Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Ünlü Film ve Televizyon Bestecisi, Stüdyosunu JBL Professional 708P Monitörlere Sahip Dolby Atmos Özellikli 7.1.4 Hoparlör Sistemiyle Donattı
Ünlü Film ve Televizyon Bestecisi, Stüdyosunu JBL Professional 708P Monitörlere Sahip Dolby Atmos Özellikli 7.1.4 Hoparlör Sistemiyle Donattı
18.04.2022 13:12

Besteci Joseph Trapanese, Dolby Atmos özellikli bir 7.1.4 hoparlör sistemi oluşturmak ve Netflix yapımları The Witcher (Sezon 2), Shadow and Bone ve Spiderhead dahil olmak üzere son projelerindeki mikslerinin sesini iyileştirmek için kısa zaman önce stüdyosunu JBL Professional 708P master referans monitörleriyle yükseltti. 

Joseph Trapanese, film ve televizyonun yanı sıra interaktif multimedya ve canlı performanslar için de yazan bir besteci, aranjör ve müzik yapımcısı. İlk olarak Tron: Legacy filmi için Daft Punk ile yaptığı işbirliğinden büyük beğeni toplayan Trapanese, o zamandan beri The Greatest Showman, Oblivion, Straight Outta Compton ve The Divergent Series için müzik besteledi. Her zaman işini geliştirmek isteyen Trapanese, film endüstrisi tarafından yaygın olarak benimsenen Dolby Atmos uzamsal (spatial) ses formatında çalışmak için eksiksiz bir 7.1.4 hoparlör sistemi kurmaya karar verdi. Ayrıca besteci, ona izleyicilerin ve post prodüksiyon ekiplerinin duyduklarını daha iyi sunması için geniş formatlı bir sinema ses sisteminin sesini yaklaşık olarak elde etmek istedi.

Trapanese şunları söyledi: “Bir besteci olarak benim için en önemli şeylerden biri, müzik yazarken kast ettiklerimin, anlatmaya çalıştıklarımın dinleyiciye ulaşmasını sağlamak. Uzun zamandır uğraştığım bir şey, mikslerimin sinema salonlarında neye dönüştüğünü anlamaktı. Diyalog ve ses efektleriyle uyumlu müzik yazmayı öğrenmenin yanı sıra, aslında küçük bir sinema salonu olan dublaj sahnesine benzeyen hoparlörler bulmam gerekiyordu. Müzik editörümün odasında bir çift JBL’in olduğu Skywalker Sound’daydım ve onun küçük kurgu odasından dublaj sahnesine geçtiğimizde, ‘Vay canına, az önce o odada duyduğum her şey şu anda bu dublaj sahnesinde kulağa aynen öyle geliyor’ dedim ve bu da beni kendi kurulumum hakkında düşündürdü.

Bir önceki yükseltmede Trapanese, tesisinin ana beste odasını, bir 5.1 surround ses yapılandırmasının kritik sol, orta ve sağ (LCR) kanalları için üç adet JBL LSR6332 stüdyo monitörüyle donatmıştı. En son, tam bir 7.1.4 üç boyutlu ses sistemi için sekiz JBL 708P master referans monitörü ekleyerek her bir duvara kafes kirişlerden dört tepe hoparlörü monte etti. JBL’in sinema kalitesindeki sesiyle birlikte Dolby Atmos formatında müzik oluşturma ve miksaj yeteneği, Trapanese’in dublaj sahnesinde yapımcıların ve dublaj miks uzmanlarının duyduklarının aynısını deneyimlemesine olanak tanıyor. Besteci, bu sonik referans noktasının, dinleyicilere iyi sunulan bir ses elde etmek için kritik olduğunu açıklıyor.

Çok sayıda profesyonel post prodüksiyon ses tasarımcısı, editörü ve miks uzmanının favorisi olan JBL 708P master referans monitörleri, kritik dinleme için son derece şeffaf, kusursuz ses sağlar. Patentli JBL 728G Differential Drive düşük frekanslı transdüser ve 2409H yüksek frekanslı sıkıştırma sürücüsü, 35Hz’den 36kHz’e kadar ultra doğrusal performans ve son derece düşük bozulma ile genişletilmiş frekans yanıtı sunar. JBL’in patent beklemekte olan Image Control Waveguide donatımı, bas hoparlörü ve yüksek frekanslı transdüser arasında akustik olarak kusursuz bir geçişle geniş bir “sweet spot” (bir mekânda hoparlörlerden en iyi sesin ve ton dengesinin duyulduğu yer) oluşturarak, doğru bir ses ortamı sağlar.

Trapanese açıklama yaptı: “JBL, sinema salonu hoparlörlerinin tasarımını alıp 7 Serisi monitörlere uyguladı ve bence bu, üst düzey çalışmaların önemli bir parçası. Diğer pek çok hoparlör, tiz hoparlörlerini süren harika patentli teknolojilere sahip, ancak gerçek dünyada herhangi bir karşılığı yok. Ancak bu tiz hoparlörleri, JBL’in tasarımlarını tiyatrolardaki çalışmalarına ve canlı sese dayandırması nedeniyle, gerçek dünyaya doğru bir şekilde yansıtılır. Sesleri sadece kendim için değil, onlar için de tasarlayabilmek için mümkün olduğunca kendimi dinleyicilerimle ilişkilendirmek istiyorum ve bu tiz hoparlörlerinin yaptığı da bu.

Trapanese, sinemalarda ve dublaj sahnelerinde bulunan geniş formatlı ekran hoparlörlerine sonik benzerlikleri nedeniyle yıllarca ana LCR hoparlörleri olarak JBL LSR6332 monitörleri kullandı. Üç yönlü LSR6332, frekans spektrumunda doğru ve yüksek çıkışlı ses elde etmek için 12 inç Differential Drive çift bobinli bas hoparlörü, 5 inç Kevlar orta frekans hoparlörü, 1 inç titanyum kompozit tiz hoparlörü ve Linear Dynamics Aperture portunu bir araya getiriyor. Trapanese için bu devasa, 12 inçlik ana hoparlörler sadece gösteri için değiller; bir sinema ses sisteminin insanın bedenini titreten sesinin hissini uyandıran sinematik bir deneyim sunarak, ona film ve izleyici arasında bir bağlantı sağlıyor.

JBL ürünleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin Elektronik’i arayabilirsiniz.