Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Canon’dan Sinema, TV ve Belgesel Yapımcılığına Özel İddialı Yeni Kameralar
Canon’dan Sinema, TV ve Belgesel Yapımcılığına Özel İddialı Yeni Kameralar
23.10.2022 22:19

Görüntüleme teknolojileri liderlerinden Canon; profesyonel yayıncılar, stüdyolar ve canlı etkinlik prodüksiyonları için tasarlanan 12G-SDI bağlantı özellikli bir PTZ kamerası olan CR-N700’ün yanı sıra XA65, XA60, XA75 ve XA70 modellerinden oluşan dört profesyonel kamera ile kullanıcılarına yenilikçi çözümler sunuyor. Canon’un kompakt kamera ürünleriyle, tüm çekim senaryolarında kolayca 4K videolar çekilebiliyor. Yeni ürünler sinema ve televizyon profesyonellerinin hayatını kolaylaştırırken, gelecek vaat eden film yapımcıları ve belgeselciler düşünülerek tasarlanan bu ürünler, bir profesyonel gibi çekim yapabilmek için kullanımı kolay, profesyonel beceriler sunan çok işlevli bir kamera olarak kullanıcılarını karşılıyor.

Kolayca yayın kalitesinde çekimler yapın

Canon’un yayıncılık mirasını temel alan CR-N700 modelinde pan, tilt ve zoom aralığının tamamında hassas odaklanma için profesyonel kameralardaki akıllı AF özelliği bulunuyor. CR-N700, sahip olduğu 1,0 Tip CMOS sensör ve DIGIC DV7 işlemcisi ile yayıncıların mevcut taleplerini karşılıyor ve olağanüstü içerikler için 4K UHD 60P 4:2:2 10 bit görüntüleme sunuyor. Yüksek kalitede iletim yapabilen Canon’un en yeni PTZ kamerası, içerik üreticilerinin IP üzerinden 4K 60P akış yapabilmelerine olanak tanıyor. Full HD’de çekim yaparken 15X optik zoom ve 30X geliştirilmiş zoom kapasitesine sahip lensleriyle kusursuz bir görüntü kalitesi inşa ediyor. Realite şovlar ve spor çekimlerinde uzak mesafeden dahi pürüzsüz ve dengeli bir çekim elde etmek için kullanıcıların ekstra ihtiyacı olan tek yardımcısı Canon’un ünlü Görüntü Sabitleyicisi oluyor. 
CR-N700’ün sahip olduğu IR düşük filtre ve Gece Modu ile neredeyse tamamen karanlık bir ortamda çekim yapmayı mümkün kılıyor. Geliştirilmiş sürücü mekanizması, hareketlerin 0,1°/saniye kadar yavaş ve hassas olmasını sağlayarak sinematik çekimler yapabilmeyi sağlıyor. Buna ek olarak Canon’un RC-IP100 kumandası ve Uzaktan Fotoğraf Makinesi Kontrolü Uygulaması kumandaları ve seçili üçüncü taraf kumandalarla uyumlu olan bu kamera, mevcut prodüksiyon düzenekleriyle entegrasyonu daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca kırpma özelliği ile de Full HD formatta iki ayrı akışı aynı anda yönetebiliyor. 

CR-N700

Yüksek kalitede 4K çekim

Canon’un yeni seride kullanıma sunduğu; XA65, XA60, XA75 ve XA70 modellerinden oluşan dört profesyonel kamera; belgeseller, kurumsal etkinlikler ve eğitimler dahil olmak üzere çok çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Geliştirilmiş otomatik odaklama ve yüz algılama işleviyle olağanüstü 4K kalitesinde içerik üretilebilen bu modellerin tümü MP4 kayıt yapabilirken, dört profesyonel kamerada yayıncılık uygulamalarını desteklemek için de XF-AVC kayıt özelliği bulunuyor.

Canon’un hassas AF sistemlerine sahip olan, 4K UHD ve Full HD görüntüler çekebilen XA65/XA60 ve XA75/XA70 modelleri, birçok farklı çekim senaryosu için ideal seçenek haline geliyor. 35 mm eşdeğeri odak uzaklığına ulaşabilen XA65/XA60 modeli 20x optik zoom, XA75/XA70 modeli ise 15x zoom kapasitesi sunarken XA65/XA60’da 800x ve XA75/XA70’de 600x seviyesine çıkan zoom seviyeleri ile de kusursuz çekimler yapılabiliyor. 

XA60, XA65, XA70, XA75 

Çeşitli esnek kayıt seçeneklerine sahip olan XA65/XA60 ve XA75/XA70, ister yayıncılık için ister daha küçük bir kodek dizisi olsun profesyonel iş akışlarına kolayca uyum sağlayabiliyor. Ağır ve Hızlı Çekim kayıt dahil çok sayıda uzman kayıt seçeneği, video görüntüsüne tarih ve saati yerleştiren ekran görüntüsü kaydı ve karanlıkta çekim yapmak için bir kızılötesi moduyla bu kameralar, çok çeşitli kullanım durumlarına uygunluklarıyla öne çıkıyor. Ayrıca Canon’un yeni profesyonel kameraları yüksek çözünürlüklü videonun basit ve hızlı bir şekilde iletilmesi için çeşitli bağlantı seçeneklerini de beraberinde sunuyor.