Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Çok Küçük Bütçeli Ödüllü Film The Land, Blackmagic Design Kameralar ve Davinci Resolve ile Tamamlandı
Çok Küçük Bütçeli Ödüllü Film The Land, Blackmagic Design Kameralar ve Davinci Resolve ile Tamamlandı
20.07.2022 11:15

Blackmagic Design, çok küçük bütçeyle yapılan ve ödül kazanan Avustralya filmi “The Land”ın Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K ve Blackmagic Cinema Camera dijital film kameraları kullanılarak çekildiğini ve kurgu, renk derecelendirme, görsel efekt (VFX) ve ses post prodüksiyon yazılımı DaVinci Resolve kullanılarak renk derecelendirmesinin yapıldığını duyurdu.

$50.000 AUD’dan daha düşük bir bütçeyle yapılan “The Land”, ticari ve sanatsal fotoğrafçı Ingvar Kenne’nin ilk yönetmenlik denemesidir. Filmin yapımcılığı, kısa bir süre önce 20’den fazla Blackmagic URSA Mini Pro 4.6K G2 dijital film kamerası satın alan ve Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde (UTS) medya sanatları ve prodüksiyon bölümünde kıdemli öğretim görevlisi, Dr. Gregory Ferris tarafından yapıldı.

Çoğunlukla Avustralya’nın Wollombi kentindeki Kenne’nin kendi mülkünde çekilen “The Land”, Avustralya doğasını yoğun bir şekilde ön plana çıkarıyor. Film, başarılı kariyerleri ve üç sevimli çocuğuyla Avustralya rüyasını yaşayan bir çift olan, Jeremy ve Neet’in hikayesini anlatıyor. Çok geçmeden Jeremy’nin en iyi arkadaşı Simon arar. Simon eve gelecektir ve yanında Jeremy’nin uzun zamandır unuttuğunu düşündüğü bir sırrı getirecektir ve en iyi arkadaşının uzun zaman önce işledikleri bir suçun kefaretini ödeme kararlılığı, Jeremy’nin sevdiği her şeyi aniden riske atar.

İlk kez yönetmenlik yapan Kenne şunları belirtti: “Ekibin ilgisini Blackmagic kameralara ilk çeken Greg Ferris idi ve bu gerçekten herşeyi değiştirdi. Daha önce, çekimleri farklı bir kamerayla yapmayı planlamıştık, çünkü neredeyse hiç olmayan bütçemizle gerçekten bağımsız küçük bütçeli bir film yapmamızı sağlayacak tek ekipman buydu.

Birdenbire Blackmagic Design sayesinde, hemen DaVinci Resolve’ye getirilebilen 2.5K CinemaDNG RAW dosyaları sunan ve benzer bir fiyat aralığında bir dijital film kamerası piyasaya çıktı. İlk kamera testimizin ardından, doğru kararı verdiğimizi anladık, çünkü uzun metrajlı film görünümü veren ve normal fiyatın çok altında bir kameramız vardı.

Blackmagic Cinema Camera ile yapılan ilk testler ve çekilen sahnelerin ardından, Kenne film için ana kamera olarak Pocket Cinema Camera 4K’yı kullanmaya başladı.

Kenne, sözlerine şöyle devam etti: “Bu film, dört arkadaş arasında gerçekten boş bir hayal olarak başladı ve şahsen başlangıçta başarabileceğimizi düşünmedim. Çalılık arazideki çekimlerde, elektriğe ve suya erişimimiz olmadığından, çekimlerin her bir dakikasını elde etmek gerçekten zordu. Bu kadar ekipmanla ve bir ekibimiz olmadan bir çekim noktasına ulaşmak için bazen kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorduk. Çekimlerden sonra, tam mesaili yapımcılar haline gelmek zorunda kaldık ve geriye dönüp baktığımızda, çekimleri yapmak işin kolay kısmıydı.

“The Land” şimdiden; Berlin Uluslararası Sanat Filmleri Festivali, Sydney Underground Film Festivali ve 52. Yıllık WorldFest-Houston dahil olmak üzere birçok yerel ve uluslararası film festivalinde gösterildi ve 2021’de New York Bağımsız Sinema Ödülleri’nde En İyi Anlatı Filmi ödülünü ve Almanya’daki 2022 Snowdance Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı. Bu filmdeki deneyimlerinin ardından Ferris, eğitim kameraları olarak daha çok URSA Mini Pro 4.6K G2’lere yatırım yapmaları için UTS’deki medya sanatları departmanını ikna etti.

Ferris şunları belirtti: “The Land filminin araştırılması, geliştirilmesi ve yapımı, UTS’deki kursumu oluşturmam için verilen yapım ve post prodüksiyon kaynak kararlarını etkiledi. Bu, uygulamaya dayalı yaratıcı araştırmacılar için bir araç olarak ilk Blackmagic Design URSA kameranın satın alınmasıyla başladı.

Bu sadece bir başlangıçtı ve bu günlerde ısmarlama yapılmış sanal gerçeklik kurulumlarında kullandığımız 20’den fazla ek URSA Mini Pro G2’nin yanı sıra Video Assists ve çeşitli DaVinci Resolve donanım panelleri gibi aksesuarları, UTS için satın almaya devam ettik,” diyen Ferris sözlerine şöyle son verdi: “Fakülte, medya oluşturmanın yeni yollarını araştırdığı için günlük film çekimleri, öğretim ve araştırma alanlarında yaygın olarak Blackmagic Design cihazları kullanılmaktadır.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.