor. İş istasyonları, 50 Gbit/sn ağ hızı ile altyapıya sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor ve 50p’de ultra yüksek çözünürlüklü (UHD) sıkıştırılmamış video sinyallerinin veri aktarımını kolaylıkla halledebiliyor.

SWR Proje Yöneticisi Marc Weckenmann açıklama yaptı: “Renk düzeltme sistemimizi yenilerken en büyük önceliğimiz, yenilikçi teknolojileri ve iş akışlarını içeren, sınıfının en iyisi altyapıyı uygulamaktı. Proje çalışması üzerinde Qvest ve Filmlight uzmanlarıyla işbirliği yapmak bu hedefe ulaşmamıza yardımcı oldu. Renk uzmanlarımız artık tamamen yeni bir düzeyde renk derecelendirme gerçekleştirebiliyorlar ve izleyicilerimize ekranda özellikle etkileyici bir renk deneyimi sunabiliyoruz. Ekibimiz artık mevcut ve gelecekteki tüm prodüksiyonları yürütmek için mükemmel teknik kuruluma sahip.

Qvest Çözüm Mimarı Daniel Erpilev ekledi: “SWR ve Filmlight’tan renk derecelendirme uzmanlarıyla ideal bir şekilde koordine edilmiş bir kurulumda ekip olarak çalışabildik. Covid-19’un zorluklarına rağmen, hazırlığımız sorunsuz ve çoğunlukla uzaktandı. Sonuç olarak, son derece uzmanlaşmış iş istasyonlarının kurulumu sahada tam da planlandığı gibi gitti.

İki renkli derecelendirme yazılımlarına ek olarak, asistanların iş istasyonları da dikkate değer ölçüde yüksek performans sunuyor. Filmlight’ın “Daylight Tool“ aracı ile, SWR uzmanları artık tüm iş akışlarını baştan sona sezgisel ve verimli bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Tüm iş istasyonları renk derecelendirme stüdyosundakilerden kontrol edilebilir ve çalıştırılabilir olduğundan, Guntermann & Drunck KVM sistemi tüm kaynaklardan en iyi şekilde yararlanılmasını ve gerektiğinde teknik destek sağlıyor. Tüm iş istasyonları, 2160p/50 çözünürlükte DPX sekanslarıyla renk düzeltmeye de izin veriyor. Bu arada renk düzeltme stüdyosundaki üniteler, benzersiz bir hassasiyetle görüntü değerlendirmeleri için ergonomik ve teknik konfigürasyona sahip, her biri ayrı ayrı uyarlanmış mobilya ve konsollara sahip. Tüm masalar ve paneller kademeli olarak yükseklik ayarlı. Yan masalar, çevre birimlerini içine alan ekipmanı barındıracak şekilde yapılandırılmış.

En Çok Okunanlar
Dergi