Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tam Kare Prodüksiyon İçin Cooke Optics S8/i FF Küresel Lensler
Tam Kare Prodüksiyon İçin Cooke Optics S8/i FF Küresel Lensler
25.05.2022 10:13

Cooke Optics, tamamen küresel bir tasarım ve baştan sona T1.4 açıklık ile tam kare (full frame) prodüksiyonlar için yedi lensten oluşan S8/i Full Frame (FF) serisini piyasaya sürdü; bu ürünler şu anda 25mm, 32mm, 40mm, 50mm, 75mm, 100mm ve 135 mm odak uzunluklarında mevcut. 2022’nin sonlarından itibaren seriye dokuz lens daha katılacak.

S8/i, dijital hareket yakalama için küresel lenslerle daha gerçekçi ve film benzeri görüntüler oluşturmak isteyen görüntü yönetmenlerinden gelen geri bildirimlerin ışığında geliştirilen, son teknolojili yüksek hızlı tam kare lensler. Cooke Look’un (Cooke lenslerle keskin hatlı, ince ayrıntılı, pürüzsüz sunulan görünüm) geliştirilmiş bir hali olan S8/i, neredeyse organik bir his ve temiz bir bokeh (odak dışını bulanıklaştırma) efektleriyle nefes kesici güzellikte görüntüler üretir. Bunu başarmak için Cooke, S8/i lensleri geliştirirken kontrast performansını optimize etmeye odaklandı. Modern bir lens için iyi çözünürlük elbette çok önemli. En önemlisi, insanın çözünürlük algısının kontrasta bağlı olması, bu nedenle bir gözlemci her ikisinin sinerjisi ve dengesi sayesinde keskin bir görüntü algılar.

Film benzeri ve Cooke Look görüntüler oluşturmak, kontrastın optimizasyonunu gerektirir. Cooke’un tasarım ekibi ve Academy Award ödülü tasarımcısı, Cooke Optik Baş Danışmanı Iain Neill, S8/i’nin kontrast performansının dijital kameraların gerçek çözünürlüğüne uyacak şekilde en üst düzeye çıkarılmasını sağlamak için büyük bir çalışma yaptı (bugün ve hatta gelecekte uzun yıllar boyunca devam edecek bir çalışma süreci). S8/i lenslerin gövdelerinin altı, sensörler için verimli olan ışık ışınlarının neredeyse sonsuz mercekli (telecentric) çıkışını üreten, tamamen küresel bir tasarıma sahip. Pürüzsüz, küresel bokeh ve minimum renk saçaklanması ile karakterize edilir ve görüntü yönetmenlerinin yüksek derecede boyutsallıkla hassas ve duygulara hitap eden görüntüler yaratmalarını sağlar.

Daha hızlı

Tüm odak aralığında maksimum T1.4 diyafram açıklığına sahip yeni S8/i FF lensler, tam kareden daha büyük çekimler için en hızlı lensler arasında yer alırlar. Ayrıca alan derinliği ve parlama özellikleri üzerinde daha fazla kontrol sunarken, tanecikleşme (graining) olmadan mükemmel düşük ışık performansı sağlarlar.

Daha hafif

Küçük ve hafif, dinamik ve kullanımı kolay yeni S8/i FF lensler, çok çeşitli koşullar ve günümüzün küçük boyutlu kameraları için üretildiler. Ancak daha hafif olmaları, güçten, dayanıklılıktan veya olağanüstü görüntü kalitesinden ödün verdikleri anlamına gelmiyor.

Daha akıllı

  • Baştan aşağı Cooke’un en son akıllı /i teknolojisini içerecek şekilde tasarlanan yeni S8/i FF lenslerin özellikleri:
  • /i veri odağı ve iris konumu
  • /i hareket atalet verileri
  • /i fabrikada kalibre edilmiş shading  (fiziksel engellerin neden olduğu optik eksenin merkezinden uzakta görüntü sensörüne düşen ışığın azalması) ve bozulma verilerini eşleştirir

S8/i FF serisi artık 25 mm, 32 mm, 40 mm, 50 mm, 75 mm, 100 mm ve 135 mm şu odak uzunluklarında sipariş edilebilir.

Bu odak uzunluklarındaki lensler, Mart ayında Londra’da BSC Expo’da, Nisan ayında Las Vegas’ta NAB Fuarında ve Paris’te Micro Salon AFC’de sergilendi.

Cooke Optics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.